Známe se jen z ministerstva. Nechápu, proč mě jmenoval, reaguje Gandalovič na obvinění Kušnierze

Radek Nohl Radek Nohl
23. 2. 2016 18:20
Velvyslanec v USA Petr Gandalovič podle bývalého ředitele dotačního úřadu Petra Kušnierze patří do skupiny lidí, kteří se podíleli na ovlivňování dotací na severozápadě Čech. Gandalovič před tím, než začal pracovat na ambasádě ve Spojených státech, byl ministrem zemědělství a předním členem ODS v Ústeckém kraji. To, že by se nějak podílel na údajných podvodech v kauze ROP Severozápad, odmítá. "Rozdělování dotací jsem nikdy neovlivňoval a nikdy jsem se o to ani nezajímal," prohlásil Gandalovič v rozhovoru pro Aktuálně.cz.
Velvyslanec v USA Petr Gandalovič.
Velvyslanec v USA Petr Gandalovič. | Foto: Jakub Plíhal

Co říkáte na slova Petra Kušnierze, který vás jmenoval v seznamu osob, které měly mít na ovlivňování rozdělování dotací na severozápadě Čech vliv?

Jsem tím překvapen - rozdělování dotací ROP jsem nikdy neovlivňoval a nikdy jsem se o to ani nezajímal. Kromě pár velkých projektů jako například trolejbusy pro Ústí nebo Collegium Bohemicum ty projekty ani neznám.

Pokud říkáte, že jste nic neovlivňoval. Budete se proti slovům pana Kušnierze bránit? Mohou vás poškodit.

Budu zvažovat různé kroky, ale především věřím, že pravda o tom, co kdo ovlivňoval, se prokáže u soudu a že jasně vyplyne, že toto mé obvinění je zcela nepravdivé.

Vy se s Petrem Kušnierzem znáte poměrně dlouho. Pracoval s vámi ještě na ministerstvu zemědělství. Proč si myslíte, že vás zařadil mezi osoby, které se na manipulacích měly podílet?

Zas tak dlouho se neznáme, jen po období, kdy pracoval na ministerstvu zemědělství. Proč to udělal, nevím.

Chce vás tedy pan Kušnierz pošpinit, nebo se chce zviditelnit, aby dostal nižší trest?

Spekulace na toto téma nechám na vás‎.

Kušnierz tvrdí, že mu poté, co se dostal na svobodu, nechtěl nikdo pomoct. Řadu měsíců marně sháněl práci. A také proto prý začal nyní mluvit. Obrátil se s žádostí o pomoc i na vás?

Od mého odchodu z ministerstva zemědělství jsem se s ním nestýkal, jeho případ znám jen z médií a on mne nikdy nekontaktoval.

Pokud se moc neznáte, jak byste popsal váš vztah?

Náš vztah byl pracovní.

Máte konkrétní informace o tom, že by se na severu Čech manipulovalo s rozdělováním evropských dotací?

O údajné manipulaci s projekty mám informace rovněž pouze z médií.

Obrátila se na vás teď nebo dříve policie, abyste v této kauze vypovídal? Co jste jí případně řekl?

Policie mne v této věci nekontaktovala.

Reportéra týdeníku Respekt Jaroslava Spurného překvapila výše trestu pro šéfku Energetického regulačního úřadu Alenu Vitáskovou. | Video: Jaroslav Spurný
 

Právě se děje

Další zprávy