Měsíční plat Nečasovy blízké poradkyně: 273 tisíc korun

Jan Němec (redaktor) Sabina Slonková, Jan Němec (redaktor)
17. 1. 2012 9:20
Jana Nagyová vede ve Strakově akademii Nečasův kabinet
Premiér Nečas mlčí.
Premiér Nečas mlčí. | Foto: Jan Langer

Praha - Úřad vlády sice vytrvale tají výši platů a odměn svých vrcholových zaměstnanců, na veřejnost se nicméně dostávají první údaje ilustrující, jak to s příjmy ve Strakově akademii chodí.

Deník Insider v pondělním vydání zveřejnil výplatní lístky Jany Nagyové, nejbližší spolupracovnice premiéra Petra Nečase.

Vyplývá z nich, že například za loňský leden inkasovala k základnímu platu mimořádnou odměnu sto tisíc korun, za březen pak dokonce 190 tisíc korun.

"Konkrétně ve zmiňovaném březnu inkasovala k základnímu platu 33 590 korun ještě odměnu ve výši 190 tisíc korun. K tomu je třeba připočíst ještě 49 600 na příplatcích. Sečteno podtrženo: za březen poslal Úřad vlády Janě Nagyové na účet 190 tisíc korun. V hrubé mzdě to dělalo 273 tisíc korun," píše Insider.

Jana Nagyová vede ve Strakově akademii Nečasův kabinet, oficiálně se její funkce jmenuje vrchní ředitelka Sekce kabinetu předsedy vlády. Ten má - pro porovnání - měsíční plat bez náhrad 150 400 korun, prezident pak 186 700 korun.

Druhá příčka Jany Nagyové

Aktuálně.cz zjišťovalo příjmy státních úředníků v rozsáhlém projektu  a loni na podzim zatím získané informace zveřejnilo. 

Graf ukazuje, že se Jana Nagyová svým březnovým platem z roku 2011 řadí mezi všemi uvedenými státními úředníky na druhé místo. Více si za měsíc odnesl pouze náměstek ministra kultury, který však dostal jednorázovou částku jako odchodné.

Aktuálně.cz také zjistilo, že Úřad vlády patří k těm institucím, které odměny svých úředníků odmítají sdělit, i když redakce k jejich získání využila zákon o veřejném přístupu k informacím a povinnost zveřejňovat platy úředníků uložil v loňském verdiktu i Nejvyšší správní soud.

Renomovaná advokátní kancelář Tomáše Sokola, kterou si deník Aktuálně.cz na spory s utajujícími úřady najal, proto nyní zvažuje podat na Úřad vlády žalobu pro nečinnost.

Plat nízký, odměny horentní

Výplatní lístek Jany Nagyové přitom ukazuje, proč by měla veřejnost odměny úředníků znát.

Patří mezi mnohé případy ve státní správě, kdy úředník platově sice spadá do "tabulkového" režimu, avšak jeho skutečný příjem může být mnohonásobně vyšší. 

Základní plat Nagyové se loni pohyboval kolem 30 tisíc korun, osobní příplatky a příplatky za vedení zpravidla tuto částku převyšovaly. Za již zmiňovaný březen měla na příplatcích (kromě zmíněné odměny) téměř 50 tisíc.

A zatímco na tyto příplatky existuje zákonem stanovený strop, při udělování mimořádných odměn mají šéfové státních institucí volnou ruku.

Odměna za mimořádný výkon

Úřad vlády detailní údaje o příjmech Jany Nagyové deníku Insider nerozporoval a nijak je nezpochybnil.

Jana Nagyová, vrchní ředitelka Sekce kabinetu předsedy vlády
Jana Nagyová, vrchní ředitelka Sekce kabinetu předsedy vlády | Foto: www.vlada.cz

Mluvčí úřadu Jan Osúch je komentoval slovy: "Plat ani přiznané odměny vrchní ředitelky sekce Kabinetu předsedy vlády nijak nevybočují z výše platu a odměn přiznávaných ostatním zaměstnancům Úřadu vlády v postavení vrchních ředitelů sekcí. Odměny byly přiznány výhradně za splnění mimořádných a zvlášť významných pracovních úkolů v oblasti agendy Kabinetu předsedy vlády."

