Mocnou vládní agenturu povede Petr Očko z ministerstva průmyslu, vystřídá Rut Bízkovou

Adéla Skoupá Adéla Skoupá
9. 3. 2016 22:46
Předsedou Technologické agentury ČR (TA ČR), která každoročně rozděluje téměř tři miliardy na aplikovaný výzkum, bude úředník ministerstva průmyslu Petr Očko. Návrh na jeho jmenování kritizovaný vědci dnes jednomyslně schválila vláda. Očka vybrala předminulý týden vládní Rada pro výzkum, vývoj a inovace v tajné volbě. Výsledek vzbudil rozruch napříč vědeckou obcí, která kritizovala okolnosti volby. Očkova protikandidátka, současná předsedkyně Rut Bízková, získala 58 nominací, Očko jen dvě.
Foto: ČTK

Praha - Do čela vládní agentury, která rozděluje firmám a vědcům každoročně tři miliardy na výzkum, nakonec zasedne Petr Očko. Před dvěma týdny ho zvolila vládní Rada pro výzkum, vývoj a inovace vedená lidoveckým předsedou Pavlem Bělobrádkem, na svém středečním večerním jednání volbu potvrdila i vláda.

Petr Očko se doposud na ministerstvu průmyslu a obchodu věnoval inovacím a vývoji a za úkol měl také rozjezd fondu na podporu začínající firem. Nyní vystřídá v čele Technologické agentury odstupující předsedkyni Rut Bízkovou, jež ve funkci působila čtyři roky. To, že ji Bělobrádkova rada do funkce nejmenovala znova, kritizovala řada vědců a podnikatelů, kteří ji do funkce nominovali. K nim se přidal i ministr financí Andrej Babiš (ANO), který Bělobrádka popíchul, že neposlouchá názor vědců.

Očko po svém zvolení vládní radou předeslal, že nejprve ze všeho si vyhodnotí, jak Technologická agentura doteď fungovala, a poté se zaměří na své cíle. "Podpora aplikovaného výzkumu může napomoci rozvoji konkurenceschopnosti české ekonomiky. V tuto chvíli je objem výsledků výzkumu a vývoje využitelných v praxi pouze 11 procent ze všech výsledků," řekl Očko.

"Chci motivovat všechny strany, které jsou zainteresované ve výzkumu a vývoji - jak soukromou sféru, tak výzkumné organizace, vysoké školy, ústavy Akademie věd, pro to, aby byly výsledky intenzivnější," dodal.

Zároveň chce více komunikovat s úřady, pod které Technologická agentura spadá. Právě to se v poslední době příliš nedařilo a byl to nejspíš i jeden z důvodů, proč Bízková neobhájila svůj post.

Bělobrádek po volbě Očka řekl, že ministerstva jsou nespokojená s tím, že jejich rozpočty na vědu a výzkum dříve přešly pod Technologickou agenturu a někteří ministři je chtějí zpátky. Na Očkovi proto nyní bude situaci urovnat, navíc bude muset vyřešit financování výzkumu po roce 2020, kdy začne do české vědy přitékat výrazně méně evropských peněz než doposud.

O funkci původně stálo pět kandidátů, kromě Bízkové a Očka ještě například profesor a bývalý fotbalový sudí Evžen Amler, Pavel Habarta z Technologického centra Akademie věd a Rudolf Kampf z Vysoké škole technické a ekonomické v Českých Budějovicích.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

USK Praha porazilo s navrátivšími Američankami Szekszárd 83:56

Basketbalistky USK Praha zvítězily v domácím utkání 3. kola Evropské ligy nad maďarským Szekszárdem jednoznačně 83:56 a získaly druhou výhru v tomto ročníku prestižní soutěže.

Nejlepší střelkyní českých mistryň byla s 18 body navrátivší se americká pivotka Brionna Jonesová, její krajanka Alyssa Thomasová pak se 14 body a 10 doskoky zaznamenala double double. Hostům nestačilo ani 15 bodů Zaly Friškovecové a prohrály v Eurolize i třetí zápas.

V dalším utkání skupiny A zavítá pražský celek na hřiště úřadujícího šampiona Jekatěrinburgu. Tam sehraje duel 27. října.

Aktualizováno před 5 hodinami

Požár v budově spalovny v Malešicích se podařilo uhasit, škoda dosáhne stovek milionů

V jedné z budov spalovny v pražských Malešicích ve středu odpoledne hořela technologie, požár způsobil podle odhadu škodu za stovky milionů korun. Příčinu ohně určí vyšetřování. Sdělil to mluvčí pražských hasičů Martin Kavka. Mluvčí Pražských služeb Radim Mana řekl, že spalovna je mimo provoz a minimálně ve čtvrtek to tak zůstane, odpad bude převážen jinam. Potvrdil i odhad škody.

"Ve spalovně došlo k požáru odstavené technologie na čištění spalin v pětipatrové technologické budově o rozměru 30 krát 40 metrů, která procházela rekonstrukcí technologií. S ohledem na počet jednotek byl vyhlášen třetí stupeň poplachu," uvedl Kavka. Zasahovalo deset profesionálních a devět dobrovolných jednotek, používaly také výškovou techniku. Na další budovy se oheň nerozšířil.

Černý kouř byl vidět z velké dálky. Chemická služba podle Kavky měřila zplodiny ohně v několika zasažených částech Prahy, například v Dolních Počernicích, Satalicích, Vinoři, Kyjích a na Černém Mostě, překročení norem ale nezjistila. "Po dobu zásahu byl však ve zmíněných oblastech cítit zápach po požáru a obyvatelům bylo doporučeno nevětrat," uvedl mluvčí.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Pokrok v kauze Pandora Papers. Úřad zjišťuje, jestli Babiš nespáchal přestupek zamlčením majetku

Černošický městský úřad zjišťuje, zda premiér Andrej Babiš (ANO) nespáchal přestupek podle zákona o střetu zájmů neúplným oznámením o majetku v takzvané kauze Pandora Papers. Úředníci požádali o součinnost ministerstvo spravedlnosti, uvedl ve středu web iROZHLAS.cz. Babiš už dřív v souvislosti s kauzou odmítl, že by se dopustil čehokoliv nelegálního.

Kauza Pandora Papers se zabývá děním kolem společností v daňových rájích. Podle mezinárodního novinářského týmu poslal premiér Babiš na nákup nemovitostí na francouzské Riviéře přes své offshorové firmy zhruba 380 milionů korun. V dokumentech souvisejících s kauzou podle webu Investigace.cz neuvedl, že vlastní akcie offshorových firem. Podle zákona o střetu zájmů je přitom neúplné oznámení majetku veřejného funkcionáře přestupek, za který hrozí pokuta do výše 50 000 korun, informoval iROZHLAS.cz.

Černošický úřad proto oslovil ministerstvo spravedlnosti, které vidí v tomto případě jako takzvaný evidenční orgán. Ministerstvo by podle úřadu mělo mít možnost získat dokumenty, zda premiér vlastnil nebo vlastní nemovitosti nebo firmy v zahraničí, případně v jakém období je vlastnil.

"Následně by ministerstvo mělo posoudit, zda tyto nemovitosti nebo firmy uvedl v oznámení o majetku podle zákona o střetu zájmů a pokud nikoli, mělo by tuto informaci jako podezření z přestupku oznámit úřadu příslušné obce s rozšířenou působností," uvedl úřad na webu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy