Kraje žádají vládu o dotace na opravy silnic za 4,8 miliardy

ČTK ČTK
25. 3. 2015 13:47
Vláda je připravená rozdat o 400 milionů méně. Kraje, které žádají více, než je slíbeno, si budou muset vybrat, který projekt uskuteční.
Michal Hašek a Bohuslav Sobotka.
Michal Hašek a Bohuslav Sobotka. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Kraje podaly žádosti o dotace na opravy silnic nižších tříd za více než 4,8 miliardy korun. Projekty tak o 400 milionů přesahují rozpočet programu, který loni ministerstvo dopravy vypsalo.

O dotace zažádalo 13 krajů, žádostí jsou stovky. "K dnešnímu dni existují podané žádosti za 4,834 miliardy korun," řekl předseda Asociace krajů Michal Hašek. Dodal, že zástupci krajů se na středečním jednání s vládou dohodli, že přiberou zástupce vlády a ministerstev dopravy a financí do výběrových komisí na jednotlivé silniční projekty. "Je to nabídka nad rámec zákona, nevyplývá pro nás žádná taková povinnost," poznamenal Hašek.

"Jsem rád, že jsme dneska obdrželi informaci, že není problém s projekty a naopak je převis z hlediska poptávky krajů po těch 4,4 miliardách korun," řekl premiér Bohuslav Sobotka.

Kraje si před časem stěžovaly, že program je náročný na administrativu a že dlouho nebyla zřejmá konečná výše dotace. Na začátku března tak o dotace zažádaly pouze Středočeský a Liberecký kraj. To se nelíbilo ministrovi dopravy Danu Ťokovi, podle kterého kdyby kraje nečekaly na poslední chvíli, mohly se opravy rozeběhnout již na začátku stavební sezony.

Ťok novinářům řekl, že svůj komentář nemyslel jako kritiku krajů, chtěl je ale přimět k rychlejšímu postupu, aby se začalo stavět dřív. "Jsem moc rád, že se kraje vzbudily a poslaly nám dostatek žádostí," řekl ministr. Poznamenal, že dosud nepřišla žádost od jednoho kraje, ta by prý měla doputovat do dvou týdnů. Úřad podle něj vrátil zpět žádosti dvěma krajům. O jaké se jedná, nechtěl sdělit. Očekává, že pochybení napraví a žádosti jim budou schválené. Dodal, že odsouhlaseny jsou již návrhy pěti krajů.

Kraje, které žádají o více peněz, než jim je slíbeno, si podle Ťoka budou muset vybrat, jaké projekty uskuteční. "Třeba vysoutěží i nižší ceny, takže jich budou moct dělat víc," poznamenal.

Dotace krajům na opravy silnic rozděluje ministerstvo dopravy letos poprvé a zatím není jasné, zda se bude podobná dotace opakovat i napřesrok. Hašek novinářům řekl, že kraje chtějí ukázat, že dotace dokážou čerpat, a příští rok budou nárokovat v rozpočtu minimálně stejnou částku. Podle Ťoka se o tom rozhodne ve druhé polovině letošního roku podle toho, jak bude dopravní resort hospodařit.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Neymar se po výletu na Davis cup vrátil do sestavy PSG

Brazilský útočník Neymar se po delší zdravotní pauze vrátil na hřiště, odehrál 65 minut a pomohl fotbalistům Paris St. Germain k domácí ligové výhře 2:0 nad Lille. Obhájci titulu po ní vedou tabulku s náskokem 11 bodů.

Nejdražší hráč světa Neymar nastoupil poprvé od zranění stehna z říjnové reprezentační přípravy. Kouč Thomas Tuchel ho zařadil do základní jedenáctky i přesto, že Neymar v týdnu o své vůli odletěl na finálový turnaj tenisového Davisova poháru. V úterý večer v Madridu sledoval zápas světové jedničky Rafaela Nadala.

Neymar byl na hřišti u obou branek PSG, které v prvním poločase vstřelili Mauro Icardi a Ángel di María. V 65. minutě ho vystřídal Kylian Mbappé.

Zdroj: ČTK
před 59 minutami

Americký regulátor označil čínské firmy Huawei a ZTE za ohrožení národní bezpečnosti

Americká Federální komise pro spoje (FCC) dnes jednohlasně označila čínské firmy Huawei a ZTE za ohrožení národní bezpečnosti. Největšími klienty těchto firem jsou v USA hlavně venkovští operátoři, kteří při nákupu produktů a služeb Huawei a ZTE nemohou napříště využít prostředky z vládního fondu, jenž má k dispozici 8,5 miliardy dolarů (bezmála 197 miliard Kč). Telekomunikační regulátor navrhuje, aby se čínské vybavení stávajících telekomunikačních sítí nahradilo, informovala agentura Reuters.

Jde o poslední z řady kroků americké vlády, jejichž cílem je zamezit nákupu vybavení od Huawei a ZTE. Konečné nařízení jejich vybavení ze sítí odstranit se podle Reuters očekává nejdříve příští rok. Huawei krok FCC považuje za nezákonný a komisi žádá, aby rozhodnutí "založené na iracionálních spekulacích a dohadech" znovu zvážila.

před 1 hodinou

Airbnb mimo USA a Čínu měla loni zisk 46 milionů USD

Aktivity Airbnb mimo Spojené státy a Čínu loni vykázaly zisk 46,47 milionu USD (1,1 miliardy Kč) ve srovnání se ztrátou 97,22 milionu USD v předchozím roce. Uvádí to zpráva, kterou firma zprostředkovávající ubytování v soukromí předložila úřadům v Irsku a jejíž obsah dnes zveřejnila. Výnosy, které tvoří poplatky vybrané Airbnb, nikoliv celkové peníze vybrané od hostů, se zvýšily o více než 35 procent na 2,42 miliardy USD (56 miliard Kč).

Další zprávy