Muž polil ženu vroucí vodou, dostal 3,5 roku. Chyba je ve vás, ne v okolí, řekl mu soudce

ČTK ČTK
12. 4. 2016 12:32
Minulý rok v srpnu v pražských Stodůlkách Radek Lipan polil vroucí vodou mladou dívku. Soud mu uložil trest 3,5 roku ve vězení. Lipan to prý udělal z nedostatku intelektuálních schopností a životních zkušeností. Podle soudce si ale čin předem rozmýšlel, rozhodně podle něj nešlo o zkratovité jednání. Lipan se stejně jako u předchozích jednání za svůj čin omluvil. Opařená dívka má dodnes na těle jizvy.
Radek Lipan u soudu.
Radek Lipan u soudu. | Foto: ČTK

Praha - Radku Lipanovi, který loni v srpnu úmyslně polil vařící vodou dívku v pražských Stodůlkách a další ženu se opařit pokusil, uložil soud 3,5 roku vězení. O jeho vině prý nebylo pochyb, neboť se k prvnímu útoku přiznal. Druhý útok byl podle soudu prokázán důkazy, obžalovaný ho popírá.

Jednatřicetiletý muž byl odsouzen za výtržnictví a pokus o těžké ublížení na zdraví, hrozilo mu až deset let vězení. Rozsudek Obvodního soudu pro Prahu 5 není pravomocný.

"Je nepochybně jasné, že i když je obžalovaný jednoduchou osobností, tak každé malé dítě ví, že se horkou vodou opaří," uvedl předseda senátu Lukáš Slavík. Útok prý Lipan spáchal s úmyslem ublížit, těžká újma na zdraví nevznikla jen dílem náhody. "Vy máte opravdu neuvěřitelné štěstí, že jste ji nezasáhl do citlivých partií obličeje," řekl soudce při odůvodňování rozsudku Lipanovi. Lipanovo jednání označil za zbabělé a zvrhlé.

Hrozně mě to mrzí

Státní zástupce pro Lipana navrhoval trest při dolní hranici sazby, tedy tři až čtyři roky. Jednání podle něj jevilo znaky zvlášť zavrženíhodného trestného činu, polehčující okolností je to, že se muž přiznal. Lipanův obhájce s kvalifikací pokusu o těžké ublížení na zdraví nesouhlasí. "Tento čin by vyžadoval značného rozmyslu," řekl. Trestnou činnost podle něj Lipan spáchal z nedostatku intelektuálních schopností a životních zkušeností. Podle soudce si ale Lipan čin předem rozmýšlel, rozhodně podle něj nešlo o zkratovité jednání.

Lipan se stejně jako u předchozích jednání za svůj čin omluvil. "Hrozně mě to mrzí, je mi to hrozně líto," řekl ve své závěrečné řeči. Nikoho prý "až tak moc" poškodit nechtěl.

Incident se stal v Přecechtělově ulici v pražských Stodůlkách. Lipan údajně úmyslně opařil dívku vodou, kterou nesl v rychlovarné konvici. Před útokem na další ženu voda v konvici vychladla, takže druhé napadené se nic nestalo. Podle znalců mohlo být příčinou útoku to, že Lipan byl frustrovaný z toho, jak se mu v životě daří a jak se k němu ostatní lidé chovají. Mohlo prý taky jít o mstu na ženách za to, že si ho nevšímají. "Problém je ve vás, nikoliv v tom okolí," řekl Lipanovi soudce.

Dívka musela být po útoku převezena do nemocnice s opařeninami prvního a druhého stupně na sedmi procentech těla - zejména na levé ruce a levé polovině zad.

Další den prý poškozená u svého domu viděla muže, který ji opařil, znovu. Její doprovod tehdy zavolal svému kamarádovi, který obžalovaného znal. Společně ho pak šli nahlásit na policii. Dívka má dodnes jizvy.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

TOP 09 povede do voleb Pekarová Adamová, schválil výbor

TOP 09 v rámci koalice Spolu s ODS a KDU-ČSL povede do sněmovních voleb předsedkyně strany Markéta Pekarová Adamová, která bude zároveň v čele společné kandidátky v Praze. Výkonný výbor dnes večer schválil kandidáty pro všechny kraje, informovala strana po skončení jednání. Debata se podle informací ČTK vedla zejména o pražské kandidátce, kde členové výboru prohodili kandidáty na třetím a čtvrtém místě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy