Leo Express chce na další tratě. Tam, kde nevozí vzduch

Tereza Holanová Tereza Holanová
13. 11. 2013 15:15
Soukromý dopravce má zájem o pětici chystaných tendrů
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Soukromý železniční dopravce Leo Express plánuje i v dalších letech vysílat své vlaky hlavně z Prahy na Moravu. Zájem má i o pětici tras, na které by měla vláda do konce tohoto roku vypsat tendr. Spojení mezi okresními městy jej naopak příliš nelákají.

"Z Moravy pochází přibližně sedmdesát procent cestujících. Tak jsme si řekli, vezmeme Moravu do Prahy," uvedl generální ředitel Leoš Novotný na čtvrteční tiskové konferenci.

To je podle něj i jeden z důvodů, proč dopravce v novém jízdním řádu od 9. prosince už nebude zastavovat v Pardubicích.

Vyplatí se jen některé tratě

Do soutěží o nové tratě, které má stát v rámci liberalizace české železnice v dalších letech vypisovat, se Leo Express zapojí. Ale pouze do některých.

"Spousta tendrů jsou nesmysly vzhledem k tomu, že na některých regionálních linkách se vůbec nemá jezdit vlakem. Na některých z nich stojí vlak 150 korun na kilometr, jede tam dvacet lidí, které můžete za třicet korun vozit autobusem," vysvětluje Novotný. Jde podle něj hlavně o spojnice okresních měst.

Z toho důvodu se hodlá účastnit jen tendrů na tratě, které podle jeho názoru mají budoucnost, a ne těch, kde poptávka není a "vozí se vzduch". "Kriticky se díváme na trasy tak, aby dávalo smysl, že tam dlouhodobě bude jezdit vlak," říká.

Toto kritérium podle něj splňují všechny linky, na které by měla vláda ještě letos vypsat soutěž. Jde o spoje Praha - Ústí nad Labem - Karlovy Vary - Cheb, Praha - Ústí nad Labem - Děčín, Liberec - Pardubice, Liberec - Ústí nad Labem a Plzeň - Most. "Těchto pět tras nás apriori zajímá, čekáme ale ještě na konkrétní zadání a podmínky," dodává Novotný pro Aktuálně.cz.

Kromě toho Leo Express usiluje o to, aby jeho konkurenti  na trase Praha - Ostrava začali používat jeho slevovou s:)mile kartu. "Oslovili jsme České dráhy i RegioJet, na reakci zatím čekáme," uvedl ředitel zákaznických služeb společnosti Alexandr Janušek.

Pendolino za tisícovku

Samotné České dráhy ale Novotný označil za "potížistu". Vadí mu hlavně to, že  podle něj nejezdí za tolik, kolik je provoz vlaků z Prahy do Ostravy skutečně stojí.

"Kdyby to tak bylo, tak pendolino jezdí za tisícovku a rychlíky za pět stovek," komentuje. "Pokoušejí se nás vytlačovat z trhu tím, že nasazují stejné ceny jako my, ačkoliv mají vyšší náklady," říká.

S jakým finančním výsledkem Leo Express po prvním roce na českých kolejích skončil, Novotný nesdělil. Čísla budou podle něj k dispozici až za celý rok 2013. Poslední údaje pochází tedy z pololetní zprávy - za leden až červen podnik skončil ve ztrátě 85,47 milionu korun.

"Účetní ztráta byla ovlivněna zejména cenovou válkou na trase Praha - Ostrava a jednorázovými náklady, jako byl například vývoj nového rezervačního systému nebo mobilní aplikace pro zákazníky," uvádí firma. Zároveň ale Novotný zdůrazňuje, že od poloviny letošního roku dosahují už kladné měsíční EBITDA, tedy provozní zisk bez odpisů. Od 13. listopadu 2012 převezl dopravce necelých 800 tisíc cestujících.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 20 minutami

Šuráň po deseti letech končí jako prezident svazu minipivovarů, vystřídá ho Voldřich ze Zvíkova

Za nového prezidenta Českomoravského svazu minipivovarů zvolila čtvrteční valná hromada Michala Voldřicha z Pivovarského dvoru Zvíkov. Po deseti letech vystřídá ve vedení Jana Šuráně, který byl v čele svazu od jeho vzniku. Na pozici už znovu nekandidoval, chce ale nadále organizovat hlavní svazové akce, jako je Festival minipivovarů na Pražském hradě a Jarní cenu sládků, která se koná právě na Zvíkově. Pro zvolení Voldřicha bylo všech 64 přítomných členů svazu.

Místopředsedy svazu se stali Radovan Koudelka ze Zámku Zábřeh - Ostrava a Miloš Hrabák z Pivovaru Welzl Zábřeh. "Bylo to hezkých deset let, podařilo se nám svaz založit a vybudovat to, že nás začali vnímat velcí (výrobci), malí i veřejnost," řekl končící prezident Šuráň.

Zdroj: ČTK
před 39 minutami

Proud lávy ze sopky na ostrově La Palma výrazně zpomalil, možná do moře nedorazí

Proud lávy ze sopky na španělském ostrově La Palma od nedělní erupce výrazně zpomalil a možná tak ani nedorazí do moře, čehož se od počátku týdne mnozí odborníci obávají. Po střetu žhavé lávy s mořskou vodou by totiž podle vědců nastala chemická reakce, která by do vzduchu uvolnila obrovské množství páry s nebezpečnými látkami a kousky vulkanického skla. 

Láva, jejíž masa v místech dosahuje výšky až 12 metrů, se nyní pohybuje rychlostí asi čtyři metry za hodinu, v pondělí to přitom bylo asi 700 metrů za hodinu. Díky výraznému zpomalení možná láva na pobřeží ani nedorazí.

Láva na tomto Kanárském ostrově v Atlantiku zničila dosud na 166 hektarů a pohltila podle satelitních snímků asi 350 domů. Oběti ani zraněné si přírodní katastrofa nevyžádala, na šest tisíc lidí zůstává evakuováno.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Advokátní komora uložila napomenutí advokátovi Mannovi za výroky o teplických prvňáčcích. Na místě se odvolal

Česká advokátní komora uložila napomenutí advokátovi Michaelu Mannovi za výroky, které pronesl a napsal v souvislosti s kauzou nenávistného komentování fotografie teplických prvňáčků. Výsledek kárného řízení ve čtvrtek na dotaz sdělila mluvčí České advokátní komory Iva Chaloupková. Rozhodnutí zatím není pravomocné, Mann se odvolal.

"Odvolal jsem se samozřejmě hned na místě," řekl Mann. S napomenutím nesouhlasí. "Snad můžu obhajovat svého klienta, ne?" dodal.

Advokát hájil muže, který v roce 2017 přidal na sociální síti komentář pod snímek žáků první třídy teplické Základní školy Plynárenská. Do třídy chodily převážně romské a arabské děti. Muž pod fotografii napsal "Ještě že jsou ze ZŠ Plynárenská. Řešení se přímo nabízí. Neříkej, že Tě to nenapadlo!!!". Mann pak v rozhovoru pro server iRozhlas.cz řekl, že se komentáři sám zasmál a že jde o klasický černý humor. K věci se vyjadřoval také na sociální síti.

Zdroj: ČTK
Další zprávy