Lety: Politici by neměli zneužívat protiromské nálady

Domácí ČTK Domácí, ČTK
13. 5. 2012 15:27
A to především ve volební kampani, zaznělo na pietním shromáždění v Letech u Písku
Expozice v Letech u Písku.
Expozice v Letech u Písku. | Foto: Ludvík Hradilek

Lety (Písecko) - Politické strany by neměly zneužívat vyhrocenou xenofobní situaci mezi Romy a majoritou v České republice ve volební kampani.

Na nedělním pietním shromáždění v Letech u Písku je k tomu vyzval předseda Strany rovných příležitostí (SRP) a člen rady vlády pro národnostní menšiny Štefan Tišer.

Aktu věnovanému památce romských obětí holocaustu se poblíž místa, kde stál za německé okupace romský sběrný tábor, zúčastnilo asi 200 lidí.

"Občané ČR patřící k romské národnostní menšině permanentně čelí vzrůstající xenofobii a zvyšujícímu se počtu protiromských demonstrací. Bezpečnost romských rodin je konfrontována s projevy hysterické nenávisti podstatné části majoritní společnosti a v poslední době bývají romské rodiny zastrašovány v přímé blízkosti svých domovů," řekl Tišer.

Na odstranění vepřína nejsou peníze

I v neděli požadovali účastníci shromáždění odstranění vepřína, který byl v 70. místech postaven v místě tábora.

"Na likvidaci prasečáku nejsou v době ekonomické krize peníze. Do oficiálních jednání s námi nikdo nechce jít. Majitelé velkovýkrmny zneužívají medializace a mezinárodního tlaku k tomu, aby na tom vytřískali co nejvíce peněz," řekl místopředseda SRP a předseda Výboru pro odškodnění romského holocaustu v ČR Čeněk Růžička.

Ředitel společnosti AGPI Písek Jan Čech, v neděli řekl, že s nimi v posledních letech nikdo o likvidaci vepřína nejednal. Poslední jednání se podle něj uskutečnila s někdejší ministryní odpovědnou za problematiku menšin Džamilou Stehlíkovou (SZ), jež byla ve funkci v letech 2007 až 2009.

"Ani tehdy nepadla žádná suma," uvedl Čech. Odmítl spekulovat, za kolik by byl podnik ochoten vepřín zbourat a postavit nový. Podle Hospodářských novin se suma vyšplhala ze 70 milionů na miliardu.

Expozice popisuje život Romů v táboře

Pietní místo v Letech bylo zpřístupněno v roce 2010. Vznikl tu přírodní amfiteátr a tři dřevěné ubikace. V jedné z nich je stálá expozice přibližující život Romů v táboře.

Zrušení vepřína řadil ke svým prioritám bývalý zmocněnec pro lidská práva Michael Kocáb. Vláda v roce 2009 rozhodla, že vepřín na svém místě zůstane.

Podívejte se, jak vypadá naučná stezka kolem vepřína v Letech:

Tábor v Letech byl otevřen v srpnu 1940 jako kárný pracovní. Stejné zařízení existovalo v Hodoníně u Kunštátu. V lednu 1942 se oba tábory změnily na sběrné. Do května 1943 letským táborem prošlo 1308 Romů, 327 z nich v něm zahynulo a přes 500 bylo převezeno do Osvětimi. Podle odhadů nacisté za války zavraždili 90 procent českých Romů.

V evropské populaci je prý hluboce zakořeněná diskriminace Romů a násilí na nich, mezi zeměmi nejsou velké rozdíly. Napětí roste i v souvislosti s hospodářskou krizí, kdy mezi lidmi klesá tolerance, uvedli nedávno zástupci Evropské asociace na obranu lidských práv v Brně.

Podle Českého helsinského výboru v Česku roste averze většinové populace vůči Romům. Potvrdily to poslední průzkumy veřejného mínění. Romové nejsou sympatičtí 78 procentům obyvatel nad 15 let.

 

Právě se děje

Další zprávy