Na krizové situace jsme připraveni, hlásí vlakoví dopravci

David Kohout
24. 7. 2015 17:21
Náhradní vlakové soupravy či využití autobusů. Menší železniční dopravci hledají způsob, jak zajistit plynulost dopravy i v případech větších závad či nehod na trati.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Praha - Každý den jezdí přes Studénku desítky vlaků. Modré soupravy Českých drah (ČD), žluté RegioJetu či černozlaté z Leo expressu. Středeční tragédie kromě diskuse o bezpečnostních opatřeních vyvolala také otázku dostatečného zajištění náhradních vlakových souprav.

Největší český železniční dopravce při nehodě ve Studénce přišel během pár minut o jednu celou soupravu. České dráhy ale s náhradou problém nemají. Co by se však stalo, kdyby podobná nehoda postihla soukromé společnosti RegioJet, nebo Leo express?

RegioJet provozuje klasické soupravy, tedy lokomotivy a vozy, které se dají spojovat, rozpojovat, mohou jezdit samostatně a mohou být podle potřeby zaměňovány. "Celkově máme na kolejích přibližně stovku vozů a desítku lokomotiv," říká tiskový mluvčí RegioJetu Aleš Ondrůj. Náhradní vozy v depu však firma nemá. "Nicméně vozy na trati nasazujeme tak, abychom stále měli volné kapacity pro případ mimořádné událost," dodává Ondrůj.

Druhý soukromý dopravce Leo express pak jezdí s výrazně menší kapacitou. Na kolejích je celkově pět souprav této firmy. Ty navíc tvoří - stejně jako soupravy Pendolino - celek, který se nedá rozpojit. Náhradními vlaky firma nedisponuje. V případě poruchy či havárie by tedy Leo express musel využít autobusů. "Vzhledem k tomu, že spolupracujeme s několika autobusovými společnostmi po trase, jsme schopni náhradní autobus zajistit mnohem rychleji, než by na místo dojela náhradní vlaková jednotka," vysvětluje mluvčí Leo expressu Petra Valentová.

S problémy na kolejích se nepotýkají jen České Dráhy, zkušenost s nimi mají všichni soukromí dopravci. Leo express přišel na několik týdnů o jednu soupravu. Stalo se tak při nehodě u Jistebníku, kdy na přejezdu zůstalo zaklíněné osobní auto. "Využili jsme za úplatu vagóny IC/EC spojích ČD a současně jsme cestující finančně kompenzovali za nižší komfort," dodává Valentová.

Oba dopravci pak mají své vlaky pojištěné. U Leo expressu je pojištěno všech pět jednotek Stadler Flirt. Jedna souprava dopravce vyšla na 350 miliónů korun. To je pro doplnění zhruba polovina ceny Pendolina. Jednotky jsou pak pojištěny v plné výši jejich pořizovací ceny.

Největší zásah do provozu Regiojetu způsobila ledovka loni v zimě. Při ní musel dopravce zajistit náhradní autobusovou dopravu a následně si pronajal i vlakovou soupravu. "Veškerá vozidla jsou pak kompletně pojištěná částkou odpovídající jejich hodnotě. Navíc u pronajaté lokomotivy jsou pojištěné přímo vlastníkem," dodává Ondrůj. Přesnou částku však neuvedl.

Středeční nehoda na trati u Studénky zastavila provoz mezi Hranicemi a Ostravou a to až do pozdních večerních hodin. Cestující rozvážela náhradní autobusová doprava, kterou nasadily jak ČD, tak i soukromí dopravci. ČD pak poškozenou jednotku nahradí jinou soupravou typu EuroCity a InterCity.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Vedoucí Lille jen remizovalo, PSG může snížit ztrátu na jediný bod

Fotbalisté vedoucího celku francouzské ligy Lille ve 33. kole jen remizovali 1:1 s Montpellierem a zaznamenali ztrátu v boji o titul. Alespoň bod jim pět minut před koncem zachránil Luiz Araújo.

Lille vede tabulku o čtyři body před obhájcem titulu Paris St. Germain, který má k dobru nedělní zápas se St. Etienne. Montpellier, kterému k bodu několika skvělými zákroky pomohl brankář Jonas Omlin, je osmý se ztrátou pěti bodů na pohárové příčky.

Francouzská fotbalová liga - 33. kolo:

Lille - Montpellier 1:1 (85. Araujo - 21. Delort).

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Lipsko opět ztratilo a dalo vedoucímu Bayernu šanci odskočit

Fotbalisté Lipska ve 29. kole německé ligy remizovali bez branek s Hoffenheimem a dali šanci Bayernu Mnichov navýšit náskok na prvním místě tabulky. Hostům k bodu ze hřiště druhého celku tabulky pomohl i český obránce Pavel Kadeřábek, který odehrál celý zápas.

Lipsku se sice v nastavení podařilo skórovat, ale po zásahu videorozhodčího nebyl gól Yussufa Poulsena uznán. Tým trenéra Juliana Nagelsmanna zaznamenal třetí domácí ztrátu za sebou a Bayern, který má k dobru sobotní zápas s Wolfsburgem, mu může v případě výhry odskočit na rozdíl sedmi bodů.

Hoffenheim remizoval podruhé za sebou bez branek a v bundeslize natáhl sérii bez vítězství na pět zápasů. V tabulce mu patří jedenácté místo.

Německá fotbalová liga - 29. kolo:

Lipsko - Hoffenheim 0:0.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

U tuniských břehu ztroskotala loď s migranty z Afriky, nejméně 41 jich zemřelo

Nejméně 41 afrických migrantů utonulo při ztroskotání lodi u tuniských břehů. Podle tuniských úřadů loď směřovala na italský ostrov Lampedusa. Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) v pátek večer oznámila, že loď se potopila ve čtvrtek.

Tuniská pobřežní stráž původně ohlásila 21 nalezených těl. Úřady uváděly, že dvacítka lidí z lodě se pohřešuje. Všichni uprchlíci pocházeli ze subsaharské Afriky.

Loď s migranty podle úřadů vyrazila z tuniského Sfaxu ve čtvrtek večer. "Tato tragická ztráta životů znovu podtrhuje, jak je důležité rozšířit státem řízené záchranné operace napříč střední částí Středozemního moře," uvedla v prohlášení IOM. Mezi dosud vylovenými těly jsou i ženy a jeden kojenec.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Raúl Castro na sjezdu potvrdil, že předává vedení mladší generaci

Kubánský vůdce Raúl Castro v pátek na úvod osmého stranického sjezdu potvrdil, že předá vedení mocné Kubánské komunistické strany (PCC) mladší generaci, která je "plná vášně a protiimperialistického ducha". Informovala o tom agentura Reuters.

Čtyřdenní sjezd PCC se koná za zavřenými dveřmi, ale kubánská televize odvysílala úryvky Castrova úvodního projevu. Devětaosmdesátiletý Raúl Castro v něm vyjádřil spokojenost nad tím, že může předat vedení skupině věrných, kteří za sebou mají desítky let zkušeností, během nichž stoupali po stranickém žebříčku.

Předáním moci formálně skončí éra bratrů Castrových na Kubě. Ve vedení PCC má na sjezdu Raúla Castra vystřídat kubánský prezident Manuel Díaz-Canel (61).

Zdroj: ČTK
Další zprávy