Hašek: Babišův resort dluží krajům 5,5 miliardy na projekty

ČTK ČTK
Aktualizováno 20. 3. 2015 14:12
Do konce roku se čerpají evropské peníze ze starého období, část z nich ale stále drží ministerstvo financí.
Jihomoravský hejtman Michal Hašek.
Jihomoravský hejtman Michal Hašek. | Foto: Marek Vojtěch

Štiřín (u Prahy) - Ministerstvo financí dluží ministerstvu pro místní rozvoj a krajům zhruba 5,5 miliardy korun na projekty ze starého plánovacího období. V pátek to řekl šéf Asociace krajů a jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD).

Hejtmani to na středečním jednání s vládou chtějí řešit s ministrem financí Andrejem Babišem (ANO).

Hašek připomněl, že do konce roku se čerpají evropské peníze ještě ze starého období. Část prostředků ale podle něj kraje postrádají, protože je Babišův úřad podle Haška zatím neposlal ministerstvu pro místní rozvoj, a tudíž nejsou k dispozici regionům na financování již schválených projektů.

"Budeme chtít vysvětlení od Andreje Babiše, jak je možné, že jako ministr financí poslal krajům a ministerstvu pro místní rozvoj zhruba o 5,5 miliardy méně, než kolik má být vyplaceno ze schválených uzavřených smluv a běžících projektů," uvedl Hašek.

"Je to velmi nepříjemná věc, nepříjemná především pro žadatele, kteří mají podepsané smlouvy," podotkl. Věří, že společně s ministryní pro místní rozvoj Karlou Šlechtovou dosáhne toho, že Babišův úřad chybějící prostředky uvolní.

Nedaří se vybírat daně

Hejtmani také chtějí řešit s vládou a především s ministrem financí Andrejem Babišem (ANO) propad v daňových příjmech. Pokles podle Michala Haška letos představuje proti očekávání 15 až 20 procent. Zástupci krajů podle Haška mají informace, a to i od starostů měst, že se daňové správě v letošním roce nedaří vybírat daně.

"Zaznamenáváme pokles v distribuci daňových výnosů, který dosahuje zhruba 15 až 20 procent proti očekávání, a určitě je to situace, kterou budou muset řešit české veřejné finance jako celek," řekl Hašek. Hejtmany podle něj bude zajímat, jak se ministr financí postará o zlepšení výběru.

Například daňové příjmy měst a obcí v Libereckém kraji se od začátku letošního roku propadly až o pětinu. V rozpočtech chybí miliony korun, ohrožené jsou podle starostů hlavně investiční akce, velký dopad to může mít i na neziskové organizace, pro něž nebudou peníze. Důvodem propadu daňových příjmů jsou údajně i nově uplatňované slevy u daně z příjmů fyzických osob.

Podle mluvčí finančního ředitelství Petry Petlachové ale březnová čísla naznačují zlepšující se trend. Upozornila, že obce na začátku loňského roku obdržely z výnosů daní vyšší částky než obvykle, což porovnání zkresluje. Důvodem bylo to, že Finanční správa tehdy prověřovala, a tedy nevyplácela velký objem nadměrných odpočtů DPH u plátců, kteří nemají v tuzemsku sídlo ani provozovnu. Další příčinou je vracení přeplatků na dani pracujícím důchodcům, kteří letos dodatečně uplatňují slevu na dani za roky 2013 a 2014. Směrem dolů inkaso daně ovlivňují nižší ceny pohonných hmot a energií, pokles objemu stavební výroby, zavedení druhé snížené sazby DPH či předzásobení tabákovými výrobky, doplnila.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Koronavirus odsouvá zrušení střídání zimního a letního času, zřejmě na dlouho

Koronavirová krize odsouvá možné zrušení pravidelného střídání času, zřejmě na dlouhou dobu. Evropská komise původně navrhovala zrušení střídání času na letošní nebo příští rok, v současnosti se však o věci nejedná a je otázkou, zda se s ohledem na současnou krizi a její dopady téma na jednací stůl vůbec vrátí. Řekl to mluvčí ministerstva dopravy František Jemelka. V noci na neděli 25. října se hodinové ručičky ve 03:00 posunou o hodinu zpět.

Evropská komise v roce 2018 navrhla zrušení střídání času, ponechala však na členských státech, aby se dohodly na tom, který čas bude zaveden celoročně. Česká vláda předloni podpořila zavedení zimního, tedy standardního středoevropského astronomického času. Návrh komise ovšem ještě musí schválit unijní Rada a Evropský parlament, do té doby se nic nemění.

Zdroj: ČTK
Další zprávy