Foto: Aktivisté vyzývají senátory: Zachraňte možnost nahlížet do smluv státních a obecních firem

Foto: Aktivisté vyzývají senátory: Zachraňte možnost nahlížet do smluv státních a obecních firem
Iniciativa Rekonstrukce státu je opět v ulicích. Jeden z důležitých právních nástrojů proti korupci je podle ní v ohrožení.
Džina vypustili poslanci za KDU-ČSL, když chtěli výjimku ohledně zveřejňování smluv pro Národní podnik Budvar. Přidali se další: pro výjimky na smlouvy o třaskavinách společnosti Explosia, či milovníci sportovních přenosů v České televizi.
Problém není třeba přifukovat. Sněmovna většinou jednoho hlasu odhlasovala novelu, která má státní, městské nebo krajské podniky plošně zprostit povinnosti zveřejňovat smlouvy. Novela by utajila asi čtvrtinu všech smluv v hodnotě kolem 150 miliard korun.
Jeden z garantů platformy Rekonstrukce státu Pavel Franc říká: "Senát má historickou šanci prokázat svou smysluplnost a novelu zamítnout." Senátoři budou hlasovat 19. dubna.
Foto: Ludvík Hradilek
Ludvík Hradilek Ludvík Hradilek
7. 4. 2017 19:27
Rok platí zákon o zveřejňování smluv a Poslanecká sněmovna už vetšinou jednoho hlasu přijala novelu, která ho ochromuje. Důležitý protikorupční zákon mohou zachránit senátoři. Na ně apeluje iniciativa Rekonstrukce státu. "Mají historickou šanci prokázat svou smysluplnost," říká jeden z iniciátorů kampaně, která začala v pátek v Praze.
 

Právě se děje

před 39 minutami

Sněmovna přes výhrady podpořila vznik stálých senátních obvodů

Sněmovna přes výhrady opozice podpořila v prvním kole vládní návrh na zavedení stálých obvodů pro volby do Senátu. Zamítnutí novely ve středu Piráti neprosadili. Návrh před dalším schvalováním projedná ústavně-právní výbor a také ústavní komise.

Předseda výboru Marek Benda (ODS) označil za mimořádně nešťastné a nerozumné řešení, kdy ústavní zákon vyjmenovává skoro všechny obce. Podle Pirátů návrh nabourává z dlouhodobého hlediska rovnost hlasovacího práva, když se bude výrazně lišit počet obyvatel v navrhovaných obvodech.

"Jsou konstruované často nepochopitelným způsobem," uvedl pirátský místopředseda Sněmovny Vojtěch Pikal. Nadhodil možnost přepočítávat obyvatele obvodů třeba jednou za 12 let a podle toho je měnit. Vládě vytkl, že navržené vymezení nerespektuje správní příslušnost ani spádovost obcí, na což poukázal i komunista Stanislav Grospič.

Zdroj: ČTK
Další zprávy