Most má připravené miliony na koupi bytů. Ty nabídne jen "slušným nájemníkům"

ČTK ČTK
7. 6. 2019 12:30
Most chce ještě letos vykoupit několik bytů ve městě. V rozpočtu na to má pět milionů korun, které bude mít k dispozici městská společnost Mostecká bytová. Pravidla pro výkup nyní schválili radní. Primátor Jan Paparega (ProMOST) v pátek novinářům řekl, že byty budou určeny pro slušné nájemníky.
Foto: ČTK

Cílem nákupu bytů ve městě je podle primátora očistit město od spekulantů a získat zpět určitý bytový fond. V současnosti město vlastní byty ve čtvrti Chanov, kterou obývají převážně Romové. Magistrát privatizoval v devadesátých letech v několika vlnách na 14 tisíc bytů.

Lidé mohou městu nabízet byty v různých lokalitách vyjma okrajových čtvrtí, jako jsou Rudolice nebo Souš. Velikost bytu není nijak omezena. Nájemníky pak bude vybírat Mostecká bytová. "Nájemce nesegregujeme, chceme ty, kteří nebudou znepříjemňovat život lidem v okolí," uvedl Paparega.

Byty by mohl Most získat i prostřednictvím koupě bytového domu. Ještě v červnu bude primátor jednat s majitelem objektu v ulici Slovenského národního povstání. Jeho nájemníci v petici, kterou podepsalo 1700 lidí, vyjádřili obavy ze zhoršení bezpečnostní situace kvůli záměru vlastníka využít dům pro zahraniční dělníky. V domě je 47 bytů.

Nové bydlení připravuje město pro obyvatele Chanova. Na sídlišti nechá radnice vystavět modulové buňky podobné kontejnerům známým ze Vsetína. Na stavbu modulového bydlení bude město čerpat státní dotaci z programu ministerstva pro místní rozvoj.

V Chanově v minulosti město nechalo zbourat několik panelových domů kvůli jejich stavu, další naopak opravilo. Zdevastovaný blok 3 by mohl padnout k zemi v příštím roce. Obývá ho ještě deset rodin. "Další topná sezona je v tomto objektu nemožná, řešíme přesun nájemníků a na podzim požádáme o státní dotaci na demolici," uvedl primátor.

 

Právě se děje

před 57 minutami

Senát chce zvýšit kompenzační bonus na 667 korun denně

Příspěvek podnikatelům, kteří byli omezeni opatřeními kvůli epidemii koronaviru, by se měl podle Senátu zvýšit z 500 na 667 korun denně. Důvodem je snaha nahradit živnostníkům odvody na sociální a zdravotní pojištění. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) se zvýšením nesouhlasila. Podle ní by Sněmovna, která návrh dostane k projednání, měla dnešní senátní úpravu odmítnout.

Senát přes nesouhlas ministryně rozhodl také o tom, že nárok na takzvaný kompenzační bonus by měli mít i podnikatelé bez provozoven, jejichž činnost byla opatřeními omezena z alespoň 80 procent. Patří mezi ně podle lidovců někteří kadeřníci, kosmetičky, maséři nebo fotografové.

Horní komora rovněž schválila návrh, podle něhož by vláda měla doplatit obcím a krajům výpadek příjmů, o který byly připraveny v důsledku výplaty kompenzačních bonusů. Schillerová to odmítla, návrh je podle ní "nesplnitelný", neboť ve státním rozpočtu na to nejsou peníze.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Prezident Zeman označil holokaust za největší zločin lidských dějin

Prezident Miloš Zeman označil holokaust za největší zločin lidských dějin. Myslí, že jeho hlavním faktorem je závist vůči úspěšnějšímu národu nebo rase. Po zdrojích a faktorech holokaustu je podle něj nutné pátrat. Prezident to řekl v projevu na dnešním on-line česko-izraelském setkání, které se konalo u příležitosti dne památky obětí holokaustu a předcházení zločinům proti lidskosti a které na Facebooku přenášelo ministerstvo zahraničí. Hlava státu zároveň uvedla, že Evropská unie je striktně pro Palestinu, která je proteroristická. Írán podle Zemana hovoří o vyhlazení Izraele z mapy, což považuje za jinou podobu holokaustu. Český překlad prezidentova projevu v angličtině na webu zveřejnil Hrad.

Zdroj: ČTK
Další zprávy