Na kostře uhynulého medvěda Vojty se budou učit pražští vysokoškoláci, Beroun plánuje pietu

Klára Galová
16. 4. 2016 17:36
Berounská radnice už dříve souhlasila, že v případě smrti některého z medvědů nechá tělo převézt do Prahy, kde bude používáno během výuky studentů České zemědělské univerzity. Vedle kostry Vojty bude ve sbírce i další večerníčkový hrdina vlk Flíček.
Medvěd Vojta uhynul, jeho kostra bude sloužit ke studijním účelům.
Medvěd Vojta uhynul, jeho kostra bude sloužit ke studijním účelům. | Foto: http://www.mesto-beroun.cz

Beroun/Praha – Kostra ve středu uhynulého medvěda Vojty z televizního večerníčku Václava Chaloupka bude sloužit jakou součást výuky studentů České zemědělské univerzity v Praze. Proto také nebude provedena pitva, která by určila přesnou příčinu smrti. 

"Měli jsme dohodnuto s pražskou univerzitou, že v případě smrti medvěda poskytneme jeho tělo k vědeckým účelům. Kdyby se uskutečnila pitva, tak by to nemohlo proběhnout. Byl převezen do Prahy a tam bude vystaven pro studenty a pro univerzitní účely," řekla Aktuálně.cz mluvčí Berouna Adéla Felklová.

To potvrdil i Jaroslav Červený z katedry myslivosti a lesnické zoologie České zemědělské univerzity. "Budujeme sbírku a do ní půjde medvědova kostra. Bude sloužit k výukovým účelům. Od pana Chaloupka jsme dostali i večerníčkového vlka Flíčka, který uhynul asi před třemi nedělemi. Jeho kostra tam bude také vystavena," doplnil Červený.

Preparování, nebo kafilerie

Naložit s uhynulým medvědem lze podle mluvčího Státní veterinární správy Petra Pejchala třemi způsoby. Kromě využití zvířete k výzkumným nebo preparátorským účelům je možné ostatky předat ke zpracování kafilérii.

Pokud krajská veterinární správa nerozhodne jinak, chovatel může také tělo zahrabat na vlastním pozemku podle veterinárního zákona. Místo jen musí být vhodné z hlediska ochrany zdraví lidí a zvířat a ochrany životního prostředí.

Cizí zavinění smrti medvěda veterinář už dříve vyloučil. Mluvčí berounské radnice uvedla, že vzhledem k tomu, že úmrtí bylo náhlé, lze předpokládat, že šlo o mozkovou nebo srdeční příhodu.

Vedení Berouna bude nyní řešit, jakým způsobem a kdy se uskuteční rozloučení s medvědem z večerníčku. Příští týden se sejdou, aby vyjednali podrobnosti. Pietní akce má zatím jen hrubé obrysy, konat by se měla zhruba do měsíce.

Zbylí medvědi polehávají, jsou smutní

Medvědárium, které nechalo postavit město v roce 2000 po konci natáčení Chaloupkova seriálu pro děti s názvem Méďové, nyní obývají už jen Kuba a Matěj. Ztráta bratra je na nich podle Felklové vidět. "Medvědi jsou tou smrtí zasaženi, je to na nich vidět, různě polehávají a moc nechodí ven. I ošetřovatelky říkaly, že je vidět, že truchlí. Návštěvníci na to reagují podobně, jsou smutní," řekla.

K náhlé smrti šestnáctiletého medvěda se už dříve vyjádřil starosta Berouna Ivan Kůs. "Je to smutná zpráva, líto je mi to hlavně kvůli dětem. Tři medvědi se během let stali neodmyslitelnou součástí berounského kulturního života. Cítím to skoro tak, jako by člověk ztratil někoho blízkého,“ uvedl na stránkách města.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 52 minutami

Ondra a Adamovská jsou mistry republiky v boulderingu

Olympionik Adam Ondra a Eliška Adamovská vyhráli mistrovství republiky v boulderingu. Oba favorizovaní sportovní lezci ve finále šampionátu ve Slaném pokořili jako jediní všechny čtyři cesty.

Za bývalým mistrem světa v boulderingu i v lezení na obtížnost Ondrou, který v Tokiu nenaplnil medailové ambice a v olympijském finále skončil šestý, skončil hlavní soupeř Martin Stráník. Ten měl "topy" tři. Bronz získal Štěpán Volf.

Adamovská, jež v červenci vyhrála v Brianconu závod Světového poháru v obtížnosti, dnes ve Slaném zvítězila před Michaelou Smetanovou a Markétou Janošovou.

Další zprávy