Otevření D8 je nejisté, svah se dal opět do pohybu. Je tam problém, ale řešíme ho, přiznal Ťok

Vojtěch Blažek Vojtěch Blažek
11. 10. 2016 14:26
Svah u D8 se dal znovu do pohybu. Ministr dopravy Dan Ťok (za ANO) to v úterý prohlásil na mimořádné tiskové konferenci s tím, že avizovaný termín zprovoznění 17. prosince se podaří dodržet, pokud bude problém do té doby vyřešen. K původnímu sesuvu došlo někdy v noci ze 6. na 7. června 2013, kdy se utrhla masa půdy a kamení o ploše 400 krát 600 metrů a přeťala trasu rozestavěné dálnice mezi Úpořinami a Chotiměří u Lovosic.
Zával na dálnici D8
Zával na dálnici D8 | Foto: Ludvík Hradilek

Praha – Na dálnici D8 směrem na sever Čech se opět pohnul svah zeminy, který ohrožuje prosincový termín otevření trasy. Ministr dopravy Dan Ťok (za hnutí ANO) v úterý uvedl, že experti zaznamenali posun svahu nad dálnicí o několik milimetrů. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) nyní svah u Prackovic zpevňuje štěrkem.

"Máme problém u prackovické estakády, kde se nám začal svah trochu hýbat. Připravujeme technické řešení, abychom udělali vše pro stabilizaci svahu," řekl Ťok.

Letos v červnu to přitom byly tři roky, co rozestavěnou dálnici postihl v těchto místech mohutný zával, který poničil trasu i desítky metrů železniční tratě. A způsobil víc než miliardovou škodu. Kvůli tomu se také otevření dálnice zdrželo. Ťok už dříve slíbil, že auta na ni vyjedou v prosinci.

Ministr v úterý řekl, že s otevřením 17. prosince dál počítá. Ovšem termín teď kvůli pohybu svahu úplně jistý není.

"Nepustíme tam nikoho, pokud dálnice nebude spolehlivá," prohlásil Ťok.

"Děláme vše pro to, aby nedošlo ke škodě, která by mohla být vážnější. Chceme veřejnost otevřeně informovat. Je tam problém, víme, jak ho řešit," dodal.

Svah se podle ŘSD pohnul kvůli spodní vodě, která tlačí na masu zeminy. Stavbaři proto nyní svah zpevňují – vybagrovávají hlínu a díry vyplňují štěrkem.

K prvnímu sesuvu došlo někdy v noci ze 6. na 7. června 2013, kdy se utrhla masa půdy a kamení o ploše 400 krát 600 metrů a přeťala trasu rozestavěné dálnice  mezi Úpořinami a Chotiměří u Lovosic.

Opravy jsou potřeba, máme vozovky v katastrofálním stavu, říká Miloslava Pošvářová. | Video: Filip Horký
 

Právě se děje

před 39 minutami

Jihomoravští hasiči kvůli bouřkám zasahovali u 50 událostí, hlavně u spadlých stromů

Jihomoravští hasiči dnes večer v souvislosti s bouřkami dosud zasahovali u více než 50 událostí. Nejčastěji to jsou stromy, které spadly na silnici. Hasiči také odčerpávali vodu ze zatopeného rodinného domu. Zhruba od 20:30 vyjíždějí převážně na Znojemsko, poté se bouřka přesunula na Brněnsko.

"Kromě popadaných stromů jsme zajistili také jednu nalomenou májku a pomáhali u dopravní nehody, kde auta narazila do spadlého stromu. Mělo by to být bez zranění. Naštěstí zatím není nic vážného," řekl zhruba ve 21:45 mluvčí hasičů Jaroslav Mikoška. Kolem 22:00 začali hasiči evidovat první případy v Brně.

Pro Jihomoravský kraj platí podle webu meteorologů výstraha před velmi silnými bouřkami, někdy i s přívalovými srážkami, celou noc. Pondělní ráno a dopoledne by mělo být klidné, výstraha opět platí od odpoledne až do noci na úterý. Pro Boskovice a Tišnov platí rovněž povodňová bdělost.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Únosci v Nigérii propustili 28 školáků, 81 jich však stále drží

Únosci, kteří na začátku měsíce přepadli internátní školu v severní Nigérii, v neděli propustili 28 dětí. Dalších 81 dětí však stále zůstává v zajetí. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na pastora, který se účastnil vyjednávání o jejich propuštění.

Útok na baptistickou školu ve státě Kaduna byl od prosince již desátým hromadným únosem školáků na severozápadně země uskutečněný islamistickými ozbrojenci nebo zločineckými gangy. Nigerijské úřady únosy přičítají ozbrojeným banditům, kteří usilují o výkupné.

První skupina 28 dětí byla propuštěna již dva dny po útoku. Do školy chodí obvykle 180 studentů. Propuštění 28 studentů v neděli ráno potvrdil reverend Ite Joseph Hayab. Několika studentům se také již dříve podařilo utéct.

Zdroj: ČTK
Další zprávy