Sněžení skoro všude ustane, meteorologové zrušili výstrahu. Trvá jen na severu Čech

ČTK ČTK
Aktualizováno 18. 1. 2023 10:08
Nejintenzivněji sněžilo do středeční rána na severovýchodě Středočeského a západě Libereckého kraje, kde napadlo i kolem deseti centimetrů mokrého a těžkého sněhu. V příštích hodinách připadne na severu Čech dalších až šest centimetrů, jinde bude sněžit jen ojediněle. Meteorologové tak zrušili výstrahu před novou sněhovou pokrývkou na většině území, do středečních 15:00 trvá jen pro sever Čech.
Foto: ČTK

 "Rušíme výstrahu před novou sněhovou pokrývkou kromě severu Čech, kde v následujících hodinách připadne dalších dva až šest centimetrů. Na ostatním území bude sněžit jen ojediněle, zejména na východě ČR nebo v severozápadních Čechách, kde připadne dalších nula až tři centimetry, na horách až pět centimetrů," uvedli meteorologové ve výstraze Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Výstraha tak platí už jen pro většinu regionů v Libereckém kraji a pro okolí měst Děčín, Rumburk a Varnsdorf v Ústeckém kraji.

V noci nejvíc nasněžilo v okolí Mladé Boleslavi, Mnichova Hradiště, Nymburka, České Lípy a Liberce, kde napadlo kolem deseti centimetrů. Na ostatním území se podle meteorologů pohybovala nová sněhová pokrývka do pěti centimetrů, v nejnižších polohách padal i déšť se sněhem nebo pršelo.

Sníh místy v Česku omezoval dopravu, vlaky i autobusy tak nabraly zpoždění a staly se také dopravní nehody. Většinou ale byly cesty po ránu podle informací silničářů s opatrností sjízdné a také na železnici už problémů kvůli sněhu během středečního rána ubývalo.

Nicméně, sněžení neustává v Libereckém kraji. Silničáři zde proto radí zvýšenou opatrnost. Vrstva sněhu leží i na hlavních tazích a problémy jsou hlášeny na hlavní silnici 35 z Liberce na Prahu, kde se tvoří kolony kvůli uvízlým kamionům.

Podle policie přibývá v kraji dopravních nehod, od rána jich už řešili dvě desítky, většina se ale obešla bez zranění, řekl krajský policejní mluvčí Vojtěch Robovský. Až do odvolání pro kamiony nad šest tun je uzavřena silnice přes Oldřichovské sedlo směrem na Raspenavu a Hejnice, řekl Ondřej Svoboda ze společnosti Silnice LK. Výstraha meteorologů ve středu platí pro Liberecký kraj do 15:00.

Řidiči musí dbát opatrnosti i v Královéhradeckém kraji, kde v noci do na středu sněžilo. Následně sněžení většinou přešlo do deště se sněhem. Řidiči si musí dávat pozor zejména na silnicích nižších tříd, na kterých zůstává vrstva sněhu.  Počasí v místě odstavuje také domácnosti od proudu. Energetici ráno evidovali poruchu na vedení vysokého napětí na Rychovsku. 

Do konce týdne očekávají meteorologové celonoční mrazy. "Další intenzivnější sněžení by mělo přijít v sobotu. Množství sněhu upřesníme v předpovědi," uvedl ČHMÚ na Twitteru.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 16 minutami

Počet obětí pondělního atentátu na mešitu v Pákistánu vzrostl až na 100 lidí

Počet obětí pondělního útoku na mešitu v pákistánském Péšávaru vzrostl na 100. Vyplývá to z aktualizované bilance agentur AP a Reuters, které se odvolávají na pákistánské policejní a nemocniční zdroje. Zranění utrpělo podle různých zdrojů 150 až 255 lidí. Desítky z nich jsou v nemocnici, někteří v kritickém stavu. Většina obětí jsou zřejmě policisté.