Když měl mluvčí zdůvodnit výši jednotlivých odměn, uvedl, že šlo o odměny za mimořádné výkony.

Konkrétně březnových 190 tisíc si Nagyová podle mluvčího vlády vysloužila například zpracováním podkladů pro pracovní cesty premiéra, organizačním zajištěním návštěv na vrcholné úrovni, za zásluhy na kvalitním a rychlém zpracování informací pro premiéra ke klíčovým reformám či za nasazení při organizaci a spolupráci při jednáních, která probíhají mimo stanovenou pracovní dobu.

A zač pak dostala stotisícovou lednovou odměnu, díky níž se její čistý příjem za tento měsíc vyšplhal na 123 tisíc korun?

"Za časově náročné organizační zajištění pracovních cest do Bruselu  na jednání evropských institucí. Mimořádně náročné organizační zajištění podkladů pro summit NATO. Kvalitní koordinace a příprava podkladů pro jednání předsedy vlády a pro vystoupení předsedy vlády na tiskových konferencích k aktuálním otázkám České republiky. Mimořádně časově a organizačně náročná příprava stanovisek, podkladů a informací pro předsedu vlády k aktuálním otázkám působnosti vlády. Za vysoké a profesionální nasazení při organizaci a spolupráci při jednáních, která probíhají mimo stanovenou pracovní dobu," napsal ve stanovisku mluvčí vlády.

Nečas: Nevím, kolik bere

Kvůli příjmům své letité nejbližší spolupracovnice čelí premiér Petr Nečas dotazům a interpelacím opozičních poslanců dlouhodobě.

Nečas je ale odmítá a tvrdí, že neví, kolik Jana Nagyová bere. „Já jako předseda vlády nemám a ani nemohu mít informace o výši platu a odměn jednotlivých zaměstnanců Úřadu vlády," napsal interpelujícímu poslanci ČSSD Davidu Rathovi loni v srpnu.

Opoziční poslanci na Nečase útočí od chvíle, kdy před volbami v roce 2010 vyšlo najevo, že Nagyová inkasovala obří odměnu na ministerstvu práce a sociálních věcí, kde spolu oba působili.

Když v roce 2009 z resortu odcházela, obdržela na mimořádných odměnách 510 tisíc korun. Nečas se tehdy hájil tím, že on osobně o této odměně nerozhodl. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Zrušení ústavního práva na potrat vyvolalo protesty napříč Spojenými státy

V amerických městech se čekají další protesty spojené s pátečním verdiktem nejvyššího soudu, který po téměř 50 letech zrušil ve Spojených státech ústavní právo na potrat. Už během sobotního dopoledne se lidé opět scházeli před budovou soudu ve Washingtonu, přičemž vedle stovek nespokojených přišla podle médií i menší skupina lidí, kteří verdikt umožňující zakazovat interrupce vítají. Nové manifestace přicházejí po pátečních protestech, ale i oslavách v New Yorku, Bostonu, Atlantě nebo Los Angeles.

Nejvyšší soud poměrem pěti hlasů ku čtyřem zneplatnil precedenční verdikt z roku 1973, který vytvořil právo na ukončení těhotenství přibližně do 23. týdne. Páteční stanovisko představuje velmi vzácné rozhodnutí, které zrušením platného precedentu práva Američanů nerozšiřuje, ale omezuje. Verdikt dává možnost americkým zákonodárcům potraty libovolně regulovat a v několika státech s republikánským vedením už jsou nyní tyto procedury zakázané.

