Most má připravené miliony na koupi bytů. Ty nabídne jen "slušným nájemníkům"

ČTK ČTK
7. 6. 2019 12:30
Most chce ještě letos vykoupit několik bytů ve městě. V rozpočtu na to má pět milionů korun, které bude mít k dispozici městská společnost Mostecká bytová. Pravidla pro výkup nyní schválili radní. Primátor Jan Paparega (ProMOST) v pátek novinářům řekl, že byty budou určeny pro slušné nájemníky.
Foto: ČTK

Cílem nákupu bytů ve městě je podle primátora očistit město od spekulantů a získat zpět určitý bytový fond. V současnosti město vlastní byty ve čtvrti Chanov, kterou obývají převážně Romové. Magistrát privatizoval v devadesátých letech v několika vlnách na 14 tisíc bytů.

Lidé mohou městu nabízet byty v různých lokalitách vyjma okrajových čtvrtí, jako jsou Rudolice nebo Souš. Velikost bytu není nijak omezena. Nájemníky pak bude vybírat Mostecká bytová. "Nájemce nesegregujeme, chceme ty, kteří nebudou znepříjemňovat život lidem v okolí," uvedl Paparega.

Byty by mohl Most získat i prostřednictvím koupě bytového domu. Ještě v červnu bude primátor jednat s majitelem objektu v ulici Slovenského národního povstání. Jeho nájemníci v petici, kterou podepsalo 1700 lidí, vyjádřili obavy ze zhoršení bezpečnostní situace kvůli záměru vlastníka využít dům pro zahraniční dělníky. V domě je 47 bytů.

Nové bydlení připravuje město pro obyvatele Chanova. Na sídlišti nechá radnice vystavět modulové buňky podobné kontejnerům známým ze Vsetína. Na stavbu modulového bydlení bude město čerpat státní dotaci z programu ministerstva pro místní rozvoj.

V Chanově v minulosti město nechalo zbourat několik panelových domů kvůli jejich stavu, další naopak opravilo. Zdevastovaný blok 3 by mohl padnout k zemi v příštím roce. Obývá ho ještě deset rodin. "Další topná sezona je v tomto objektu nemožná, řešíme přesun nájemníků a na podzim požádáme o státní dotaci na demolici," uvedl primátor.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Maďarská opozice míří k vítězství v Budapešti, ve volbách zřejmě porazila Orbánovu stranu

V nedělních volbách starosty maďarské metropole Budapešti podle předběžných výsledků míří za vítězstvím kandidát sjednocené opozice Gergely Karácsony. S lehce nadpolovičním ziskem hlasů (50,1 procenta) poráží po sečtení bezmála tří čtvrtin hlasů kandidáta vládní strany Fidesz Istvána Tarlóse, jemuž vyjádřilo podporu 44,8 procenta budapešťských voličů. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž by se jednalo o největší vítězství maďarské opozice za posledních deset let.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Brazilci nedokázali porazit ani Nigérii, Neymar se zranil

Fotbalisté Brazílie ani ve druhém přípravném utkání v Singapuru nedokázali porazit soupeře z Afriky. S Nigérií dnes remizovali 1:1 stejně jako ve čtvrtek se Senegalem. Zápas nedohrála jejich největší hvězda, útočník Neymar odkulhal ze hřiště už ve 12. minutě se zraněným levým stehnem.

Sedmadvacetiletý Neymar ve čtvrtek odehrál stý reprezentační zápas a stal se sedmým brazilským fotbalistou, který to dokázal. Dnes ho ale už krátce po zahájení duelu musel vystřídat Philippe Coutinho.

Nigerijci v poločase vedli po brance Johna Ariba, který nebojácně vběhl do vápna, obhodil si stopera Marquinhose a prostřelil gólmana Edersona. Krátce po přestávce vyrovnal Casemiro, jenž zblízka doklepl do sítě míč odražený od břevna.

Brazilci po červencovém triumfu na Copě América ještě nezvítězili. Ve třech ze čtyř přípravných zápasů remizovali a s Peru prohráli.

Argentina bez potrestaného Lionela Messiho rozstřílela Ekvádor 6:1. Proti jihoamerickému soupeři si zahráli také Slováci, tým českého kouče Pavla Hapala remizoval v Bratislavě s Paraguayí 1:1.

Další zprávy