Žádost o azyl nemusí iráckým křesťanům stačit, už jednou odmítli. Na úřady čeká unikátní případ

Jan Hejl Lucie Stuchlíková Jan Hejl, Lucie Stuchlíková
6. 4. 2016 14:45
Pětadvacet iráckých křesťanů, které chce Německo vrátit zpátky do Česka, může odvrátit své vyhoštění do Iráku. Ačkoliv pomoc úřadů dříve odmítli, stále mohou požádat o azyl. Pokud by uprchlíci o mezinárodní ochranu požádali, budou české úřady řešit unikátní situaci, se kterou se možná dosud nesetkaly. Zákon sice zná pojem "opakovaná žádost o azyl", využívá se ale v případech, kdy cizinec napoprvé azyl nezískal.
Iráčtí křesťané, kteří přicestovali do Česka.
Iráčtí křesťané, kteří přicestovali do Česka. | Foto: Jakub Plíhal

Praha – Skupině iráckých křesťanů, kteří odmítli český azyl a odcestovali do Německa, se pořád nabízí možnost, jak odvrátit vyhoštění do Iráku. Pětadvacet Iráčanů chtějí zpět do Česka na základě mezinárodních úmluv vrátit německé úřady.

I přes to, že uprchlíci jednou odmítli v České republice zůstat, stále mají právo znovu podat žádost o mezinárodní ochranu. Tu pak úřady posoudí.

Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) řekl, že pokud Německo Iráčany vrátí, budou na českém území zadrženi jako nelegální migranti. V takovém případě by mohli skončit v některém z detenčních zařízení. "Nepožádají-li znovu o azyl, budou vyhoštěni do Iráku," oznámil Chovanec.

Pokud si Iráčani svoje dřívější rozhodnutí v Česku nezůstat rozmyslí a požádají opět o mezinárodní ochranu, budou české úřady řešit unikátní – a do jisté míry precedentní – situaci.

Zákon sice pracuje s pojmem "opakovaná žádost o azyl", ale tento institut se podle advokátky Asociace pro právní otázky migrace Jiřiny Neumannové využívá v odlišných případech. Například když cizinec požádá o mezinárodní ochranu znovu, protože mu byla předchozí žádost zamítnuta nebo pozastavena.

"V případě skupiny Iráčanů azyl byl udělen a oni se jej dobrovolně vzdali. Tuto situaci zákon výslovně neřeší," upozorňuje právnička Neumannová.

Podle jejího výkladu azylového zákona by se potenciální žádost Iráčanů měla posuzovat jako každá jiná. Do kategorie "opakovaná žádost", při níž je azyl daleko těžší získat, by nespadala. Úřady by tedy zkoumaly, zda jsou cizinci v mateřské zemi pronásledovaní nebo jim hrozí jiné nebezpečí. Pokud by uznaly, že ano, skupina křesťanů by v Česku legálně zůstala.

Zda by ale ministerstvo vnitra azyl Iráčanům přiznalo, není jasné. Pozici křesťanů, které do Česka přivedl nadační fond Generace 21, výrazně zhoršuje fakt, že už jednou pomoc odmítli.

"Žádost o azyl bychom i s přihlédnutím k novým informacím řádně posoudili," konstatovala Klára Pěknicová z tiskového odboru ministerstva vnitra.

Skupinu Iráčanů ostatně už dříve ostře kritizoval šéf resortu vnitra Milan Chovanec. V pondělí například uvedl na Twitteru, že křesťané zneužili "dobrou vůli ČR a jejích občanů". "Českou republiku si nelze plést s cestovní kanceláří," napsal v narážce na jejich rozhodnutí opustit zemi.

Chovanec chce projekt nadace zrušit

Překvapivý odjezd Iráčanů se také výrazně dotkne fungování celé nadace Generace 21. Ministr vnitra na čtvrtečním jednání vlády navrhne projekt nadace, která plánovala do Česka přivézt celkem 153 křesťanů, ukončit.

"Já za sebe navrhuji program zrušit. Uvidíme, jak vláda rozhodne. Ministerstvo dá podkladové materiály, proč by se v něm pokračovat nemělo," zdůraznil Chovanec po ranním jednání grémia ČSSD. Druhou variantou podle ministra je, že Sobotkův kabinet rozhodne pokračovat v projektu až do příjezdu všech 153 iráckých křesťanů.

Mluvčí Generace 21 Martin Frýdl Aktuálně.cz napsal, že nadace bude i nadále s českým státem spolupracovat a hledat co nejlepší řešení. Zda se Iráčané rozhodnou zažádat v Česku o azyl, však neví. "Skupina s námi přerušila kontakt. Jejich záměry proto neznáme a neodvažujeme se je ani odhadovat," doplnil.

V rámci projektu organizovaném nadačním fondem Generace 21 dosud do Česka přiletělo 89 uprchlíků. Fond původně plánoval přesídlit celkem 153 Iráčanů. Příjezd zbývajících běženců je ale kvůli odjezdu pětadvacetičlenné skupiny do Německa v nedohlednu.

Bylo to nerozumné a riskantní, charakterní člověk by tu zůstal, možná to teď navíc napadne i další Iráčany, říká Jan Talafant. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 8 hodinami

Požár na Říčansku mohl kontaminovat vodu v Lítožském rybníce, platí v něm zákaz koupání

V Lítožnickém rybníce v pražské Dubči a v Říčanském potoce byl v úterý vyhlášen zákaz koupání a rybolovu. Voda může být kontaminovaná po požáru skladovací haly v Uhříněvsi. Na Ttwitteru o tom dnes vpodvečer informovali pražští hasiči. Požár uhasili v úterý odpoledne.

V Lítožnickém rybníce v Praze 10 a v Říčanském potoce, který rybníkem protéká, by mohla být závadná voda z čističky odpadních vod. Byl proto vydán zákaz koupání, odebírání vody a lovu ryb v této oblasti. Na místě jsou chemici, uvedli pražští hasiči.

Hala s drogistickým zbožím v Uhříněvsi začala hořet v neděli odpoledne. Plameny se hasičům podařilo dostat pod kontrolu zhruba po dvou hodinách. Dnes dopoledne byla na místě ještě jedna jednotka, která vyhledávala a dohašovala skrytá ohniska.

Vodu použitou při hašení, která měla zvýšené pH, hasiči nejprve nechávali odtéct kanalizací do nedaleké čističky odpadních vod. Ta ale nedokázala zpracovat všechnu kontaminovanou vodu, a i když hasiči s přečerpáváním přestali, část přetekla do Říčanského potoka. Na problém podle mluvčího pražských hasičů Martina Kavky upozornil úhyn několika ryb.

Zdroj: ČTK
Další zprávy