Plně doznávám vinu, zasloužím si nejvyšší trest, řekl soudu lihový boss Březina

ČTK ČTK
29. 10. 2015 14:45
Lihový boss Radek Březina znovu před soudem plně doznal svou vinu. Očekává také, že dostane nejvyšší možný trest. Březina dodal, že sice nepopírá, že množství nelegálního lihu bylo masivní, s uváděným množstvím ale nesouhlasí. Odmítl také, že by měl někde ukryté miliony, jak se prý tvrdí. Před soudem vypočítal, že po veškerých investicích do zařízení a ostatních výdajích měl zisk zhruba 20 korun na litr alkoholu.
Radek Březina u soudu
Radek Březina u soudu | Foto: ČTK

Olomouc - Lihový boss Radek Březina ve čtvrtek před olomouckým krajským soudem opět plně doznal svou vinu. Očekává od soudu nejpřísnější trest. Žalobce pro něj navrhl nejvyšší možnou sazbu 13 let a čtyři měsíce. Březina také přiznal, že dostával naprostou většinu zisku z nelegálně vyrobeného lihu.

Nesouhlasí však s množstvím a výší škody, kterou uvádí obžaloba. Vyplynulo to z jeho závěrečné řeči, kterou si naplánoval až na čtyři hodiny. Soud pokračuje v pátek, po Březinovi by mělo přijít na řadu dalších sedm obžalovaných. Případ soud poté odročí.

Březina: Většina zisku šla mně

"Plně doznávám svou vinu. Naprostá většina zisku za nelegální činnost šla mně. Jsem připraven za to nést následky. Vzhledem k výši škody by ke mně neměl být soud shovívavý a zasloužím si trest k nejvyšší hranici trestní sazby," řekl ve čtvrtek Radek Březina.

Uvedl, že sice nepopírá, že množství nelegálního lihu bylo masivní, nicméně s uváděným množstvím nesouhlasí. Odmítl také, že by měl někde ukryté miliony, jak se prý tvrdí. Před soudem vypočítal, že po veškerých investicích do zařízení a ostatních výdajích měl zisk zhruba 20 korun na litr alkoholu.

Lihový boss ve své závěrečné řeči napadl také svého bratra Tomáše, který pomohl policii odkrýt celou činnost mafie. "Díky němu bude odsouzena spousta odběratelů lihu, já dostanu o čtyři roky více, než bych mohl dostat, a přijdu o veškerý majetek. Jako člověk mě zklamal a doufám, že se s ním po soudu nikdy nesetkám," uvedl Radek Březina.

Korunní svědek

Jeho bratrovi žalobce přisoudil jako jedinému status spolupracujícího a navrhl mu trest čtyři roky. Jeho obhájce žádá o rok méně, soud by měl vzít podle něj v úvahu i jeho ohrožení. "Tato trestní věc u tohoto soudu je vrcholkem ledovce, pod ním se skrývá hora, která je předmětem vyšetřování. Můj klient je v postavení korunního svědka, bez nějž by nebylo možné tuto trestnou činnost objasnit a prokázat. Figuruje v 30 až 40 souběžných trestních řízeních, ve kterých jsou prověřovány, vyšetřovány či stíhány osoby, které na tuto věc navazují," uvedl obhájce Pavel Fryšák.

Radek Březina svou podstatnou část závěrečné řeči zaměřil proti spoluobžalovanému Lubomíru Kaláčovi, který vypovídal proti Březinovi jako první. Žalobce Kaláčovi navrhl šest let vězení, status spolupracujícího mu nepřisoudil. "Byl první, kdo se rozhodl přiznat. Význam výpovědi mého klienta byla zcela zásadní i podle policie. Za svou odvahu by si jednoznačně zasloužil status spolupracujícího," uvedl obhájce Vlastimil Němec. Soud žádá o trest čtyři roky, pokud by mu soud status nepřisoudil, navrhl mimořádné snížení trestu na pět let.

Takzvaná lihová mafie okradla podle žalobce stát na spotřební dani o 6,7 miliardy korun. Případ postihuje patnáctileté období, v němž skupina čistila technický líh, používala ho k výrobě alkoholických nápojů a prodávala ho bez přiznání a odvedení spotřební daně. Obchodovali také minimálně s 21 miliony litrů nezdaněného lihu, jeho část ukrývali v tajných úložištích.

 

Právě se děje

před 18 minutami

Na základě jednání s ministrem vnitra Hamáčkem a policií zavedeme na části dálnice D1 zákaz předjíždění kamionů, řekl Babiš podle České televize.

Zdroj: ČTK
Další zprávy