Za vraždu ochrnuté ženy a tchyně dostal muž 15 let. Pomohl jsem jim od utrpení, řekl

ČTK ČTK
19. 12. 2018 11:39
Za letošní dubnovou vraždu ochrnuté manželky a chřadnoucí tchyně má jít dvaašedesátiletý Rostislav Kotala z Ostravy na 15 let do vězení. Rozhodl o tom Krajský soud v Ostravě. Podle obžaloby i rozhodnutí soudu byl motivem dvojnásobné vraždy fakt, že muž už nezvládal péči o svou ochrnutou a zcela bezmocnou manželku a její stárnoucí a nemocnou matku. I proto soud uložil trest na spodní hranici trestní sazby.
Rostislav Kotala.
Rostislav Kotala. | Foto: ČTK

Odsouzenému hrozil až dvacetiletý pobyt ve vězení či výjimečný trest. Soudkyně při zdůvodnění rozsudku řekla, že jde o zcela neobvyklý případ. Podle posudků se obžalovaný o svou ženu vzorně staral čtyři roky od jejího ochrnutí. Soudkyně uvedla, že bylo až obdivuhodné, jak vše dokázal skloubit i s prací.

Vyústění ale podle rozsudku nezvládl a řešení zvolil jednoznačně špatné. Podle soudu to sice lze pochopit, ale nikoliv omluvit. Trestní odpovědnost rozhodně nést musí. "Začal jsem pociťovat, že nestíhám. Cítil jsem únavu. Když se ten skutek stal, cítil jsem pocit úlevy, že jsem jim pomohl od utrpení," řekl Kotala u soudu. Dodal, že přijme jakýkoliv trest.

Život jeho rodiny se změnil v roce 2014 v okamžiku, kdy manželce po krvácení do mozku ochrnuly všechny končetiny. "Žili jsme aktivně. Milovala hory a moře. Najednou jenom ležela. Nepohnula ani hlavou. Jen očima," uvedl obžalovaný profesionální řidič autobusu. Čtyři roky péči o manželku zvládal, v poslední době před vraždou se ale začal zhoršovat i zdravotní stav tchyně.

Podle spisu muž začal přemýšlet o vraždách a způsobu, jak je provést, loni o Vánocích a uskutečnil je letos 16. dubna. Nejprve udusil igelitovým sáčkem tchyni. "To už není žádný život," řekl jí. Krátce nato stejným způsobem udusil i manželku.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 5 minutami

Uvízlé kamiony zablokovaly silnici mezi Bílou a Ostravicí v Beskydech

Dva kamiony uvízly v pondělí ráno na zasněžené silnici 1/56, kterou v úseku mezi obcemi Bílá a Ostravice zablokovaly. Policie tam dopravu řídila kyvadlově. Vznikaly kolony. Okolo 11:00 se podařilo provoz obnovit, řekla mluvčí moravskoslezské policie Soňa Štětínská.

Situace podle ní vznikla nedisciplinovaností řidičů. "Vjeli na úsek komunikace, kde to není v tomto ročním období možné. Je tam zákaz vjezdu pro vozidla s váhou nad 12 tun. Nerespektovali dopravní značení," řekla mluvčí.

Oba vozy v serpentinách u přehrady Šance uvízly. "Jeden se už podařilo odstranit ještě ráno. Na uvolnění druhého se pracovalo během dopoledne. Policisté na místě řídili dopravu kyvadlově. Vznikaly ale kolony," uvedl Štětínská.

Zdroj: ČTK
před 9 minutami

Praha rozšíří zákaz reklamy v centru, přibudou dvě nová pásma

Pražský magistrát rozšíří nařízení, kterým jsou zakázány plakáty, plachty a další reklamní nosiče v Pražské památkové rezervaci, na velkou část metropole. Ke stávajícímu nejpřísnějšímu omezení v historickém centru přibudou dvě pásma, první ve čtvrtích okolo rezervace a druhé sahající na jihu až na Nové Dvory, na severu do Troji, na východě do Malešic a na západě do Motola. Rozšíření by mělo začít platit v červenci příštího roku.

Rozšířením se podle schváleného dokumentu zvýší území podléhající regulaci ze zhruba devíti na více než 111 kilometrů čtverečních, tedy asi na dvanáctinásobek.

V Pražské památkové rezervaci se zákaz bude nově týkat i reklamních stojanů. V prvním novém pásu bude ze zákazu vyňata reklama šířená zvukem či obrazem, reklama na dopravních prostředcích, reklamní periodický tisk a reklamní převleky. V pásmu nejdále od centra budou zakázány pouze dodatečné konstrukce na dopravních prostředcích a reklamní plachty.

Zdroj: ČTK
před 24 minutami

Kryštof přesouvá vánoční koncerty v O2 areně na prosinec 2021

Kvůli opatřením proti šíření koronaviru kapela Kryštof přeložila oba prosincové vyprodané koncerty v pražské O2 areně na příští rok. Prodáno bylo přes 30 tisíc vstupenek, které zůstávají v platnosti i na nové termíny. Lístky z pátku 4. prosince 2020 platí na nový termín 18. prosince příštího roku. Vstupenky ze soboty 5. prosince platí na 19. prosince 2021.

Na koncertě měla zaznít i píseň Vánoční, kterou Richard Krajčo a skupina Kryštof před dvěma lety nahráli s Karlem Gottem a po dohodě ji představili až nedávno, rok po Gottově loňském úmrtí. Skupina Kryštof kvůli opatřením proti šíření koronaviru vedle O2 areny již přeložila osm letních festivalů Kryštof Kemp.

Zdroj: ČTK
Další zprávy