Místo korupce Babiš a migranti. Strany už boj s úplatky neřeší, výjimkou jsou piráti a zelení

Marek Pokorný Jakub Zelenka Marek Pokorný, Jakub Zelenka
Aktualizováno 17. 10. 2017 14:00
Zatímco před čtyřmi lety většina stran postavila předvolební kampaň i program na boji proti korupci, nyní toto téma prakticky vymizelo - vystřídal je boj proti migraci a Andreji Babišovi. ČSSD - která přitom ve své vládě zřídila Radu vlády proti korupci, jíž předsedal její ministr Jan Chvojka - dokonce slovo korupce ve svém programu vůbec nezmiňuje.
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Před čtyřmi lety to byl takřka jednohlasný chorál: Drtivá většina kandidátů do sněmovny slibovala, jak bude bojovat proti korupci. Podepisovala také závazek iniciativě Rekonstrukce státu, že budou prosazovat protikorupční opatření.

O čtyři roky později ale boj proti korupci prakticky vymizel z volebních programů. Jak vyplynulo z analýzy Nadačního fondu proti korupci, důsledně ji řeší pouze piráti a zelení. "Ve volebním programu ČSSD se termín korupce dokonce neobjevuje ani jednou," podotýká analytik fondu Janusz Konieczny a poukazuje na paradox, že vládní ČSSD přitom zřídila Radu vlády proti korupci, jíž předsedal její ministr Jan Chvojka

ČSSD ale není sama, žádné protikorupční body nezmiňuje ani ODS. SPD sice ve svém programu používá radikální fráze jako boj s "politicko-korupční mafií", ale neuvádí téměř žádný konkrétní postup či konkrétní protikorupční opatření, dodává Konieczny.

Hlavně to nepřipomínat

"Spálili se na tom, že jsme důsledně sledovali, zda plní, co slíbili, a bylo vidět, když někdo začal couvat v prosazování. Tak nyní začali říkat nějaká plytká řešení a doufají, že jim to nikdo nebude připomínat," říká Josef Karlický z Rekonstrukce státu.

Strany podle něj v končícím volebním období zjistily, že je těžké slibům dostát. Boj proti korupci proto nyní vytlačila jiná, především prvoplánová témata, jako je třeba migrace.

"Letos je téma boje s korupcí určitě slabší," míní politolog Josef Mlejnek, podle kterého tato hesla vystřídal boj proti migraci a vymezování se proti šéfovi hnutí ANO Andreji Babišovi.

Karlický i Mlejnek připomínají i to, že téma korupce bylo před čtyřmi lety exponované i kvůli tehdejší kauze Jany Nagyové-Nečasové, která vedla k pádu vlády a předčasným volbám.

"Minulé volby se konaly v jiné atmosféře. Nečasova vláda skončila skandálem, kdy se odhalil jeho vztah s Janou Nagyovou," dodal Mlejnek.

To, že se atmosféra ve společnosti mění, řekl i v zářijovém rozhovoru pro Hospodářské noviny nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman.

 "Cítím měnící se atmosféru ve společnosti. Když jsem nastupoval v roce 2011, tak se k tématu přistupovalo ve smyslu: rozbujela se nám korupce, dělejme s tím něco," řekl Zeman.

Poslanci a senátoři sice schválili klíčový protikorupční zákon - registr smluv, ten ale poté několikrát okleštili. Část senátorů navíc oznámila, že jej chce zrušit úplně, a obrátí se proto na Ústavní soud.

Šestnáct bodů

Nadační fond vybral 16 protikorupčních opatření a zjišťoval, jestli je jednotlivé strany mají v programu. Jde například o ochranu whistleblowerů, rozšíření pravomocí Nejvyššího kontrolního úřadu, úpravu registru smluv, regulaci lobbingu či omezení vlivu politických stran na veřejnoprávní média.

Z uvedených 16 opatření jich mají ve svém programu nejvíce piráti - jedenáct. Na druhém místě s deseti body se umístili zelení a s velkým odstupem byli třetí Starostové a hnutí ANO. "I hnutí ANO, které se vždy holedbalo protikorupčními aktivitami, se nyní bojí nějaké deklarace," poukazuje Karlický, který naopak oceňuje propracovaný návrh Starostů a nezávislých.

Ilustruje to na rozšíření pravomocí Nejvyššího kontrolního úřadu, ke kterému se před čtyřmi lety hlásily všechny politické stany. Prosadit se to ale nepodařilo. "Co se změnilo, že se všichni obávají k tomu připojit? Pro nás je ta změna nepochopitelná," říká Karlický.

Konieczny navíc upozorňuje na to, že boj s korupcí mají ve svém programu nejvíce zastoupeny strany, které nyní ve sněmovně nejsou. "Je otázkou, nakolik jsou tyto úmysly myšleny vážně a nakolik jsou způsobeny tím, že vedení obou stran nemá s parlamentní politikou prakticky žádné zkušenosti," podotýká.

Státní firmy nejsou kontrolovány, nejhorší prorůstání korupce je ve státních firmách. Bartošek a další poslanci se snaží, aby opona spadla, říká Franc | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Britská libra po odkladu schválení brexitové dohody oslabuje

Britská libra oslabuje poté, co dolní komora britského parlamentu o víkendu odsunula schválení brexitové dohody, dokud její obsah nebude převeden do britského práva. Kolem 08:00 SELČ libra vůči dolaru ztrácela 0,6 procenta na 1,2905 USD. Minulý týden se přitom vyšplhala až na pětiměsíční maximum 1,2990 USD.

Podle analytiků nicméně víkendový vývoj snížil riziko brexitu bez dohody, což brání výraznějšímu propadu libry. Banka Goldman Sachs v nedělí snížila pravděpodobnost brexitu bez dohody na pět procent z dříve předpokládaných deseti procent, napsala agentura Reuters.

Euro si vůči libře připisuje zhruba 0,4 procenta na 0,8644 GBP. Vůči dolaru jednotná evropská měna ztrácí přibližně desetinu procenta na 1,1155 USD.

před 2 hodinami

V Katalánsku se během protestů zranilo skoro 600 lidí, čtyři přišli kvůli gumovým projektilům o oko

Protesty v Katalánsku, které vypukly minulé pondělí po vynesení verdiktu španělského nejvyššího soudu nad politiky tohoto regionu na severovýchodě Španělska, si za týden vyžádaly na 580 zraněných. Informovalo o tom v neděli večer katalánské ministerstvo zdravotnictví. Nejvyšší katalánský soud rovněž v neděli oznámil, že vůči 104 osobám bylo kvůli násilnostem při demonstracích zahájení vyšetřování, 28 z nich je ve vazbě.

Katalánská ministryně zdravotnictví Alba Vergesová v neděli uvedla, že do soboty záchranná služba v souvislosti s demonstracemi ošetřila 565 zraněných; dalších 14 osob bylo zraněno při potyčkách ze soboty na neděli. Třináct zraněných zůstává v nemocnicích. Stav jednoho policisty a jedné demonstrantky je velmi vážný a čtyři zranění přišli při střetech s policií o oko. Podle katalánských médii jim zranění oka způsobily gumové projektily.

Další zprávy