Na post prezidenta si myslí Pospíšil i Dlouhý. Další čekají na rozhodnutí Zemana

Domácí Domácí
26. 1. 2016 11:38
Ekonom Vladimír Dlouhý, europoslanec Jiří Pospíšil a senátor Zdeněk Škromach jako první řekli, že uvažují o kandidatuře na českého prezidenta. Pospíšil považuje za svou výhodu svůj nízký věk, Škromach hodlá o Hrad usilovat jen tehdy, pokud nebude kandidovat Miloš Zeman. Prezidentské volby se uskuteční za dva roky v lednu.
Jiří Pospíšil
Jiří Pospíšil | Foto: Vojtěch Marek

Praha – Do boje o prezidentský post po Miloši Zemanovi vstupují nová jména. Vážný zájem podle Hospodářských novin projevil europoslanec Jiří Pospíšil a druhý pokus má v plánu i Vladimír Dlouhý.

O postu hlavy státu sní i další zájemci, ale ti zatím vyčkávají, jací budou soupeři a hlavně − zda do toho půjde právě i silný Zeman. Prezident slíbil, že kandidaturu oznámí rok před volbami, tedy příští rok v lednu. Dlouhý s Pospíšilem sice také nejsou definitivně rozhodnuti, ale jako jediní jsou ochotni veřejně popsat, jak o prezidentské kandidatuře přemýšlí.

Čtyřicetiletý europoslanec Jiří Pospíšil sází na svůj věk. "Osobně si myslím, že po třech českých prezidentech stejné věkové generace, kteří do politiky vstoupili hned po revoluci v roce 89, by měl přijít někdo o generaci mladší," tvrdí Pospíšil, jenž byl v letech 2006 až 2012 ministrem spravedlnosti v Topolánkově i Nečasově vládě.

V případném boji o Hrad neplánuje, že by musel složitě usilovat o podporu pravicových stran, které hledají společného "Antizemana". "Klíčová bude podpora občanů. Ti rozhodnou, kdo se postaví ve druhém kole Miloši Zemanovi," předpokládá Pospíšil, že Zeman v prvním kole volby uspěje, pokud bude kandidovat.

I o generaci staršího Vladimíra Dlouhého, jenž byl v letech 1992−1997 ministrem průmyslu a obchodu v Klausově vládě, motivuje právě Miloš Zeman. "Žijeme v neklidné době a prezident i někteří další čelní politici vedou naši zemi směrem, který se mně a jistě i dalším spoluobčanům nelíbí. Bude dobře, když se najde silný kandidát, který přinese změnu. Je však předčasné dnes říct, že takovým kandidátem budu právě já," říká nynější šéf Hospodářské komory Dlouhý.

Ve vyjádření je opatrnější než Pospíšil, protože si sám prezidentskou volbu vyzkoušel už před třemi roky. A spálil se − po ověření jmen na petičních arších ho odmítlo zaregistrovat ministerstvo vnitra pro nedostatečný počet platných podpisů. Co tedy rozhodne, jestli do toho půjde znovu?
"Okolností je vícero, zatím si je však nechám pro sebe. Co se ale týče obhajoby prezidentského postu Milošem Zemanem, byl bych překvapen, kdyby znovu kandidoval, ze zdravotních i dalších důvodů," myslí si Dlouhý.

Mezi politiky však převládá spíše názor, že Zeman bude chtít zůstat na Hradě dalších pět let. "Pokud bude v kondici, hlavně fyzické, tak jsem přesvědčen, že do toho půjde. Tu možnost má a jeho aktivita, která je v poslední době poměrně velká, svědčí o tom, že si tu pozici připravuje," připomíná senátor Zdeněk Škromach z ČSSD prezidentovy intenzivní mítinky v regionech.

Exministr práce svůj zájem o Hrad netají, ale coby velký prezidentův stoupenec vyčkává. V případě obhajoby se Škromach nechce Zemanovi plést do cesty.

"Beru to vážně, jdu do toho. Ovšem platí, že pokud bude kandidovat Miloš Zeman, tak to zkusím až příště, v roce 2023. Kandidovat proti němu by bylo zbytečné tříštění sil na levici, to by mohlo jen nahrávat pravici," domnívá se Škromach.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Kvůli koronaviru nebudou letní wagnerovské slavnosti v Bayreuthu

Kvůli epidemii nového typu koronaviru se letos neuskuteční tradiční wagnerovské Hudební slavnosti v Bayreuthu. Ovlivní to také program příštích ročníků, uvedli organizátoři akce v bavorském městě. Oblíbené slavnosti, jež jsou vrcholem německé operní sezóny, pravidelně navštěvovala i kancléřka Angela Merkelová. Letos měly začít 25. července a skončit 30. srpna. Na slíbené nové nastudování Wagnerovy tetralogie Prsten Nibelungův dojde až v roce 2022, na příští rok už je totiž program hotový. Diváky čeká nová produkce Bludného Holanďana a opakování dřívějších inscenací oper Tannhäuser, Mistři pěvci norimberští a Lohengrin.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Sýrie ohlásila sestřelení izraelských raket nad svým územím

Syrská protivzdušná obrana sestřelila izraelské rakety nad syrským Homsem. Informovala o tom syrská televize i agentura SANA. Podle televize izraelská letadla vypálila rakety, když byla nad libanonským územím. Izrael tradičně tyto informace nekomentuje. Podle syrských médií si operace nevyžádala mrtvé ani raněné.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Čínská basketbalová liga musí restart odložit

Plány na obnovení profesionální basketbalové ligy v Číně CBA v polovině dubna vzaly prozatím za své. Vláda nejlidnatější země světa podle agentury AP kvůli přetrvávajícím obavám z pandemie koronaviru nařídila, aby všechny velké sportovní soutěže zůstaly na neurčito přerušené.

CBA se kvůli šíření nového typu koronaviru nehraje od konce ledna, v poslední době se ale začala chystat na restart a do země se postupně začali vracet zahraniční hráči. Někteří už nastoupili do povinné dvoutýdenní karantény, jako třeba bývalý hráč NBA Jeremy Lin.

Liga podle informací médií plánovala soustředit všech dvacet účastnických týmů do dvou měst (Tung-kuan a Čching-tao) a odehrát zbytek základní části bez diváků, v přísně střežených podmínkách a pod dohledem zdravotníků. Každému celku k tomu zbývá sehrát 16 zápasů.

Na povolení úřadů bude čekat i fotbalová liga, která měla původně začít 22. února. Týmy se sice v minulém týdnu vrátily k tréninku, termín startu soutěže ale nebyl stanoven. Hovořilo se o konci dubna nebo počátku května.

Pandemie má původ právě v Číně, odkud se nákaza v prosinci začala šířit. Asijská velmoc je ale v současnosti až na čtvrtém místě žebříčku podle počtu infikovaných osob. Podle nejnovějších údajů se tam virem nakazilo přes 82.000 lidí a zemřelo na 3300. Země v poslední době hlásí poměrně nízká čísla nově nakažených, panují ale obavy, že by se zde mohl virus znovu rozšířit zejména kvůli tomu, že se do země navrátilo mnoho lidí ze zahraničí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy