Nahý muž se zasekl hlavou ve splavu, za jeho záchranu dostanou strážníci medaili

ČTK ČTK
11. 2. 2016 13:31
Strážníci a hasiči ve čtvrtek brzy ráno zachránili dva muže z Vltavy u náplavky v Praze 7. Dvojice ve věku 23 a 25 let byla pod betonovým okrajem splavu, přičemž starší z nich byl hlavou zaklíněn v otvoru zdi. Druhý mu chtěl pomoci, ale strhl ho proud. Oba byli navíc podchlazení a jevili příznaky otravy neznámou látkou. Za profesionální práci budou strážníci podle ředitele pražských strážníků Eduarda Šustera oceněni medailí.
Policejní záznam záchrany dvou mužů z Vltavy. | Video: Městská policie Praha

Praha - Dva muže vytáhli v noci na čtvrtek z ledové Vltavy pražští strážníci. U náplavky na Praze 7 ve vodě uvízla dvojice ve věku 23 a 25 let.

Oznámení o tom, že v okolí lodi Hermes někdo volá o pomoc, dostali strážníci na tísňovou linku 156. Na místě poté našli pod betonovým okrajem ve splavu dva lidi.

"Jedna osoba byla zcela nahá a nehybně visela zaklíněna za hlavu v otvoru ve zdi tak, že ve vodě měla pouze špičky nohou. Druhý muž, oblečen pouze do trička s krátkým rukávem a riflí, stál ve vodě přibližně deset metrů od prvního muže a volal o pomoc," popsala událost mluvčí strážníků Irena Seifertová.

Zaklíněný muž podle strážníků v prvním okamžiku nejevil známky života, proto se snažili pomoci druhému a hodili mu záchranné lano. Muž byl ale promrzlý a nedokázal ho chytit. Chvíli poté ho strhl proud a začal unášet. Jeden ze strážníků proto skočil do vody, doplaval k němu, uvázal mu lano kolem hrudníku a s pomocí strážníků na břehu ho vytáhl z vody.

Přivolaní hasiči mezitím vyprostili ze zdi zaklíněného muže a zjistili, že žije. Poskytli mu ihned první pomoc a následně předali záchranářům. Ti ošetřili i druhého muže a oba převezli do nemocnic.

"Pětadvacetiletý mladík, u kterého došlo ke krátkodobé poruše vědomí, byl předán do střešovické nemocnice. O dva roky mladšího muže, kterého se podařilo zklidnit až ve spolupráci se strážníky, převezli záchranáři do nemocnice v Motole," doplnila Ernestová.

Ředitel pražských strážníků Eduard Šuster zásah pochválil: „Strážníci odvedli profesionální práci, kterou opětovně dokázali, že mají mezi bezpečnostními složkami své nezastupitelné místo. Za svou odvahu a hrdinství budou právem oceněni medailí.“

 

Právě se děje

před 27 minutami

Lesy ČR smějí kvůli kůrovci kácet v Boubínském pralese

Státní podnik Lesy České republiky dostal podle ekologického Hnutí Duha od CHKO Šumava výjimku pro kácení na většině území v jihočeské národní přírodní rezervaci Boubínský prales. Lesy ČR žádaly o výjimku kvůli kácení dřeva napadeného kůrovcem. Hnutí Duha s udělením výjimky nesouhlasí a jako účastník řízení se proti němu hodlá odvolat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy