Na jihu bude první soukromá dálnice

Pavel Baroch
23. 1. 2007 16:25
Tábor/Praha - První soukromou dálnicí bude část D3, jež povede na jih Čech. Třicetikilometrový úsek za 15 miliard postaví privátní firmy.

Na stavbu úseku dálnice D3 z Tábora do Bošilce hodlá stát využít soukromý kapitál; stát pak následně bude stavbu splácet.

Ministerstvo dopravy si od tohoto projektu, označovaného jako Public Private Partnership (PPP), především slibuje, že ušetří peníze ze státní pokladny.

"Tento způsob výstavby přenáší více rizik na soukromého dodavatele, který tak přebírá vedle odpovědnosti za samotnou výstavbu i odpovědnost za provozování dálnice a za její financování," řekl mluvčí ministerstva Karel Hanzelka.

"Zahraniční zkušenosti ukazují, že tímto způsobem lze pořídit infrastrukturu rychleji a - z pohledu celkových nákladů za celou dobu její životnosti - i levněji," dodal Hanzelka.

V jižních Čechách se nové dálnice nemohou dočkat
V jižních Čechách se nové dálnice nemohou dočkat | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Po dálnici v roce 2010

Ministerstvo předpokládá, že třicetikilometrová dálnice z Tábora do Bošilce za zhruba patnáct miliard korun bude dokončena v roce 2010.

Projekt PPP je zatím v počátku. Ministerstvo v soutěži vybralo konsorcium firem pod vedením společnosti Mott MacDonald, které zhodnotí ministerský záměr a připraví projekt.

Až poté se vyhlásí výběrové řízení na firmu, která by dálnici postavila a dvacet až pětadvacet let ji provozovala.

Dohled povede jihočeský hejtman

Supervizi nad projektem povede speciální tým složený ze zástupců ministerstva dopravy, Státního fondu dopravní infrastruktury, Jihočeského kraje a Ředitelství silnic a dálnic.

Předsedou speciálního, takzvaného řídícího výboru, se stal hejtman Jihočeského kraje Jan Zahradník.

Jihočeský hejtman Zahradník bude hlavním supervizorem
Jihočeský hejtman Zahradník bude hlavním supervizorem | Foto: Ludvík Hradilek

"Jihočeský kraj je regionem s nejnižším počtem kilometrů dálnic a rychlostních silnic v celé republice," připomněl Zahradník, který si od projektu PPP slibuje, že se dálnice D3 postaví rychleji.

"Vidíme reálnou naději na urychlení výstavby celé dálnice, která propojí náš region jak s centrem republiky, tak i s našimi jižními sousedy," dodal Zahradník.

Dálnice by podle Zahradníka měla pomoci k rozvoji podnikání včetně cestovního ruchu.

Černá můra do Ostravy

Ministerstvo dopravy věří, že plán na stavbu jihočeské "soukromé" dálnice nedopadne stejně jako před lety dálnice D47 do Ostravy.

Vláda Miloše Zemana v roce 2002 rozhodla, že dálnici z Lipníku nad Bečvou do Ostravy postaví za 125 miliard korun konsorcium Housing&Construction. Kabinet vybral společnost bez výběrového řízení.

Vláda Vladimíra Špidly ovšem o dva roky později smlouvu vypověděla a rozhodla se, že dálnici postaví stát, a to za 80 až 85 miliard korun.

Policie se následně zabývala tím, zda zadávání zakázky konsorciu Housing&Construction neprovázely úplatky. Žádný trestný čin vašk vyšetřovatelé nikomu neprokázali, což nakonec potvrdilo i Nejvyšší státní zastupitelství.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Muž v Ústí nad Labem ohrožoval nožem svou rodinu, policista ho postřelil

Policie dnes večer zasahovala v Ústí nad Labem proti ozbrojenému muži, který s nožem v ruce ohrožoval svou rodinu. Na výzvy nereagoval a zbraň obrátil i proti zasahujícím policistům, jeden z nich útočníka postřelil. 

Událost byla podle policejní mluvčí Veroniky Hyšplerové hlášena krátce po 19:00 v ústecké čtvrti Střekov. "Ve chvíli, kdy policisté dorazili na místo, muž vůbec nereagoval na výzvy k odložení zbraně a s nožem v ruce zaútočil i na ně. Jeden z policistů použil střelnou zbraň a muže zasáhl, následně mu poskytli okamžitou první pomoc a zavolali záchrannou službu," popsala událost Hyšplerová.

Útočník byl se zraněním převezen do nemocnice. "Žádnému z členů rodiny muž naštěstí neublížil," dodala mluvčí.

před 6 hodinami

České volejbalistky nezvládly klíčový duelu, na mistrovství světa prohrály i s Argentinou

České volejbalistky v klíčovém duelu o postup ze skupiny na mistrovství světa nestačily na Argentinu. Jihoameričankám podlehly 1:3 po setech 20:25, 25:20 a dvakrát 22:25, za soupeřem zaostávaly zejména v produktivitě útoku. Ve skupině D se Češky propadly za Argentinu na nepostupové páté místo.

Třetí české vystoupení na světovém šampionátu bylo podle očekávání vyrovnanější než první dva duely proti favorizovaným Brazilkám a Japonkám. Ani tentokrát z toho ale svěřenkyně Jannise Athanasopulose nevytěžily více než jeden set.

V dalším zápase se Češky utkají v pátek se silnými Číňankami. Na první výhru na turnaji by měly útočit především v sobotním zápase proti Kolumbii. K reálné šanci na postup by potřebovaly neúspěch Argentinek v dalších zápasech včetně toho s Kolumbií, která je zatím ve skupině poslední.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 7 hodinami

Při nehodě dvou ugandských armádních vrtulníků v Kongu a Ugandě zemřelo 22 lidí

Při haváriích dvou ugandských armádních vrtulníků v pondělí a v úterý na východě Konga a v Ugandě zahynulo nejméně 22 lidí. S odkazem na nejmenovaného mluvčího konžské armády o tom dnes informovala agentura Reuters. Okolnosti neštěstí ugandská armáda podle něj nesdělila.

Uganda v prosinci vyslala do sousedního Konga vojáky, aby pomohli v boji proti islamistické povstalecké skupině známé jako Sjednocené demokratické síly (ADF).

Ugandské ozbrojené síly okolnosti nehody konžské straně podle mluvčího konžské armády dosud nesdělily. Mluvčí ugandské armády Felix Kulayigye ale potvrdil pád jednoho vrtulníku. "Došlo k úmrtím, ale v tuto chvíli nemám žádné další podrobnosti," dodal.

Další nejmenovaný konžský vojenský zdroj uvedl, že první vrtulník havaroval v pondělí nad vesnicí Boga v provincii Ituri, zatímco druhý spadl v oblasti Kabarole na hranici mezi Kongem a Ugandou. Při první havárii podle zdroje zahynuli tři konžští vojáci, neupřesnil, zda byli uvnitř stroje. Zdroj také nechtěl událost dále komentovat s ohledem na nadcházející jednání mezi zástupci Konga a Ugandy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy