reklama
 
 

Otevření D8 je nejisté, svah se dal opět do pohybu. Je tam problém, ale řešíme ho, přiznal Ťok

11. 10. 2016
Svah u D8 se dal znovu do pohybu. Ministr dopravy Dan Ťok (za ANO) to v úterý prohlásil na mimořádné tiskové konferenci s tím, že avizovaný termín zprovoznění 17. prosince se podaří dodržet, pokud bude problém do té doby vyřešen. K původnímu sesuvu došlo někdy v noci ze 6. na 7. června 2013, kdy se utrhla masa půdy a kamení o ploše 400 krát 600 metrů a přeťala trasu rozestavěné dálnice mezi Úpořinami a Chotiměří u Lovosic.

Praha – Na dálnici D8 směrem na sever Čech se opět pohnul svah zeminy, který ohrožuje prosincový termín otevření trasy. Ministr dopravy Dan Ťok (za hnutí ANO) v úterý uvedl, že experti zaznamenali posun svahu nad dálnicí o několik milimetrů. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) nyní svah u Prackovic zpevňuje štěrkem.

"Máme problém u prackovické estakády, kde se nám začal svah trochu hýbat. Připravujeme technické řešení, abychom udělali vše pro stabilizaci svahu," řekl Ťok.

Letos v červnu to přitom byly tři roky, co rozestavěnou dálnici postihl v těchto místech mohutný zával, který poničil trasu i desítky metrů železniční tratě. A způsobil víc než miliardovou škodu. Kvůli tomu se také otevření dálnice zdrželo. Ťok už dříve slíbil, že auta na ni vyjedou v prosinci.

Ministr v úterý řekl, že s otevřením 17. prosince dál počítá. Ovšem termín teď kvůli pohybu svahu úplně jistý není.

"Nepustíme tam nikoho, pokud dálnice nebude spolehlivá," prohlásil Ťok.

"Děláme vše pro to, aby nedošlo ke škodě, která by mohla být vážnější. Chceme veřejnost otevřeně informovat. Je tam problém, víme, jak ho řešit," dodal.

Svah se podle ŘSD pohnul kvůli spodní vodě, která tlačí na masu zeminy. Stavbaři proto nyní svah zpevňují – vybagrovávají hlínu a díry vyplňují štěrkem.

K prvnímu sesuvu došlo někdy v noci ze 6. na 7. června 2013, kdy se utrhla masa půdy a kamení o ploše 400 krát 600 metrů a přeťala trasu rozestavěné dálnice  mezi Úpořinami a Chotiměří u Lovosic.

Opravy jsou potřeba, máme vozovky v katastrofálním stavu, říká Miloslava Pošvářová. | Video: Filip Horký |  16:46

autor: Vojtěch Blažek | 11. 10. 2016

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  Komerční sdělení
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama