Předčasné důchody pro více horníků OKD. Babiš slíbil změny

Jiří Hovorka Kristýna Greplová, Jiří Hovorka
17. 3. 2015 11:50
Stát dá sto milionů korun na předčasné důchody pro zhruba osmdesát horníků. Odboráři chtějí tuto možnost pro další tisíce lidí, Babiš se bojí dopadů na rozpočet.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: OKD

Karviná – Ministr financí Andrej Babiš nebude blokovat předčasné důchody pro zhruba osmdesátku horníků OKD. Podpoří návrh ministerstva práce a sociálních věcí, který do předčasného důchodu pustí další horníky. Řekl to dnes při návštěvě těžařské společnosti po jednání s odboráři OKD.

"S odboráři jsme našli shodu v rámci koalice, kterou jsem podpořil. Jde o odchody horníků, kteří nastoupili před rokem 1993. V tom není problém. Jde o asi 70 až 80 horníků, což by stát přišlo na zhruba 100 milionů korun," řekl Babiš.

Vláda už o změně jednala minulý týden, ale právě ministerstvo financí ji zablokovalo. Babiš dnes řekl, že šlo o nedorozumění na jednání vlády, na němž nebyl přítomný.

Dřívější odchody do důchodu umožňuje nařízení vlády zatím jen pro horníky, kteří fárali před rokem 1993 a stanovený počet směn - alespoň 3300 - odpracovali do konce roku 2008. To nové vládní nařízení změní, když odstraní druhou z podmínek. Vláda by o změně měla jednat 25. března.

Odborář: Chceme víc

Odboráři dohodu vítají, zároveň ale stále chtějí rozšíření na všechny horníky. "Bylo to jedno z mála konstruktivních jednání, které jsem k tomuto tématu zažil. Pan ministr Babiš nabídl, že bychom utvořili skupinu, kde bychom rozebrali, kolika lidí se to vlastně týká a o kolik jde peněz," řekl předseda Sdružení hornických odborů OKD Jaromír Pytlík.

Ministr financí ale odborářům velkou naději na úspěch nedává. Problém podle něj je, že odboráři předčasný důchod chtějí pro všechny horníky, i pro ty, kteří nastoupili loni. "To by se dotklo asi 3300 horníků. A tam ty naše propočty dopadu na rozpočet jsou dramatické, takže v tom se míjíme," reagoval Babiš.

S odboráři se dohodl, že se nejpozději do konce března potkají ekonomové obou stran a budou hledat řešení.

"Požadavky horníků vycházejí z podmínek okolních států, tomu rozumím, ale zároveň není možné dávat bianco šek, který by ve výsledku dopadl čísly dramatickými pro český rozpočet," dodal Babiš.

Podle Pytlíka to tak jednoznačné není. "Pokud by horníci šli do předčasného důchodu, tak nebudou na úřadu práce. Ministerstvo práce vypočítalo, že důchodce je dvakrát levnější než nezaměstnaný," říká odborář.

Odbory usilují o předčasné odchody havířů do důchodu hlavně kvůli náročnosti povolání, kvůli níž mají horníci často velmi podlomené zdraví. Předčasné důchody by podle odborářů navíc pomohly vyřešit situaci společnosti OKD, která musí kvůli špatné ekonomické situaci propouštět stovky lidí.

OKD je dceřinou firmou společnosti New World Resources (NWR), která patří z 50,5 procenta skupině CERCL Mining. V této skupině má poloviční podíl podnikatel Zdeněk Bakala. Ten zároveň vlastní i společnost Economia, která vydává online deník Aktuálně.cz.

 

Právě se děje

před 50 minutami

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Egypťan Bahader je v téměř 75 letech fotbalovým rekordmanem

Egypťan Ezzeldin Bahader byl krátce před 75. narozeninami zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší profesionální fotbalista na světě. Podle agentury Reuters získal tento primát po sobotním zápase v egyptské třetí lize, v níž podruhé nastoupil za tým 6th October a znovu odehrál celých 90 minut.

První duel zvládl Bahader v březnu, kdy dokonce skóroval z penalty, a pak na potřebný další start čekal déle, než myslel, protože sportovní svět zastavila pandemie koronaviru. O rekord dědeček šesti vnoučat nyní připravil Izraelce Isaaka Hayika. Ten ještě loni hrál ve věku 73 let, a to jako brankář. Hadaderovi bude pětasedmdesát let 3. listopadu.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Spojené arabské emiráty ratifikovaly dohody o normalizaci vztahů s Izraelem

Kabinet Spojených arabských emirátů dnes ratifikoval dohodu o navázání plnohodnotných diplomatických vztahů s Izraelem, kterou zástupci obou zemí podepsali ve Washingtonu v září. Informovala o tom agentura Reuters. Izraelská vláda a parlament dohodu se SAE ratifikovaly minulý týden.

Zdroj: ČTK
Další zprávy