Nahý muž se zasekl hlavou ve splavu, za jeho záchranu dostanou strážníci medaili

ČTK ČTK
11. 2. 2016 13:31
Strážníci a hasiči ve čtvrtek brzy ráno zachránili dva muže z Vltavy u náplavky v Praze 7. Dvojice ve věku 23 a 25 let byla pod betonovým okrajem splavu, přičemž starší z nich byl hlavou zaklíněn v otvoru zdi. Druhý mu chtěl pomoci, ale strhl ho proud. Oba byli navíc podchlazení a jevili příznaky otravy neznámou látkou. Za profesionální práci budou strážníci podle ředitele pražských strážníků Eduarda Šustera oceněni medailí.
Policejní záznam záchrany dvou mužů z Vltavy. | Video: Městská policie Praha

Praha - Dva muže vytáhli v noci na čtvrtek z ledové Vltavy pražští strážníci. U náplavky na Praze 7 ve vodě uvízla dvojice ve věku 23 a 25 let.

Oznámení o tom, že v okolí lodi Hermes někdo volá o pomoc, dostali strážníci na tísňovou linku 156. Na místě poté našli pod betonovým okrajem ve splavu dva lidi.

"Jedna osoba byla zcela nahá a nehybně visela zaklíněna za hlavu v otvoru ve zdi tak, že ve vodě měla pouze špičky nohou. Druhý muž, oblečen pouze do trička s krátkým rukávem a riflí, stál ve vodě přibližně deset metrů od prvního muže a volal o pomoc," popsala událost mluvčí strážníků Irena Seifertová.

Zaklíněný muž podle strážníků v prvním okamžiku nejevil známky života, proto se snažili pomoci druhému a hodili mu záchranné lano. Muž byl ale promrzlý a nedokázal ho chytit. Chvíli poté ho strhl proud a začal unášet. Jeden ze strážníků proto skočil do vody, doplaval k němu, uvázal mu lano kolem hrudníku a s pomocí strážníků na břehu ho vytáhl z vody.

Přivolaní hasiči mezitím vyprostili ze zdi zaklíněného muže a zjistili, že žije. Poskytli mu ihned první pomoc a následně předali záchranářům. Ti ošetřili i druhého muže a oba převezli do nemocnic.

"Pětadvacetiletý mladík, u kterého došlo ke krátkodobé poruše vědomí, byl předán do střešovické nemocnice. O dva roky mladšího muže, kterého se podařilo zklidnit až ve spolupráci se strážníky, převezli záchranáři do nemocnice v Motole," doplnila Ernestová.

Ředitel pražských strážníků Eduard Šuster zásah pochválil: „Strážníci odvedli profesionální práci, kterou opětovně dokázali, že mají mezi bezpečnostními složkami své nezastupitelné místo. Za svou odvahu a hrdinství budou právem oceněni medailí.“

 

Právě se děje

před 27 minutami

Babiš věří, že Zemana přesvědčí, aby nevetoval daňový balíček

Premiér Andrej Babiš (ANO) věří, že přesvědčí prezidenta Miloše Zemana, aby nevetoval daňový balíček. Jeho výhrady k předpisu nicméně chápe, řekl Babiš Rádiu Z. Prezident svůj úmysl sdělil v úterý při schůzce ministryni financí Aleně Schillerové (za ANO). Podle Zemana předpis v nynější podobě výrazně narušuje rozpočtovou stabilitu. Prezident je také nespokojen s tím, že navzdory dohodě balíček neobsahuje zrušení superhrubé mzdy a zavedení nových sazeb daně z příjmu pouze na dva roky.

"Já ho půjdu nějak ukecat, musím ho přesvědčit," řekl dnes Babiš Rádiu Z. Věří, že Zemana přesvědčí. "Chápu výhrady prezidenta, ale on je samozřejmě z ČSSD, která chtěla vždy navyšovat daně, hnutí ANO je vždy snižovalo," prohlásil. Zeman byl předsedou sociální demokracie, později však stranu opustil a s jejími představiteli vedl řadu sporů.

Daňový balíček obsahuje mimo jiné zrušení superhrubé mzdy a zavedení sazeb z příjmu 15 a 23 procent. Zemanovi ale vadí pozměňovací návrh Pirátů, který zvyšuje daňovou slevu na poplatníka. Babiš navrhuje senátorům, aby při projednávání balíčku úpravu slevy na poplatníka zrušili. Výpadky příjmů obcí a krajů chce kompenzovat 20 miliardami korun ročně, a to po dobu dvou let.

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

Ukrajinská tajná služba prověřuje obchod s českými houfnicemi

Agenti ukrajinské tajné služby SBU za podpory zásahové jednotky provedli ve čtvrtek domovní prohlídky v kancelářích státního zbrojařského koncernu Ukroboronprom a jeho obchodní společnosti Ukrspecexport. Razie souvisí s nákupem vyřazených houfnic Dana československé výroby od české firmy Excalibur Army, uvedla na svém webu televize 112 s odvoláním na opozičního poslance Oleksije Hončarenka. Právě Hončarenko na transakci upozornil generální prokuraturu. ČTK se snaží získat vyjádření české firmy.

"Poslanecké upozornění ohledně možného spáchání úmyslných skutků ke škodě obranyschopnosti Ukrajiny představiteli ministerstva obrany a státní společnosti Ukrspecexport, a sice konkrétně uzavření kontraktu s českou společností Excalibur Army na dodání vyřazených samohybných houfnic ráže 152 milimetrů Dana, bylo prozkoumáno. Oznamujeme, že skutečnosti uvedené ve vašem poslaneckém upozornění jsou předmětem vyšetřování, které SBU v rámci trestního stíhání zahájila 17. listopadu," sdělila poslanci prokuratura. V případu prý může jít o vlastizradu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy