reklama
 
 

Zeman chce, aby Herman odešel z vlády. Prý poškodil stát

Aktualizováno 6. 11. 2016 14:59
Ministr kultury Daniel Herman "poškodil zájmy svého státu a jednal proti usnesení své vlády, protože jeho touha být i nadále ministrem kultury bude silnější než cokoli jiného," uvedl prezident Miloš Zeman, podle něhož by měl Herman odejít z vlády. Prezident nevylučuje, že o tomto svém názoru bude mluvit na plánovaném úterním setkání s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD). Herman v reakci odmítl nařčení prezidenta, že by inicioval vyznamenání pro svého strýce.

Praha – Ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) by měl odejít z vlády. Uvedl to v neděli prezident Miloš Zeman v rozhovoru pro Parlamentní listy. Ministr podle něj poškodil zájmy státu.

Zeman zřejmě narážel na Hermanovo setkání s dalajlámou. Prezident nevylučuje, že o tomto svém názoru bude mluvit na plánovaném úterním setkání s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD). S předsedou vlády se sejde kvůli možné obměně ministrů sociální demokracie.

Zeman mimo jiné prohlásil, že Herman "poškodil zájmy svého státu a jednal proti usnesení své vlády, protože jeho touha být i nadále ministrem kultury bude silnější než cokoli jiného". Prezident v rozhovoru obvinil ministra kultury ze lži. Podle prezidenta není pravdou, že Hermanovi na slovenské ambasádě řekl, že když se setká s dalajlámou, nedostane jeho strýc Jiří Brady státní vyznamenání.

Herman nicméně v neděli popřel tvrzení prezidenta, že by iniciativa v žádosti o vyznamenání Jiřího Bradyho vzešla z jeho strany. Příbuzenský vztah prý nehrál roli. Prezident v rozhovoru pro Parlamentní listy označil dřívější Hermanovo veřejné prohlášení, že nikdy nelobboval za svého strýce, za lež.

"Příbuzenský vztah vůbec v celé záležitosti nehrál roli, protože jsem se pouze připojil k iniciativě, která vzešla z Nového Města na Moravě a v Poslanecké sněmovně z klubu ČSSD od pana poslance Karla Černého. Dopis, kterým jsem se k návrhu připojil, vznikl na základě podnětu šéfa hradního protokolu Jindřicha Forejta, že by bylo vhodné, abych se ještě k té nominaci přihlásil," řekl v neděli Herman.

autor: ČTK | 6. 11. 2016 14:00

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama