Podraz, nebo chyba v komunikaci? ČSSD se zlobí na ANO kvůli okleštění registru smluv

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
23. 2. 2017 18:10
Dramatické středeční hlasování, kterým poslanci výrazně omezili registr smluv, má dohru mezi koaličními poslaneckými kluby ČSSD a hnutí ANO. Sociální demokraté jsou přesvědčeni, že je hnutí při hlasování podrazilo. Argumentují tím, že ANO slíbilo hlasovat stejně jako sociální demokraté, ale v poslední chvíli "cuklo". ČSSD je od chvíle hlasování terčem ostré kritiky za to, že vážně ohrozila smysl registru, který byl součástí protikorupčního balíčku nynější vládní koalice.
Sociální demokraté se zlobí na místopředsedu Sněmovny za ANO Radka Vondráčka
Sociální demokraté se zlobí na místopředsedu Sněmovny za ANO Radka Vondráčka | Foto: ČTK

Praha - Hned po středečním hlasování o registru smluv bylo na některých sociálních demokratech vidět, jak jsou výsledkem hlasování rozčarováni. Ne ovšem proto, že hlasování rozhodlo o výrazném okleštění registru, ale kvůli chování hnutí ANO. Sociální demokraté totiž byli přesvědčeni, že ANO změnu zákona podpoří.

Redakce Aktuálně.cz nyní nahlédla do dokumentu, ve kterém skutečně místopředseda Poslanecké sněmovny za ANO Radek Vondráček psal, že klub ANO bude na závěr hlasovat společně s ČSSD - a to i v případě, že projde nejvíce kritizovaná změna, která z registru vyjme řadu státních podniků a městských firem.

"Byl jsem obrovsky překvapený, když poslanci ANO nezvedli ruku při konečném hlasování. Vůbec jsme nečekali, že se takto zachovají, velmi mě to naštvalo," rozčiluje se předseda poslaneckého klubu ČSSD Roman Sklenák. Přitom se dušuje, že ANO jim skutečně slíbilo podporu při hlasování a sociální demokraté s ní jednoznačně počítali.

Ve skutečnosti pro změnu zákona nehlasoval ani jediný z 36 přítomných poslanců ANO. Naopak pro bylo 37 z 38 poslanců ČSSD, 31 komunistů, šest poslanců ODS a pět z KDU-ČSL. Závažné omezení registru tak prošlo nejtěsnějším možným počtem hlasů.

"Zákon byl vykostěn," zlobil se například poslanec TOP 09 Jan Farský, stejně jako další opoziční poslanci či mnozí protikorupční aktivisté. "Hlasování ukázalo slabou politickou vůli většiny našich poslanců upřednostnit zájmy občanů před zájmy různých lobbistických skupin skrýt před veřejností co možná nejvíce finančních toků," přidal se Martin Kameník z platformy Rekonstrukce státu. 

Hlavní zloba směřovala na sociální demokraty, protože hlavně oni způsobili to, že veřejnost se už nedostane k obrovskému množství smluv a hospodaření mnoha podniků a firem bude mimo veřejnou kontrolu. Původně přitom poslanci tvrdili, že výjimku chtějí pouze pro národní podnik Budějovický Budvar.

Nemohl jsem poslancům nic nařizovat, tvrdí Vondráček z ANO

Skutečně poslanci ANO svému koaličnímu partnerovi slíbili, že budou hlasovat s nimi? Podle dokumentu, který vypracoval poslanec ANO Vondráček, tomu tak skutečně bylo.

"Klub ANO v tomto bodě (hlasování o státních podnicích a městských firmách) většinově nebude hlasovat pro, nicméně i v případě jeho přijetí podpoří zákon jako celek," stojí v dokumentu. Zároveň v něm Vondráček píše, že i přes schválení takového pozměňovacího návrhu zůstane smysl registru zachovaný. "A nenaruší se veřejná kontrola nakládání s penězi veřejných rozpočtů," píše.

Radek Vondráček ve čtvrtek Aktuálně.cz potvrdil, že takový dokument skutečně vypracoval a zmínil se v něm rovněž o podpoře celého zákona od hnutí ANO. 

"Skutečně jsem napsal, že bychom v závěrečném hlasování nebyli proti zákonu jako celku, ale je to věc celého klubu ANO a ten se rozhodl jinak. Byla to chyba v komunikaci," vysvětluje Vondráček. Z jeho slov vyplývá, že se snažil v klubu ANO přesvědčit kolegy, aby zákon přece jen podpořili, ale neuspěl.

"Snažil jsem se našim poslancům ANO vysvětlovat, že jde v celé věci okolo registru o určitý kompromis, ale neuspěl jsem. Hlasování se několikrát opakovalo, ve sněmovně byla nějaká nálada, kterou nešlo uřídit. Já jsem nemohl někomu z našich poslanců zakazovat, jak má či nemá hlasovat. Diskutovali jsme jako klub a rozhodli jsme se na rozdíl od ČSSD zákon nepodpořit," dodal.

