Kvitová v Monaku? Nemůžeme jí bránit, říkají Zeman i Babiš

Domácí Sport Domácí, Sport
Aktualizováno 12. 7. 2014 8:17
Prezident i ministr financí se shodli na tom, že tenistce nemůže nikdo zabránit v tom, aby přesídlila právě do Monaka.
Česká tenistka Petra Kvitová.
Česká tenistka Petra Kvitová. | Foto: CPA Eduard Erben

Praha - Česká tenistka Petra Kvitová, která před několika dny vyhrála slavný turnaj v anglickém Wimbledonu, získala na svou stranu dva významné zastánce.

Kvitová čelila kritice - nejhlasitější byl poslanec ČSSD Stanislav Huml - za to, že si zřídila trvalý pobyt v daňovém ráji v Monaku. Na její stranu se však postavil prezident Miloš Zeman a ministr financí Andrej Babiš.

Oba se shodli na tom, že tenistce nemůže nikdo zabránit v tom, aby přesídlila právě do Monaka.

"Petře Kvitové nikdo nemůže zabránit, aby platila nižší daně v Monaku, na druhé straně by bylo v zájmu EU, a ona ten zájem už deklarovala, aby daňové ráje byly omezeny," uvedl pro deník Právo Zeman.  

"Petra Kvitová nehraje a nežije v Česku. Ona jezdí po turnajích po celém světě, kde příjmy daní v zemích turnaje. Dělá pro slávu České republiky víc než všichni, co ji dnes kritizují," řekl MF Dnes Babiš, jehož koncern Agrofert je zároveň sponzorem Tenisového klubu Prostějov, kde vyrůstala i Kvitová.

V Monaku jsou i další tenisté

Ta přitom již dříve zdůvodnila, že důvodem přesunu do Monaka jsou právě daně. Není přitom jediná. Vedle ní tu mají trvalý pobyt i další tenisté Tomáš Berdych, Radek Štepánek, Lucie Šafářová nebo Novak Djokovič.

V jejich případě jde přitom hlavně o peníze z marketingu. Výhry se totiž daní v místě turnaje. Například Kvitová, která získala za vítězství z Wimbledonu zhruba 60 milionů korun, musela nejméně dvacet procent z této částky zdanit ve Velké Británii.

Kvitovou za přestěhování do daňového ráje zkritizoval před několika dny poslanec Huml, který například v Radiu Impuls řekl, že "bychom se měli zamyslet nad tím, že když někdo odejde z České republiky a přihlásí se do jiného státu, že by měl přijít o občanství v České republice".

"Odvrhuji to, že mi ta Česká republika k úspěchu i pomohla," uvedl Huml.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Ukrajinská policie dopadla podezřelé z vraždy novináře Šeremeta. Zemřel při výbuchu bomby

Ukrajinská policie zadržela a obvinila podezřelé z vraždy novináře Pavla Šeremeta. Toho před třemi lety v centru Kyjeva zabil výbuch bomby nastražené v autě. Zadržení podezřelých ve čtvrtek oznámil ministr vnitra Arsen Avakov. Šeremet v minulosti pracoval jako novinář také v Bělorusku a v Rusku.

"Policie právě zadržela a se souhlasem generální prokuratury obvinila podezřelé z účasti na vraždě Pavla Šeremeta. Je to výsledek velmi složité a úporné práce skutečných profesionálů a důležitý krok k úplnému objasnění případu," napsal Avakov na Twitteru a poděkoval kriminalistům. Očekává, že soud na podezřelé uvalí vazbu. O podrobnostech případu slíbil novináře informovat později spolu s náčelníkem kriminální policie.

Mezi zadrženými je podle médií i hudebník a bývalý účastník bojů s proruskými separatisty na východě země Andrij Antonenko. "Právě mě obviňují ze Šeremetovy vraždy, přímo teď a na mém dvoře," napsal na sociální síti.

Zdroj: ČTK
Další zprávy