Před budovou soudu nedaleko washingtonského Kapitolu po zveřejnění verdiktu slavili členové takzvaného hnutí pro život, pro které šlo o dlouho očekávaný moment, zatímco zastánci práva na potrat vývoj těžce vstřebávali. Protesty proti rozhodnutí nejvyššího soudu se do večera rozšířily do mnoha koutů Spojených států. Průzkumy veřejného mínění v USA dlouhodobě ukazují většinovou podporu práva na interrupce, byť se čísla mohou stát od státu výrazně lišit.

Bezpečnostní složky se v souvislosti s očekávaným výbušným verdiktem připravovaly na násilí a noc na sobotu v tomto směru přinesla několik menších incidentů. V Jacksonu ve státě Mississippi podle televize CNN nad ránem neznámý muž vystupující proti potratům najel autem do dobrovolníka místní kliniky. Web Huffington Post pak informoval o dění v Cedar Rapids ve státě Iowa, kde nějaký muž najel do žen pochodujících za právo na interrupci.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Čeští hokejbalisté porazili ve čtvrtfinále MS Finsko 9:1

Čeští hokejbalisté zvítězili ve čtvrtfinále mistrovství světa v kanadském Lavalu nad obhájci stříbra Finy jednoznačně 9:1 a na čtrnáctém světovém šampionátu postoupili potřinácté mezi nejlepší čtyři celky. Pěti góly zazářil Dalimil Zvonek. Šest bodů za šest asistencí si připsal Martin Kruček.

Češi, kteří ovládli základní skupinu A1 bez porážky, s Finy prohráli před třemi roky na minulém MS v Košicích v semifinále 1:2 v prodloužení. Po následné porážce v duelu o 3. místo s Kanadou (2:3 v prodloužení) skončili teprve podruhé v historii bez medaile. V roce 2005 v Pittsburghu obsadili páté místo.

V Lavalu museli svěřenci trenéra Jiřího Mašíka dohánět ztrátu. Při vyloučení Henrika Kärkkäinena nevyužili přesilovou hru a v čase 9:07 otevřel skóre Sami Pietsalo. Český výběr ve 14. minutě bleskově během 11 sekund otočil stav. Při trestu Juusa Nieminena vyrovnal Jan Müller a vzápětí se zapsal mezi střelce Tomáš Zajíček.

Ve druhé třetině pojistil náskok dvěma góly Zvonek, který skóroval v 18. a 27. minutě. Mezitím se Mašíkův výběr ubránil ve dvou oslabeních při pobytu Ondřeje Pražáka a Radomíra Vaňka na trestné lavici.

Po 59 sekundách závěrečného dějství při vyloučení Mikka Hyvönena zvýšil Tomáš Fejfar. V čase 32:23 dovršil hattrick Zvonek a za čtyři minuty přidal ičtvrtou trefu. Potom se prosadil Lukáš Lhota a ve 43. minutě korunoval své střelecké představení Zvonek.

před 4 hodinami

Českou obec sokolskou povede v dalších třech letech opět Hana Moučková

Českou obec sokolskou povede i v nadcházejících třech letech starostka Hana Moučková. Bude to její páté funkční období. Delegáti o tom rozhodli dnes na 13. sjezdu, který se uskutečnil v Tyršově domě v Praze. Oznámil to mluvčí obce Jiří Reichl.

Moučková vede sokoly již od roku 2011. Je také první ženou, která tento post zastává od založení organizace před 160 lety.

Sokol, který se řadí mezi nejstarší spolky v Česku, vznikl 16. února 1862, kdy Miroslav Tyrš a Jindřich Fügner založili Tělocvičnou jednotu pražskou se znakem sokola v letu. V současnosti má Česká obec sokolská 152 tisíc členů.

Od ostatních sportovních organizací se Sokol odlišuje mimo jiné tím, že se věnuje i kulturně-společenským aktivitám. Pod hlavičkou České obce sokolské tak působí asi dvě stovky divadelních, loutkářských, folklorních a hudebních nebo pěveckých sborů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy