Naplňme sklady cisternami místo vzácných kovů, obcí bez vody přibude, požaduje Babiš

Iva Studená Iva Studená
Aktualizováno 7. 5. 2019 16:58
Počet cisteren, které jsou v případě nedostatku vody přistavovány do obcí, je podle předsedy vlády Andreje Babiše (ANO) potřeba do budoucna navýšit. Jejich další nákup doporučil v úterý předsedovi Správy státních hmotných rezerv Pavlu Švagrovi. Po úterním jednání Národní koalice pro boj se suchem také oznámil, že stát počítá s investicemi do boje proti suchu ve výši 30 miliard korun. Peníze mají proudit do propojování vodních soustav, prohlubování vrtů a studen.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: René Volfík, René Volfík

 "V minulých měsících bylo zhruba 16 obcí zásobováno cisternami a ještě přes zimu takových obcí bylo pět," řekl ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).

Obce, které jsou závislé pouze na vrtech a studních, jsou v případě nedostatku vody odkázány na vodu z přistavených cisteren. Podle ministra se počet takových obcí může do budoucna výrazně zvýšit.

V úterý si proto předseda Správy státních hmotných rezerv Pavel Švagr vyslechl doporučení, aby úřad pořídil další cisterny a místo nich se zbavil přebytečného majetku.

"Já jsem tady panu předsedovi doporučil, aby si nakoupil víc těch cisteren. Už delší dobu apeluji na ministra nebo ministryni průmyslu a obchodu, abychom se podívali na ty naše státní hmotné rezervy, jestli tam nemáme věci jako vzácné kovy, které nepotřebujeme, a právě těch cisteren bychom potřebovali víc," sdělil Babiš.

Usnadnit situaci obcím, které bojují se suchem, by měly vládou plánované investice. V rámci národního investičního plánu by měly finance plynout do propojování vodních soustav a prohlubování vrtů i studen. "Celkem na to počítáme v příštích deseti letech 24 miliard. Na obnovu vodovodů počítáme šest miliard," oznámil Babiš.

Situace se rok od roku zhoršuje

Podle ministrů je letošní situace se suchem podstatně horší než loni a ani prognóza srážek podle nich není příznivá. "Musíme si přát, aby hlavně další zima byla bohatá na srážky," řekl Babiš.

Brabec připomněl, že Česká republika je, co se týče množství vody, závislá pouze na srážkách. "Musíme se spolehnout na tu vodu, která napadne, nasněží, naprší na území naší republiky," řekl ministr životního prostředí.

Také vyzval občany, aby čerpali dotace na zadržování dešťové vody. Z Dešťovky se zatím podařilo ministerstvu podpořit 4400 projektů za 200 miliard. Kromě občanů mohou čerpat dotace z programu takzvané Velké dešťovky také obce, úřady nebo školy.

Máme vodu na tři roky sucha

Významnou roli v období sucha sehrávají vodní nádrže. Ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD) oznámil, že významné vodní nádrže mají momentálně vody dostatek a dokázaly by svými zásobami pokrýt i tři suché roky. I přesto ministerstvo hledá vhodné lokality, kde by další nádrže mohly vzniknout.

Momentálně má vytipovaných 49 míst, kde by mohly být vybudovány nádrže. Ty by měly zachytávat vodu nejen pro vodárenské účely, ale také pro další hospodaření s vodou.

Sucho i povodně mohou přijít kdykoliv, nepobýváme v krajině, ztratili jsme selský rozum, jsme nepoučitelní, říká ekolog David Pithart | Video: DVTV, Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Zprostředkovatelé ubytování typu Airbnb mají s úřady sdílet údaje o smlouvách

Zprostředkovatelé turistického ubytování v soukromí formou digitálních platforem typu Airbnb zřejmě budou povinni sdílet s českými úřady informace o uzavřených smlouvách. Předpokládá to novela zákona o podmínkách podnikání v cestovním ruchu, který ve středu zrychleně ve stavu legislativní nouze schválila Sněmovna. Nová povinnost by mohla podle ministerstva pro místní rozvoj pomoci při trasování lidí, kteří přišli do styku s člověkem nakaženým novým typem koronaviru.

Projednání zákona ve stavu legislativní nouze zpochybňovali politici ODS. "Airbnb je vyřešeno na několik let," podotkl Marek Benda v souvislosti s nynějším zákazem vstupu cizinců do Česka. Podle předsedy poslanců ODS Zbyňka Stanjury by byl návrh i v obvyklém schvalovacím režimu přijat dřív, než do Česka dorazí první turisté.

Ministryně Klára Dostálová (ANO) dala zákon do souvislosti s chytrou karanténou. Projekt má díky údajům z mobilních telefonů či platebních karet pomáhat odhalit, koho mohli nakazit lidé trpící nemocí covid-19.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

LFA nabízí fotbalovým klubům předčasné vyplacení části financí

Ligová fotbalová asociace nabídla pomoc účastníkům první a druhé ligy, jimž pandemie nového typu koronaviru způsobila finanční problémy. Jednotlivé kluby budou moci v předstihu získat část květnové splátky peněz, které od LFA dostávají.

"Ligový výbor odsouhlasil možnost podpory členských klubů LFA, které se dostaly v důsledku aktuální situace do finančních potíží. Nabídne jim možnost předčasné úhrady části květnové splátky odměny hrazené klubům ze strany LFA," uvedl v tiskové zprávě předseda LFA Dušan Svoboda. Ligový výbor schválil pomoc klubům na dnešním jednání jednomyslně.

LFA vyplácí jednotlivým účastníkům první a druhé ligy, které řídí, podíl z prodeje televizních a marketingových práv a také ze sponzorských příspěvků. Kluby získávají finance v pěti ročních splátkách a právě jedna z nich měla přijít na řadu v květnu.

Další zprávy