Vondráček nakonec také zákon nepodpořil, zdržel se hlasování. Z toho, jak vše dopadlo, je špatný. Byl přesvědčený, že Poslanecká sněmovna měla postupovat jinak. "Zákon se měl vrátit do druhého čtení a podpořit se mělo hlavně vyjmutí Budějovického Budvaru. Bohužel, nakonec vše dopadlo jinak," lituje.

Ve sporu mezi ČSSD a ANO ohledně hlasování nejde o maličkost. Sociální demokraté totiž nyní drží "černého Petra" a obávají se, že hnutí ANO okleštění registru smluv využije v kampani před podzimními parlamentními volbami. Jelikož ANO okleštění nepodpořilo, může nyní tvrdit, že na rozdíl od ČSSD bojuje proti korupci za co největší transparentnost smluv i veřejných peněz.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Zaorálkův odhad: Muzea a galerie otevřou v půlce února, kina a divadla v březnu

Pokud se epidemická situace v Česku bude zlepšovat, muzea a galerie by mohly otevřít v polovině února, kina a divadla pak nejdřív v půlce března. V pondělním pořadu Události, komentáře České televize to řekl ministr kultury Lubomír Zaorálek z ČSSD.

Vláda ve středu představí upravený protiepidemický systém známý pod zkratkou PES. V pátém stupni nově umožní zprovoznit výdejní okénka pro knihovny, sdělil ministr. Ve čtvrtém stupni se teoreticky otevře šance pro hudbu či divadlo, avšak maximálně pro 20 procent kapacity hlediště a ne více než 300 lidí, kteří budou muset mít respirátory a prokázat se negativním testem. "Bude to pro mimořádné akce," naznačil Zaorálek. Fungování v takto omezeném režimu uplynulé dny kritizovali ředitelé pražského Národního divadla či ostravského Národního divadla moravskoslezského, podle nich se za těchto okolností nevyplatí hrát.

Zaorálek tomu v Událostech, komentářích přitakal, když řekl, že tato opatření jsou pro běžný provoz příliš tvrdá. Podle něj by se tak koncerty a divadla mohly ve větší míře vrátit až po přechodu Česka do třetího stupně protiepidemického systému. "Tam by byla možnost jít bez negativních testů, bylo by to pouze s respirátory, a tam se otevře šance pro 30 procent diváků. První šance pro divadla a kina tak svitne v tom třetím stupni, což bude při pozitivním vývoji epidemie nejdříve v polovině března," odhaduje ministr kultury.

před 3 hodinami

Getafe vstřelilo v Bilbau rekordně rychlý gól, ale utrpělo debakl

Fotbalisté Getafe sice skórovali v Bilbau už v 18. sekundě a vstřelili svůj nejrychlejší gól ve španělské lize v historii, z Baskicka ale nakonec odjeli s debaklem 1:5. Athletic se po vysokém vítězství posunul z třináctého místa tabulky na deváté, na třinácté místo kleslo Getafe.

Hosté šli do vedení hned z první akce zápasu díky hlavičce Marca Cucurelly. Už ve 13. minutě však podobně zblízka, ale akrobaticky nohou, srovnal Raúl García. Athletic skóre otočil pět minut po přestávce díky hlavičce Yeraye Álvareze a pojišťovací trefu přidal po hodině hry také hlavou opět García. Další dvě branky domácí vstřelili v závěrečné čtvrthodině.

Španělská fotbalová liga - 20. kolo:

Bilbao - Getafe 5:1 (12. a 61. R. García, 50. Álvarez, 75. Berenguer, 82. De Marcos - 1. Cucurella).

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Zemřel designér a keramik Václav Šerák

Ve věku 89 let zemřel designér a sochař Václav Šerák. Byl autorem mnoha keramických plastik a designérem výrobků několika keramických závodů. Svůj monumentální expresivní styl uplatnil také v architektuře nebo při tvorbě plastik z ledu a sněhu. O jeho sobotním úmrtí v pondělí informovala kurátorka Dita Hálová, která mu roku 2014 v pražském Uměleckoprůmyslovém museu připravila retrospektivní výstavu.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Hvězdou týdne v NHL je díky pěti gólům Toffoli

Hvězdou týdne v NHL byl vyhlášen útočník Tyler Toffoli z Montrealu. Osmadvacetiletý Kanaďan byl ve sledovaném období nejlepším střelcem soutěže s pěti góly ze čtyř zápasů, během nichž si připsal celkově osm bodů.

Toffoli pomohl Canadiens stát se teprve druhým týmem v historii NHL, jenž získal alespoň bod v prvních šesti utkáních sezony. Montreal je navíc všechny odehrál na ledě soupeře.

Druhou hvězdou byl vyhlášen veterán Joe Pavelski. Šestatřicetiletý centr dovedl Dallas ke dvěma vítězstvím v úvodních dvou zápasech sezony sedmi body za tři góly a čtyři asistence, v obou případech navíc vstřelil vítězné branky.

Jako třetí byl oceněn brankář John Gibson z Anaheimu, který minulý týden zlikvidoval 95 z 99 střel. Ve třech utkáních měl průměr 1,33 inkasované branky na zápas a úspěšnost zásahů 96 procent.

Zdroj: ČTK
Další zprávy