Měsíc po zúžení magistrály se pod okna vrátil smog

Pavel Baroch
22. 4. 2009 15:33
Stanice v Legerově ulici zase hlásí vysoké koncentrace
Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha - Jen necelý měsíc trvala naděje obyvatel pražské Legerovy ulice, že po zúžení tohoto frekventovaného úseku magistrály ubude pod jejich okny smog.

Stanice Českého hydrometeorologického ústavu po počátečním mírném snížení škodlivin v ovzduší od projíždějících automobilů hlásí návrat k původním, tedy velmi vysokým hodnotám.

"Dneska jsou koncentrace na úrovni, které tam byly před zúžením ulice," řekl Aktuálně.cz Jan Macoun, náměstek ředitele ČHMÚ.

Radnice Prahy 2 přitom nechala Legerovu ulici v polovině března zúžit o jeden jízdní pruh právě proto, aby tamní obyvatele více chránila před zplodinami. V Česku není místo, kde by automobilové exhalace - včetně rakovinotvorných látek - ohrožovaly lidské zdraví tak, jako právě v "Legerce".

"Je bezkonkurenční," řekla nedávno deníku Aktuálně.cz Eva Rychlíková ze středočeského zdravotního ústavu.

Exhalace v Legerově ulici

Pravděpodobný nárůst úmrtnosti:

  • Kvůli prachu o 46 %
  • Na nádory plic o 52 %
  • Na kardiovaskulární choroby o 44 %
  • Kojenecká úmrtí o 15 %
  • Celkem o 22 %

Vrátila se do Legerovy ulice auta?

Podle Macouna je obtížné jednoznačně vysvětlit, proč se koncentrace škodlivin v ovzduší opět zvýšily. Jednou z možností je, že se motoristé bezprostředně po přiškrcení Legerovy ulice obávali dlouhých kolon, našli si jiné cesty, ale teď se na původní trasu vrátili.

Dalším důvodem může být, že zhoustla celá pražská doprava, protože s příchodem jara jezdí automobilem více lidí. "Příčin může být více, nikoli jen jedna," soudí Macoun.

Běžné koncentrace se přiblížily ke špičkám

Aktuální data z měřicí stanice v Legerově ulici navíc poukazují na jednu zajímavou okolnost: před zúžením byly nejvyšší koncentrace vždy při ranní a odpolední dopravní špičce. To sice platí i nyní, ovšem propad mezi oběma vrcholy už není tak velký.

"Je to mělčí," řekl Aktuálně.cz Macoun. Jednou z příčin by mohlo být to, že auta kvůli snížení jízdních pruhů ze čtyř na tři projíždějí Legerovou ulicí déle.

Podle vedení Prahy 2 je zapotřebí na vyhodnocení situace v Legerově ulici po jejím zúžení delší čas.

 

Právě se děje

před 16 minutami

V liberecké nemocnici zemřel muž zraněný při výbuchu v Hamru

Kvůli úternímu neštěstí v provozovně likvidace nebezpečných odpadů firmy Purum v Hamru na Jezeře na Českolipsku přišel o život jeden člověk. Dnes zemřel muž hospitalizovaný v Liberci. Řekl to mluvčí nemocnice Václav Řičář. "Zemřel na následky svých zranění," uvedl Řičář. Zranění utrpěl při výbuchu po nečekané chemické reakci spojené s únikem škodlivin do ovzduší.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Trump slíbil, že ještě před volbami zveřejní "finanční hlášení" o svém majetku

Americký prezident Donald Trump slíbil, že před prezidentskými volbami v roce 2020 zveřejní "finanční hlášení" o svém majetku. Šéf Bílého domu to ve čtvrtek napsal na Twitteru. Zda to bude daňové přiznání, které Trump vytrvale odmítá publikovat a kvůli němuž ho žalují opoziční demokraté, není z prezidentova tweetu zřejmé.

Opozice, usilující o prosazení ústavní žaloby prezidenta kvůli takzvané ukrajinské kauze, vede proti Trumpovi boj hned na několika frontách. Jednou z nich jsou právě daňová přiznání, jejichž zveřejnění sice americké zákony prezidentům nenařizují, ale od dob Richarda Nixona je to v USA běžné. Trump se dosud hájil tím, že jeho majetek je auditován.

Zdroj: ČTK
Další zprávy