Muž polil ženu vroucí vodou, dostal 3,5 roku. Chyba je ve vás, ne v okolí, řekl mu soudce

ČTK ČTK
12. 4. 2016 12:32
Minulý rok v srpnu v pražských Stodůlkách Radek Lipan polil vroucí vodou mladou dívku. Soud mu uložil trest 3,5 roku ve vězení. Lipan to prý udělal z nedostatku intelektuálních schopností a životních zkušeností. Podle soudce si ale čin předem rozmýšlel, rozhodně podle něj nešlo o zkratovité jednání. Lipan se stejně jako u předchozích jednání za svůj čin omluvil. Opařená dívka má dodnes na těle jizvy.
Radek Lipan u soudu.
Radek Lipan u soudu. | Foto: ČTK

Praha - Radku Lipanovi, který loni v srpnu úmyslně polil vařící vodou dívku v pražských Stodůlkách a další ženu se opařit pokusil, uložil soud 3,5 roku vězení. O jeho vině prý nebylo pochyb, neboť se k prvnímu útoku přiznal. Druhý útok byl podle soudu prokázán důkazy, obžalovaný ho popírá.

Jednatřicetiletý muž byl odsouzen za výtržnictví a pokus o těžké ublížení na zdraví, hrozilo mu až deset let vězení. Rozsudek Obvodního soudu pro Prahu 5 není pravomocný.

"Je nepochybně jasné, že i když je obžalovaný jednoduchou osobností, tak každé malé dítě ví, že se horkou vodou opaří," uvedl předseda senátu Lukáš Slavík. Útok prý Lipan spáchal s úmyslem ublížit, těžká újma na zdraví nevznikla jen dílem náhody. "Vy máte opravdu neuvěřitelné štěstí, že jste ji nezasáhl do citlivých partií obličeje," řekl soudce při odůvodňování rozsudku Lipanovi. Lipanovo jednání označil za zbabělé a zvrhlé.

Hrozně mě to mrzí

Státní zástupce pro Lipana navrhoval trest při dolní hranici sazby, tedy tři až čtyři roky. Jednání podle něj jevilo znaky zvlášť zavrženíhodného trestného činu, polehčující okolností je to, že se muž přiznal. Lipanův obhájce s kvalifikací pokusu o těžké ublížení na zdraví nesouhlasí. "Tento čin by vyžadoval značného rozmyslu," řekl. Trestnou činnost podle něj Lipan spáchal z nedostatku intelektuálních schopností a životních zkušeností. Podle soudce si ale Lipan čin předem rozmýšlel, rozhodně podle něj nešlo o zkratovité jednání.

Lipan se stejně jako u předchozích jednání za svůj čin omluvil. "Hrozně mě to mrzí, je mi to hrozně líto," řekl ve své závěrečné řeči. Nikoho prý "až tak moc" poškodit nechtěl.

Incident se stal v Přecechtělově ulici v pražských Stodůlkách. Lipan údajně úmyslně opařil dívku vodou, kterou nesl v rychlovarné konvici. Před útokem na další ženu voda v konvici vychladla, takže druhé napadené se nic nestalo. Podle znalců mohlo být příčinou útoku to, že Lipan byl frustrovaný z toho, jak se mu v životě daří a jak se k němu ostatní lidé chovají. Mohlo prý taky jít o mstu na ženách za to, že si ho nevšímají. "Problém je ve vás, nikoliv v tom okolí," řekl Lipanovi soudce.

Dívka musela být po útoku převezena do nemocnice s opařeninami prvního a druhého stupně na sedmi procentech těla - zejména na levé ruce a levé polovině zad.

Další den prý poškozená u svého domu viděla muže, který ji opařil, znovu. Její doprovod tehdy zavolal svému kamarádovi, který obžalovaného znal. Společně ho pak šli nahlásit na policii. Dívka má dodnes jizvy.

 

Právě se děje

před 45 minutami

V porotě letošní soutěže Miss Germany zasednou po 93 letech pouze ženy

Zasedne v ní například přebornice v karate, televizní hlasatelka či bývalá krajně pravicová politička. Poprvé za 93 let existence v ní ale nebude zastoupen ani jeden muž, napsal britský list The Times.

Motto nově koncipované Miss Germany zní "Podpora autentických žen". Šestnáct adeptek na titul porotkyně příští měsíc posoudí na základě jejich osobností a životních příběhů.

Neznamená to, že se v porotě v budoucnu už žádný muž neobjeví, řekl šéf soutěže Max Klemmer. Nicméně každý, kdo se bude chtít porotcem stát, bude muset projít testem, zda se ztotožňuje s novým konceptem soutěže.

Zdroj: ČTK
před 56 minutami

Při útoku ozbrojenců na motel v mexickém státě Guanajuato zemřelo nejméně devět lidí

Skupině těžce ozbrojených mužů se podařilo uprchnout. Útočníci se vloupali do hotelu a restaurace u silnice, kde zahájili palbu. V zařízení zemřelo šest lidí, mezi nimi také dvě zaměstnankyně motelu, kuchařka a servírka.

Stát Guanajuato ve středním Mexiku je důležitým průmyslovým centrem. Zločinné gangy jsou zde velmi aktivní, a to zejména při krádeži paliva. a Není výjimkou, že útočí právě na místa, kde často zastavují řidiči kamionů, píše agentura AFP. 

Zdroj: ČTK
před 57 minutami

Koronaviru podlehlo již 56 lidí, podezření na infekci hlásí Vídeň

Novému koronaviru v Číně podlehlo již 56 lidí a nakažených je přes 2000. S odvoláním na úřady provincie Chu-pej, odkud se infekce začala šířit, o tom informovaly zahraniční tiskové agentury. První nemocnou s podezřením na koronavirus - čínskou letušku - dnes oznámilo Rakousko, první potvrzený případ rovněž ohlásila Kanada.

Zdroj: ČTK
Další zprávy