"Do nemocnice Lady Reading Hospital byla doposud přepravena stovka těl," uvedl mluvčí největší nemocnice ve městě Muhammad Asim v prohlášení.

Podle mluvčího místní policie Muhammada Idžáze Chána byl útok spáchán jako odveta za policejní operace namířené proti ozbrojeným islamistickým skupinám. "Jsme v tomto boji v první linii, a to je důvod, proč jsme se stali cílem," řekl AFP Chán. "Cílem bylo nás demoralizovat," dodal.

V okamžiku, kdy útočník odpálil sebevražednou vestu, se v mešitě modlilo téměř 400 věřících. Mešita leží v rozlehlém komplexu, který rovněž slouží jako ústředí policie a protiteroristických jednotek. Není jasné, jak se útočníkovi podařilo do přísně střeženého areálu dostat. Výbuch patří mezi nejkrvavější útoky na pákistánské bezpečnostní složky za poslední roky.

Zdroj: ČTK
před 29 minutami

V EU bylo v letech 2021 a 2022 kvůli ptačí chřipce utraceno 50 milionů kusů drůbeže

V Evropské unii bylo kvůli ptačí chřipce v posledních dvou letech utraceno zhruba 50 milionů kusů drůbeže. Nákaza se potvrdila ve 3000 ohniscích. Novinářům to dnes řekl ředitel sekce veterinární Státní veterinární správy (SVS) Petr Šatrán. V komerčním chovu v Česku se nákaza naposledy objevila v Lánech na Kladensku, kde bylo usmrceno 9300 kachen. Největší ohnisko se potvrdilo loni na Tachovsku, kde nákaza zasáhla velkochov nosnic se 750.000 kusy drůbeže.

V ČR se loni potvrdilo 20 ohnisek nákazy. "Roky 2021 a 2022 byly z epidemického hlediska nejzávažnější," řekl Šatrán.

Podle Českomoravské drůbežářské unie se v ČR chová zhruba pět milionů kusů nosnic, likvidace chovu na Tachovsku tak znamenala úbytek zhruba 15 procent.

Šatrán poznamenal, že na úrovni EU se diskutovalo o vakcinaci proti ptačí chřipce. "V současné době jsou vakcíny na území EU registrovány a bylo přijato nařízení, které vakcinaci umožňuje v určitých případech," uvedl. Poukázal ale na to, že není přesně stanoveno, jak by se měla nákaza v případě vakcinace sledovat. Upozornil na to, že plošná vakcinace by výrazně omezila obchod se zvířaty a živočišnými produkty.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Centrální banky loni koupily nejvíce zlata od roku 1967

Centrální banky po celém světě loni nakoupily 1136 tun zlata v hodnotě 70 miliard USD (1,5 bilionu Kč). Nákupy centrálních bank tak byly nejvyšší od roku 1967. Celková poptávka po zlatě pak loni stoupla na nejvyšší hodnotu od roku 2011. Vyplývá to ze zprávy, kterou dnes zveřejnila Světová rada pro zlato (WGC).

Celosvětová poptávka po zlatě se loni zvýšila o 18 procent na 4741 tun. Kromě centrálních bank měli zájem o zlato i drobní investoři.

Údaje ukazují změnu postoje vůči zlatu od 90. let a začátku tisíciletí, kdy centrální banky, zejména ty v západní Evropě, prodávaly stovky tun kovu ročně. Od finanční krize v letech 2008 a 2009 evropské centrální banky přestaly prodávat a stále více mladých tržních ekonomik, jako je Rusko, Turecko či Indie, zlato nakupuje.

Centrální banky zlato preferují, neboť se očekává, že si tento kov udrží hodnotu i v době nestability. Na rozdíl od měn a dluhopisů není zlato závislé ani na žádném emitentovi nebo vládě.

WGC upozornila, že v době pandemie nemoci covid-19 se nákupy snížily. Ve druhé polovině loňského roku se ale zájem opět zvýšil a centrální banky od července do prosince nakoupily 862 tun zlata.

Zdroj: ČTK
Další zprávy