Mimořádná zpráva

Na kostře uhynulého medvěda Vojty se budou učit pražští vysokoškoláci, Beroun plánuje pietu

Klára Galová
16. 4. 2016 17:36
Berounská radnice už dříve souhlasila, že v případě smrti některého z medvědů nechá tělo převézt do Prahy, kde bude používáno během výuky studentů České zemědělské univerzity. Vedle kostry Vojty bude ve sbírce i další večerníčkový hrdina vlk Flíček.
Medvěd Vojta uhynul, jeho kostra bude sloužit ke studijním účelům.
Medvěd Vojta uhynul, jeho kostra bude sloužit ke studijním účelům. | Foto: http://www.mesto-beroun.cz

Beroun/Praha – Kostra ve středu uhynulého medvěda Vojty z televizního večerníčku Václava Chaloupka bude sloužit jakou součást výuky studentů České zemědělské univerzity v Praze. Proto také nebude provedena pitva, která by určila přesnou příčinu smrti. 

"Měli jsme dohodnuto s pražskou univerzitou, že v případě smrti medvěda poskytneme jeho tělo k vědeckým účelům. Kdyby se uskutečnila pitva, tak by to nemohlo proběhnout. Byl převezen do Prahy a tam bude vystaven pro studenty a pro univerzitní účely," řekla Aktuálně.cz mluvčí Berouna Adéla Felklová.

To potvrdil i Jaroslav Červený z katedry myslivosti a lesnické zoologie České zemědělské univerzity. "Budujeme sbírku a do ní půjde medvědova kostra. Bude sloužit k výukovým účelům. Od pana Chaloupka jsme dostali i večerníčkového vlka Flíčka, který uhynul asi před třemi nedělemi. Jeho kostra tam bude také vystavena," doplnil Červený.

Preparování, nebo kafilerie

Naložit s uhynulým medvědem lze podle mluvčího Státní veterinární správy Petra Pejchala třemi způsoby. Kromě využití zvířete k výzkumným nebo preparátorským účelům je možné ostatky předat ke zpracování kafilérii.

Pokud krajská veterinární správa nerozhodne jinak, chovatel může také tělo zahrabat na vlastním pozemku podle veterinárního zákona. Místo jen musí být vhodné z hlediska ochrany zdraví lidí a zvířat a ochrany životního prostředí.

Cizí zavinění smrti medvěda veterinář už dříve vyloučil. Mluvčí berounské radnice uvedla, že vzhledem k tomu, že úmrtí bylo náhlé, lze předpokládat, že šlo o mozkovou nebo srdeční příhodu.

Vedení Berouna bude nyní řešit, jakým způsobem a kdy se uskuteční rozloučení s medvědem z večerníčku. Příští týden se sejdou, aby vyjednali podrobnosti. Pietní akce má zatím jen hrubé obrysy, konat by se měla zhruba do měsíce.

Zbylí medvědi polehávají, jsou smutní

Medvědárium, které nechalo postavit město v roce 2000 po konci natáčení Chaloupkova seriálu pro děti s názvem Méďové, nyní obývají už jen Kuba a Matěj. Ztráta bratra je na nich podle Felklové vidět. "Medvědi jsou tou smrtí zasaženi, je to na nich vidět, různě polehávají a moc nechodí ven. I ošetřovatelky říkaly, že je vidět, že truchlí. Návštěvníci na to reagují podobně, jsou smutní," řekla.

K náhlé smrti šestnáctiletého medvěda se už dříve vyjádřil starosta Berouna Ivan Kůs. "Je to smutná zpráva, líto je mi to hlavně kvůli dětem. Tři medvědi se během let stali neodmyslitelnou součástí berounského kulturního života. Cítím to skoro tak, jako by člověk ztratil někoho blízkého,“ uvedl na stránkách města.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Jaškin dal dva góly a vede tabulku střelců KHL

Český útočník Dmitrij Jaškin se dvěma góly zasloužil o vítězství Dynama Moskva nad Nižním Novgorodem 5:1 a ujal se vedení v tabulce střelců Kontinentální hokejové ligy. S 24 brankami se šestadvacetiletý hráč nyní dělí o první místo s Kirillem Kaprizovem z CSKA Moskva.

Jaškin se gólově prosadil po přihrávkách Vadima Šipačova, se kterým tvoří nejúdernější duo v soutěži. Šipačov vede produktivitu KHL s 59 body a se 43 asistencemi je jasně nejlepším nahrávačem. Jaškin je v kanadském bodování o šest bodů druhý.

Dynamo po předchozí sérii tří porážek vyhrálo podruhé za sebou a s předstihem si jako šestý tým v soutěži zajistilo účast v play off.

Chabarovsk ukončil šňůru devíti porážek vítězstvím 4:2 nad Ufou, obránce Michal Jordán se na tom podílel asistencí.

před 20 minutami

Válková kvůli článku o spolupráci s Urválkem podala trestní oznámení pro pomluvu

Poslankyně a vládní zmocněnkyně pro lidská práva Helena Válková (ANO) podala trestní oznámení pro pomluvu kvůli článku serveru Info.cz o své někdejší spolupráci s komunistickým prokurátorem Josefem Urválkem. Uvedl to server Deník N. Válková tvrdí, že se nepodílela na šikaně disidentů, jak se píše v článku. Žádá také omluvu od historika Petra Blažka, který je v článku citován. Vydavatel a šéfredaktor Info.cz Michal Půr i historik Blažek řekli Deníku N, že si za informacemi v článku stojí.

Poslankyně v oznámení odmítá tvrzení historika Blažka, že musela vědět o zneužívání ochranného dohledu k šikaně odpůrců režimu. Blažek pro svá tvrzení neměl podle trestního oznámení žádný důkaz a Válková o zneužívání ochranného dohledu nevěděla. "Jak jsem avizovala, proti nepřípustným lžím a pomluvám se budu bránit soudní cestou," sdělila Deníku N Válková. Server Info.cz si za článkem stojí a nevidí v něm žádný problém.

Zdroj: ČTK
před 43 minutami

Poláci dali zelenou rozšíření dolu Turów, Češi je chtějí žalovat u Evropské komise

Poláci otevřeli cestu k plánovanému rozšíření hnědouhelného dolu Turów u česko-polské hranice. Před týdnem vydalo regionální ředitelství ochrany životního prostředí ve Vratislavi rozhodnutí v procesu EIA, kterým se záměrem souhlasilo, a to navzdory námitkám z české strany. Na úterním jednání o tom Zastupitelstvo Libereckého kraje informoval radní pro životní prostředí Jiří Löffelmann (Starostové pro Liberecký kraj). Liberecký kraj je podle něj připraven využít všech možností, jak se bránit.

Liberecký kraj už podal stížnost k Evropské komisi, postup Polska považuje za nezákonný. Poláci s českou stranou nespolupracují a nesouhlas České republiky i veřejnosti s rozšířením těžby se snaží obejít. Liberecký kraj a obce a města v pohraničí zároveň sbírají podpisy pod petici za záchranu pitné vody určenou Evropskému parlamentu. Podepsat ji lze i na stránkách www.stopturow.cz.

Další zprávy