Mladík zachránil dědečka, který upadl do bezvědomí. Červený kříž mu udělil medaili

ČTK ČTK
9. 5. 2016 15:22
Český červený kříž ocenil medailí Za záchranu života mladíka Karla Janderku z Moravských Budějovic, který pomohl svému dědovi, který upadl do bezvědomí. Zasahující lékař později řekl, že Janderka se zachoval velmi pohotově a duchapřítomně. Prováděl účinnou resuscitaci, kterou s jeho tělesnou hmotností není vůbec jednoduché provádět.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: ZZS Královéhradeckého kraje, p.o.

Praha - Medaili Za záchranu života v pondělí dostal od Českého červeného kříže (ČČK) Karel Janderka, žák osmé třídy z Moravských Budějovic. Obdržel ji za to, že loni jako třináctiletý pomohl svému dědečkovi, jenž kvůli srdečním potížím upadl do bezvědomí. Začal ho oživovat a zavolal odbornou pomoc. Podle záchranářů věděl, co má dělat a jak se má chovat.

Školák se podle zasahujícího lékaře zachoval velmi pohotově a duchapřítomně. "Prováděl účinnou a technicky správnou resuscitaci, což vzhledem k jeho konstituci a konstituci pacienta bylo více než obdivuhodné," uvedl lékař. Žákovi přišla poblahopřát mimo jiné senátorka a někdejší ministryně zdravotnictví Milada Emmerová (ČSSD).

Chlapec ocenění převzal na slavnostním shromáždění v sídle Senátu, na němž ČČK při příležitosti světového dne Červeného kříže odměnil také své zasloužilé členy.

Medaile Alice Masarykové

Své nejvyšší vyznamenání, tedy Medaili Alice Masarykové, zakladatelky a první předsedkyně Československého červeného kříže, letos předal ČČK dvěma svým členům. Získali ji předseda oblastní rady ČČK v Praze 9 Ivan Rusnak za více než čtyřicetileté působení v této organizaci a Libuše Preclíková z Ústí nad Orlicí, která vede centrum pro seniory a v ČCK působí od roku 1953.

ČČK má kolem třiceti tisíc členů a dobrovolníků. Jeho hlavními projekty jsou propagace bezpříspěvkového dárcovství krve, výuka první pomoci dětí i dospělých, léčebné pobyty pro děti, poskytování pomoci při katastrofách, sociální služby či aktivity pro seniory.

Světový den Červeného kříže připadá na 8. května, kdy se v roce 1828 narodil zakladatel této mezinárodní organizace Henri Dunant. Před 115 lety obdržel jako první Nobelovu cenu za mír. Mezinárodní hnutí Červeného kříže, Červeného půlměsíce a Davidovy hvězdy sdružuje kolem 90 milionů členů, zaměstnanců a dobrovolníků, ročně poskytne pomoc 250 milionům lidí.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 12 minutami

Praha zakáže podomní prodej elektrické energie a plynu

Praha zakáže podomní prodej elektrické energie a plynu. Návrh příslušného nařízení dnes schválili městští radní, nyní zamíří ve zkrácené lhůtě 15 dní do připomínkového řízení. Poté o něm budou znovu hlasovat rada. Důvodem je situace na energetickém trhu po ukončení činnosti skupiny Bohemia Energy a dalších dodavatelů. Obce mohou tuto formu prodeje přímo zakázat od ledna, umožnila to novela energetického zákona.

Bývalí zákazníci Bohemia Energy a dalších menších dodavatelů podle magistrátu řeší, jak co nejrychleji uzavřít nové smlouvy a alespoň částečně snížit náklady na energie. "Této těžké situace již začala využívat řada subjektů, včetně těch, kteří jsou nazýváni jako 'energošmejdi', kteří formou podomního prodeje nabízejí dodavatele a tlačí občany - zejména ohrožené skupiny jako jsou senioři, matky samoživitelky a další, do uzavírání značně nevýhodných smluv," stojí ve schváleném dokumentu.

V Praze několik let platí zákaz podomního prodeje stanovený tržním řádem města. Ten je však založen na živnostenském zákoně a na prodejce spadající pod zákon energetický podle magistrátu není aplikovatelný. 

Zdroj: ČTK
před 13 minutami

Assange uspěl u vrchního soudu a může se odvolat k britskému nejvyššímu soudu

Zakladatel WikiLeaks Julian Assange uspěl u vrchního soudu v Londýně a může se odvolat k britskému nejvyššímu soudu. Assange bojuje proti vydání do USA.

Zdroj: ČTK
Další zprávy