Mynář tají majetkové přiznání. Úřad řeší, jestli ho odevzdal

Radek Nohl Radek Nohl
26. 7. 2015 8:00
Hradního kancléře Vratislava Mynáře prověřovali úředníci z Uherského Hradiště již letos na jaře kvůli přiznání za rok 2013. Tehdy žádnou pokutu nedostal. Nově prověřují Mynářův majetek za loňský rok.
Kancléř Vratislav Mynář se svým majetkovým přiznáním za rok 2013 jde společně s mluvčím prezidenta do Poslanecké sněmovny.
Kancléř Vratislav Mynář se svým majetkovým přiznáním za rok 2013 jde společně s mluvčím prezidenta do Poslanecké sněmovny. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - O hradního kancléře Vratislava Mynáře se kvůli majetkovému přiznání znovu zajímají úředníci radnice v Uherském Hradišti.

Podobně jako letos na jaře se začali zabývat tím, zda vedoucí kanceláře prezidenta Miloše Zemana odevzdal oznámení o majetku. Tentokrát ale nejde o přiznání za rok 2013, nýbrž za loňský rok.

Pokud by pracovníci uherskohradišťského úřadu, pod který spadá Mynářovo trvalé bydliště v Osvětimanech, zjistili, že spáchal přestupek, mohl by dostat až padesátitisícovou pokutu.

"Potvrzuji, že správní orgán obdržel nový podnět k prošetření a bude jej řešit ve lhůtě stanovené zákonem," uvedl pro Aktuálně.cz mluvčí Uherského Hradiště Jan Pášma.

Kancléř tvrdí, že prohlášení předal podřízenému

Podnět podala pražská advokátka Petra Bielinová, která dvakrát - podle zákona o střetu zájmu a podle zákona o svobodném přístupu k informacím - žádala Hrad, aby jí dal Mynářovo majetkové přiznání za rok 2014. Opakovaně na Hradě Bielinovou odmítli a se žádostí pak neuspěla ani redakce Aktuálně.cz.  

Kancléř Mynář tvrdí, že oznámení o svém majetku za loňský rok odevzdal. Českému rozhlasu na konci června řekl, že jej předal legislativnímu odboru. Stejně jako majetkové přiznání za rok 2013. Jenže veřejnosti ho poskytnout nechce.

"Podle mého názoru není možné, aby pan Mynář splnil svou povinnost odevzdat oznámení o střetu zájmu tím, že jej tajně vyplní a případně údajně odevzdá svému podřízenému. A veřejnosti své oznámení dle zákona o střetu zájmu zároveň nezpřístupní, a to ani dle zákona o střetu zájmu, ani dle zákona o svobodném přístupu k informacím," uvedla právnička Bielinová.

Vratislav Mynář opakovaně prohlásil, že v současné době mu zákon neříká, kam má jako kancléř prezidenta republiky majetkové přiznání dát. Nepředal ho ani letos na jaře pracovníkům v Uherském Hradišti. Těm pouze řekl, že oznámení  odevzdal, a úředníci řízení s Mynářem následně zastavili a žádnou pokutu mu nedali.

Poslankyně připravila Lex Mynář

Majetkové přiznání dal Mynář až poslankyni TOP 09 Věře Kovářové, která ho kritizovala ve Sněmovně během návštěvy Miloše Zemana. Mynář na kritiku poslankyně reagoval slovy, aby raději změnila zákon, protože nyní není jasné, komu má tento dokument dát.

Kovářová následně navrhla, aby kancléř prohlášení o majetku podal prostřednictvím prezidenta legislativnímu odboru. A tam by mělo být dostupné veřejnosti. Zároveň Kovářová navrhuje, aby kancléř nesměl zastávat žádnou funkci v politické straně nebo hnutí. Mynář je podle webových stránek Strany práv občanů jejím krajským předsedou ve Zlínském kraji.

Hradní kancléř své oznámení o majetku za rok 2013 tajil. A když jej Kovářově předal, stál v něm pouze seznam firem, v nichž Mynář působil. To je přitom informace snadno dohledatelná ve veřejném obchodním rejstříku.

Mynářovo majetkové přiznání za rok 2014 by však mělo být na položky bohatší a zajímavější. Mynář by do něj měl zapsat například podezřele výhodnou koupi vily za 5,5 milionu, kterou si v pražských Strašnicích pořídil od advokáta Víta Širokého.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy