Hašek: Babišův resort dluží krajům 5,5 miliardy na projekty

ČTK ČTK
Aktualizováno 20. 3. 2015 14:12
Do konce roku se čerpají evropské peníze ze starého období, část z nich ale stále drží ministerstvo financí.
Jihomoravský hejtman Michal Hašek.
Jihomoravský hejtman Michal Hašek. | Foto: Marek Vojtěch

Štiřín (u Prahy) - Ministerstvo financí dluží ministerstvu pro místní rozvoj a krajům zhruba 5,5 miliardy korun na projekty ze starého plánovacího období. V pátek to řekl šéf Asociace krajů a jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD).

Hejtmani to na středečním jednání s vládou chtějí řešit s ministrem financí Andrejem Babišem (ANO).

Hašek připomněl, že do konce roku se čerpají evropské peníze ještě ze starého období. Část prostředků ale podle něj kraje postrádají, protože je Babišův úřad podle Haška zatím neposlal ministerstvu pro místní rozvoj, a tudíž nejsou k dispozici regionům na financování již schválených projektů.

"Budeme chtít vysvětlení od Andreje Babiše, jak je možné, že jako ministr financí poslal krajům a ministerstvu pro místní rozvoj zhruba o 5,5 miliardy méně, než kolik má být vyplaceno ze schválených uzavřených smluv a běžících projektů," uvedl Hašek.

"Je to velmi nepříjemná věc, nepříjemná především pro žadatele, kteří mají podepsané smlouvy," podotkl. Věří, že společně s ministryní pro místní rozvoj Karlou Šlechtovou dosáhne toho, že Babišův úřad chybějící prostředky uvolní.

Nedaří se vybírat daně

Hejtmani také chtějí řešit s vládou a především s ministrem financí Andrejem Babišem (ANO) propad v daňových příjmech. Pokles podle Michala Haška letos představuje proti očekávání 15 až 20 procent. Zástupci krajů podle Haška mají informace, a to i od starostů měst, že se daňové správě v letošním roce nedaří vybírat daně.

"Zaznamenáváme pokles v distribuci daňových výnosů, který dosahuje zhruba 15 až 20 procent proti očekávání, a určitě je to situace, kterou budou muset řešit české veřejné finance jako celek," řekl Hašek. Hejtmany podle něj bude zajímat, jak se ministr financí postará o zlepšení výběru.

Například daňové příjmy měst a obcí v Libereckém kraji se od začátku letošního roku propadly až o pětinu. V rozpočtech chybí miliony korun, ohrožené jsou podle starostů hlavně investiční akce, velký dopad to může mít i na neziskové organizace, pro něž nebudou peníze. Důvodem propadu daňových příjmů jsou údajně i nově uplatňované slevy u daně z příjmů fyzických osob.

Podle mluvčí finančního ředitelství Petry Petlachové ale březnová čísla naznačují zlepšující se trend. Upozornila, že obce na začátku loňského roku obdržely z výnosů daní vyšší částky než obvykle, což porovnání zkresluje. Důvodem bylo to, že Finanční správa tehdy prověřovala, a tedy nevyplácela velký objem nadměrných odpočtů DPH u plátců, kteří nemají v tuzemsku sídlo ani provozovnu. Další příčinou je vracení přeplatků na dani pracujícím důchodcům, kteří letos dodatečně uplatňují slevu na dani za roky 2013 a 2014. Směrem dolů inkaso daně ovlivňují nižší ceny pohonných hmot a energií, pokles objemu stavební výroby, zavedení druhé snížené sazby DPH či předzásobení tabákovými výrobky, doplnila.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Turecko přesune v první fázi do Sýrie milion uprchlíků, řekl Erdogan

Turecko v první fázi přesune do Sýrie milion syrských uprchlíků ze svého území. Řekl to v úterý turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Turecká armáda od 9. října bojuje na severu Sýrie proti tamním kurdským oddílům s cílem zřídit podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků. Turecko jich přijalo od roku 2011 na 3,6 milionu.

"Zajistíme oblast od Manbidže po iráckou hranici a v první fázi umožníme milionu syrských uprchlíků vrátit se domů. Později zajistíme návrat dvou milionů lidí," prohlásil prezident.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

V Brazílii spadl obytný dům. Nejméně dva lidé jsou mrtví a deset je nezvěstných

Sedmipodlažní obytný dům se dnes náhle zřítil ve městě Fortaleza na severovýchodě Brazílie. Hasiči a záchranáři z trosek zatím vyprostili dva mrtvé a osm zraněných, kteří byli převezeni do nemocnice. Tragická bilance ale může být vážnější, protože pod rozvalinami jsou ještě minimálně další dva živí lidé a deset osob se pohřešuje, informovala brazilská média. Podle svědků několik osob stihlo z budovy vyběhnout a mezi zraněnými je i pár lidí, kteří šli kolem. Příčiny kolapsu domu dosud nejsou jasné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy