Praha - Mezi platy vrcholných úředníků českých ministerstev jsou znatelné rozdíly. Ukázalo se, že například ministerstvo kultury platí své přední zaměstnance znatelně hůře než jiné resorty, například ministerstvo vnitra.
Vyplývá to z údajů, které úřad ministra TOP 09 Jiřího Bessera poskytl o platech a odměnách, které se na ministerstvu berou.
Besser podobně jako jeho stranický kolega Drábek dal k dispozici přehled platů a odměn předních úředníků jako odpověď na interpelaci poslance ČSSD Jeronýma Tejce .
Ten se přidal k tlaku, který ohledně zveřejňování platů a odměn vyvíjí už několik měsíců na jednotlivá ministerstva Aktuálně.cz a další média.
Besserovi poslalo Aktuálně.cz žádost o platy podle zákona o veřejném přístupu k informacím už před několika měsíci, ale kladné odpovědi se nedočkalo.
Podle údajů, které se nyní podařilo získat, brali ředitelé odborů a vedoucí samostatných oddělení na za půl roku práce v roce 2010 průměrně odměnu 33 tisíc korun, v prvním pololetí roku 2011 se průměr mimořádného odměňování zdvihl na 44 tisíc korun.
Kultura zvyšovala základní mzdy
Vyšší průměr odměn za první pololetí tohoto roku na Besserově úřadu zvyšuje zejména odměna vyplacená jenomu z ředitelů odborů ministerstva. Ten dostal mimořádné měsíční ocenění ve výši 102 tisíc korun.
A ačkoli se obecně platy na ministerstvu zvyšovaly, Besserovi úředníci neberou jako jedni z mála více jak samotný ministr.
Nejlépe placení lidé totiž i s odměnami pobírají 90 až 95 tisíc korun měsíčně. Plat ministra je 106 900 korun bez náhrad.
Deník Aktuálně.cz v rámci svého projektu, který mapuje dosud utajené platy státních zaměstnanců, například odhalil, že za ministrování Radka Johna dostal jeden náměstek a jeden vrchní ředitel odměnu vyšší než jejich základní plat - v průměru brali 263 tisíc, respektive 233 500 korun.
Na ministerstvu přitom pracovali pouze dva měsíce. John později řekl, že je odměnil za nadstandartní výkon při rozdávání výpovědí a škrty v resortu.
Poslanec nad zákon
Když po Besserovu ministerstvu žádal informace o platech úředníků deník Aktuálně.cz, úřad mu odmítl vyhovět s tím, že požadované informace podléhají utajení kvůli zákonu o ochraně osobních údajů.
"Poskytnutí údaje o konkrétní výši platu konkrétního zaměstnance neumožňuje ani zákon o svobodném přístupu informací, neboť se sice jedná o veřejné prostředky, nicméně smysl zákona směřuje k jiným platbám, například dotace nebo obchodní smlouvy," uvedlo v odůvodnění.
Jediným rozdílem oproti žádosti poslance Tejce přitom bylo období, o které deník Aktuálně.cz usilovat. Zatímco sociálnědemokratický zákonodárce požadoval data za druhé pololetí roku 2010 a první pololetí letošního roku, deník Aktuálně.cz se snažil získat informace za celý rok 2010.
To totiž zahrnuje i konec vládního angažmá Besserova předchůdce ve funkci Václava Riedlbaucha a bývá téměř pravidlem, že nejbližší spolupracovníci ministra jsou obdarováni svým nadřízeným jakýmsi "odchodným".