Internetová kriminalita roste, policie založí nový útvar

ČTK ČTK
Aktualizováno 10. 2. 2015 11:42
Přejdou do něj policisté, kteří se již problematikou zabývají, a v budoucnu by měl posílit zhruba o dalších 50 lidí.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Praha - Od roku 2011 se počet internetových trestných činů zvýšil téměř trojnásobně z 1500 na loňských 4300 zločinů.

Pro boj s kybernetickým zločinem má policie od příštího roku vytvořit nový útvar, který by aktivity v této oblasti koordinoval. Zároveň má úzce spolupracovat s Národním bezpečnostním úřadem.

Do útvaru přejdou policisté, kteří se již problematikou zabývají, v budoucnu by měl posílit zhruba o 50 lidí.Na úterní tiskové konferenci ke Dni bezpečnějšího internetu to uvedl ministr vnitra Milan Chovanec.

Pro boj s kybernetickým zločinem má policie od příštího roku vytvořit nový útvar, který by aktivity v této oblasti koordinoval. Zároveň má úzce spolupracovat s Národním bezpečnostním úřadem. Do útvaru přejdou policisté, kteří se již problematikou zabývají, a v budoucnu by měl podle Chovance posílit zhruba o 50 lidí.

Zatímco v roce 2001 šlo podle Chovance téměř výhradně o trestné činy související s porušováním autorského práva, tedy stahování nelegálních multimediálních souborů, loni šlo o hospodářskou kriminalitu, kyberšikanu nebo šíření dětské pornografie.

Policie eviduje stovky případů šíření škodlivých programů v přílohách e-mailů, které se tváří jako exekuční příkaz. Zaznamenala také růst počtu případů lidí, kterým neznámí pachatelé odčerpávají finance z bankovních účtů. Množí se také případy vylákání citlivých údajů přes sociální sítě.

Podle ministryně práce a sociálních věcí Michaely Marksové Tominové roste počet případů tzv. kyberšmejdů zaměřených zejména na seniory. "U důchodců zaznamenáváme čím dál více případů exekučních srážek z důchodů, což může být z velké části způsobeno nákupem na podvodných e-shopech, které jsou řízeny novodobými šmejdy," uvedla ministryně. Počet exekučních srážek se proti roku 2006 zvýšil 2,5krát na více než 75 000 případů.

Množí se také počet případů kyberšikany mezi dětmi. Podle Jiřího Palyzy z Národního centra bezpečnějšího internetu se s ní setká zhruba polovina dětí, ale rodiče o tom ví jen v pěti procentech případů. Třetina rodičů pak podle průzkumu UPC nemá přehled, co jejich děti na internetu dělají a s kým se tam stýkají.

Rovněž třetina dospělých neomezuje čas dětí strávený na internetu a neomezuje ratolesti ani v přístupu na sociální sítě. Zhruba dvěma třetinám dětí se od rodičů dostalo poučení, jak se na sociálních sítích bezpečně chovat.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Sanders v průzkumu dále sílí, Bidenovi přebírá černošské voliče

Americký senátor Bernie Sanders si v průzkumu upevnil vedení v boji o prezidentskou nominaci Demokratické strany. Svému rivalovi Joe Bidenovi navíc přebírá černošské voliče, kteří dosud bývalého viceprezidenta upřednostňovali. Vyplývá to z průzkumu veřejného mínění společnosti Ipsos, jehož výsledky dnes zveřejnila agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Producent Weinstein skončil po odsuzujícím verdiktu v nemocnici

Bývalému filmovému producentovi Harveymu Weinsteinovi se cestou od soudu do vězení přitížilo a musel být převezen do nemocnice. Stalo se tak poté, co jej porota v pondělí uznala vinným ze sexuálního napadení a z lehčí formy znásilnění, za což mu hrozí až 29letý trest vězení. Dnes o tom informovala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy