Lessy přiznal, že chtěl za Nečase skončit. Nestihl to

Radek Nohl Radek Nohl
1. 3. 2014 14:00
Bývalý policejní prezident chtěl na schůzce s Petrem Nečasem oznámit svou rezignaci.
Petr Lessy
Petr Lessy | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Petr Lessy v pátek naposledy zabouchnul dveře na policejním prezidiu a ukončil definitivně kariéru nejvýše postaveného policisty v republice.

Jeho éra byla mnohem delší, než on sám plánoval. Z postu policejního prezidenta chtěl totiž sám odejít už v srpnu 2012. Poprvé o této epizodě promluvil jen několik dní před odchodem.

Deníku Insider v rozhovoru řekl, že byl přede dvěma lety připraven sdělit svoji rezignaci ministerskému předsedovi Petru Nečasovi. Než se s ním však stihl sejít, převzal od svých podřízených usnesení, že je trestně stíhán pro trestné činy pomluvy a zneužití pravomoci úřední osoby. Což automaticky znamenalo nucený odchod z funkce.

Ale popořádku, jaký byl sled událostí.

Petr Lessy si jednání s Petrem Nečasem na Úřadu vlády dojednal na 28. srpna 2012. Bylo to v době, kdy vrcholily roztržky s Nečasovými ministry - ministrem financí Miroslavem Kalouskem a ministrem vnitra Janem Kubicem.

„Poslední zlom nastal, když jsem začal mít pocit, že se stávám pro policii přítěží, že politici chtějí policii likvidovat ekonomicky. Jen proto, že je v čele Petr Lessy," vylíčil Insideru odcházející policejní prezident s odstupem doby důvody, proč chtěl v čele prezidia sám skončit.

V kabinetu totiž neuspěl se žádostí, aby byl navýšen rozpočet policie o 440 milionů korun (několik dní poté, co byl obviněn a postaven mimo službu, dostal policejní sbor od vlády navíc zhruba 750 milionů korun).

„Proto jsem si řekl, že policii nechci škodit," říká nyní Lessy. Objednal se u premiéra Petra Nečase s tím, že mu řekne: „Končím". Ale zásadní rozhovor s předsedou kabinetu na Úřadu vlády se neuskutečnil.

„Ten den, kdy mě sháněla Generální inspekce bezpečnostních sborů, jsem skutečně přijel do Prahy, kde jsem měl mít schůzku s panem premiérem Nečasem. Ale on mi ji těsně před termínem zrušil," vypráví Petr Lessy. Pak se prý sbalil a odjel domů na severní Moravu.

Odložená schůzka

Místo Lessyho se Petr Nečas sešel se šéfem GIBS Ivanem Bílkem. Co spolu řešili, ani jeden říct nechce. Nečas na dotazy nereagoval a Bílek prostřednictvím své mluvčí vzkázal, že jednání s nadřízenými nekomentuje.

Co se dělo dál, jsme popsali. Petr Lessy byl za několik hodin po schůzce Nečas - Bílek obviněn a má stále pro rok a půl staré události svůj výklad. „Nikdy by mě nepadlo, že na mě bude někdo trestný čin vyrábět," říká.

Po obvinění ministr vnitra Jan Kubice Lessyho odvolal a na místo policejního prezidenta nastoupil okamžitě Martin Červíček. Rošáda v opačném směru se odehrála před několika týdny, když se Lessy po rozhodnutí Městského soudu v Praze na policejní prezidium vrátil a řešila se kolize se dvěma policejními prezidenty.

A mimochodem… Nemusela se řešit, kdyby se býval Petr Lessy dostal k premiérovi dřív, než ho dostihlo obvinění.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Nymburk zřejmě dohraje play off basketbalové Ligy mistrů v září

Nymburští basketbalisté by měli spolu s dalšími čtvrtfinalisty dohrát Ligu mistrů na přelomu září a října formou závěrečného turnaje Final Eight. Při pondělní videokonferenci o tom rozhodlo vedení soutěže, která byla přerušena kvůli pandemii koronaviru. Hrát se bude jen na jeden zápas.

Vedení Ligy mistrů už sice stanovilo i přesný termín závěrečného turnaje pro nejlepší osmičku (30. září až 4. října), to se však stále může změnit. Aby se play off mohlo uskutečnit, musí být splněny čtyři podmínky. Musí se otevřít hranice, úřady musí povolit konání sportovních akcí, musí být povoleno hrát s diváky a kluby musí mít dost času na přípravu.

"Nyní se to zdá jako nejpravděpodobnější varianta, ale je možné, že se situace v Evropě bude měnit v pozitivním i negativním smyslu. Nikdo tak nedokáže odhadnout, jak to bude v září vypadat s cestováním. Takže je možné, že tato varianta bude ještě přehodnocena," uvedl výkonný ředitel Nymburka Ondřej Šimeček v tiskové zprávě

před 46 minutami

Ajax ukončil kontrakt s Nourim, jenž má poškozený mozek

Ajax Amsterodam ukončil kontrakt s někdejším velkým fotbalovým talentem Abdelhakem Nourim, jenž má po prodělaném infarktu během přípravného utkání v roce 2017 trvale poškozený mozek. Nizozemská média uvedla, že Ajax od té doby Nouriho stále platí, ale vzhledem k tomu, že se smlouva díky klauzuli měla 1. července automaticky prodloužit, kontrakt nyní klub vypověděl.

Deník De Telegraaf uvedl, že Ajax jedná s Nouriho rodinou o kompenzaci pro bývalého hráče, jenž byl nedávno po letech v nemocnici propuštěn do domácí péče. Stav dvaadvacetiletého bývalého záložníka se mírně zlepšuje, ale je upoután na lůžko a odkázán na pomoc druhých.

Velký fotbalový talent zkolaboval v červenci 2017 během přípravného utkání Ajaxu proti Werderu Brémy. Navzdory tomu, že byl na hřišti oživen a letecky přepraven do nemocnice, utrpěl vážné poškození mozku.

Po tlaku ze strany rodiny Ajax v roce 2018 uznal, že nese za Nouriho zdravotní stav zodpovědnost, neboť kvůli pozdnímu použití defibrilátoru nebyl fotbalistův mozek dlouho zásobován kyslíkem.

Nourimu, jenž se narodil v Amsterodamu marockým rodičům, byla předpovídána velká fotbalová budoucnost. Pravidelně nastupoval za mládežnické reprezentační týmy a v sezoně 2016/17 si zahrál patnáct zápasů v různých soutěžích za áčko Ajaxu.

Další zprávy