Livia Klausová chystá nový projekt, jak pomoci dětem

Eliška Bártová Eliška Bártová
10. 1. 2008 16:40
Ústavy jsou zavaleny materiálnem
První dáma republiky Livia Klausová
První dáma republiky Livia Klausová | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Hlasy volající po tom, aby pomoc opuštěným dětem změnila formu i směr, dostaly silnou posilu - manželku prezidenta Livii Klausovou.

"Hlavně už ne plyšové medvídky," vyjádřila symbolicky svůj postoj Livia Klausová, jejíž nadace několik let pomáhá dětem z dětských domovů. "Materiální sféra se přehání," dodala na diskusním fóru, jehož se zúčastnlo i několik ředitelů dětských domovů. 

Podobně jak to už dříve učinila Nadace Terezy Maxové, také Nadační fond manželů Klausových uvažuje o novém projektu, který by místo dětem v ústavech pomáhal jejich rodinám.

Divoké Vánoce

Podle analýzy ministerstva vnitra končí většina dětí v ústavech jenom proto, že se jejich rodina ocitla v ekonomicky či sociálně těžké situaci a nikdo jí nepomohl.

Návrat dětí zpět do rodin se většinou nedaří a děti zůstávají v ústavu často celé dětství. Stát v této roli selhává a většina soukromých subjektů dává peníze do materiálního vybavení ústavu - do viditelných a lépe propagovatelných darů.

"Já bych ale preferovala, aby finance spíš směřovaly k návratu dětí do jejich vlastních rodin," říká v této souvislosti ředitelka dětského domova v Nymburce Radka Klímová.

Na psychologa či zaměstnance, kteří by s dětmi a jejich rodinami pracovali na jejich návratu domů, v Nymburském ústavu ani jinde prostě nemají.

Donátoři mění strategii

Někteří soukromí donátoři ale postupně mění strategii a přestávají z ústavů budovat zlaté klece. "Po diskusi s odborníky jsme se posunuli od materiální pomoci ke vzdělávání a integraci dětí z dětských domovů do života," říká manažer projektu S Bertíkem za dětským úsměvem Petr Chadraba

V rámci letošní akce získal projekt rekordní částku více než 10 milionů korun, které rozdělí mezi děti ze stovky dětských domovů. Podmínkou však je, že peníze musí využit na vzdělávání či pomoc při návratu děti do běžného života.

Například v dětském domově v Sedloňově získali z projektu 75 tisíc, za které zaplatí některým dětem jazykový kurz v zahraničí.

Přepečovávající ústavy

Některé nadace ale pokročily ještě dál a jako cíl si daly zabránit tomu, aby se děti do dětského domova dostaly. Jako první se novým směrem vydala Nadace Terezy Maxové. Místo ústavům začala pomáhat přímo dětem a jejich rodinám, které se ocitly v tíživé životní situaci.

Na podobný problém se možná nyní zaměří i Nadační fond manželů Klausových.

"Dětské domovy jsou na tom materiálně mnohem lépe, než si všichni představují," míní Livia Klausová. "Přepečovávají a paradoxně po odchodu z této instituce začínají děti z mnohem větší nuly, než kdyby šly z rodinného zázemí."

Rok v ústavu

Sama Klausová strávila jako dítě rok svého života v ústavu. "Rodiče těžce onemocněli," vzpomíná. "Byli jsme tři sourozenci, rozdělili nás každého do jiného zařízení. Nejvíc mi chyběla rodina a že jsem nevěděla, co s námi bude."

V ústavu mívají děti často řadu věcí, které by si jejich rodina nemohla dovolit pořídit. Po návratu v 18 letech pak vlastní rodinou často pohrdají, protože jim není schopná dát to, co ústav.

"Dřív si na děti z ústavu ukazovali prstem, jako na otrhance," říká Klausová. "Dnes jim závidí, protože mají značkové oblečení, dva mobily "

Dětské domovy děti navyknou na vysoký standard, kterého pak samy v běžném životě nejsou schopny dosáhnout.

"Zlom, kdy jsem si uvědomila, že řešení není v materiální pomoci, nastal, když jsem se při návštěvě bezdomovců setkala s chlapcem, kterého jsem znala z dětského domova," popisuje Klausová. "Když jsem byl v děcáku, tak jste nám dávali všechno, a najednou jsem neměl nic, řekl na otázku, proč skončil na ulici."

Nadace manželů Klausových proto začala podporovat vzdělávání dětí a jejich začlenění do života.

Zacíleno na rodinu

Nyní zvažuje další změnu. "Věnujeme se dětem, ale málo jejich rodině," říká Klausová. "Je to zatím jenom myšlenka, ale uvažujeme o projektu, který by soustředil pozornost na důvody, proč děti v dětských domovech končí a zaměřil se na celou rodinu."

Pokud své plány uskuteční, přiřadí se k těm, kteří se snaží předcházet odebírání dětí do ústavů. K tomu u nás dochází nejčastěji z celé Evropské unie.

 

Právě se děje

Další zprávy