Kouřící spolužáci svádí k tabáku mladé nekuřáky, ukázala studie. Zákaz v barech by pomohl

Markéta Hronová Markéta Šrajbrová Markéta Hronová, Markéta Šrajbrová
2. 2. 2016 21:13
Nejvíce mladých začne kouřit při přechodu ze základní na střední školu. U chlapců se prokázalo, že je k tomu svádí noví spolužáci. Pokud přijde student do třídy, kde polovina spolužáků kouří, zvýší se šance, že se sám stane kuřákem, o deset procent. Ukázala to studie Filipa Pertolda z think-tanku IDEA při CERGE-EI. Vliv spolužáků je nejsilnější u těch, kteří navštěvují bary a restaurace. Pokud by se schválil zákaz kouření v restauracích, mohlo by to výrazně snížit počet mladistvých kuřáků, míní autor studie.
Česko patří k zemím s nejvíce mladými kuřáky v Evropě.
Česko patří k zemím s nejvíce mladými kuřáky v Evropě. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - V Česku kouří přes čtyřicet procent mladých. Díky datům pocházejícím z evropské studie o alkoholu a jiných drogách ESPAD víme, kdy mladí lidé začínají kouřit: většinou při přechodu na střední školu.

„Naše analýza si dala za cíl zjistit, jakou měli do té doby nekouřící středoškoláci k zahájení kouření motivaci. A dospěla jednoznačně k závěru, že u chlapců je vliv vrstevníků významný,“ vysvětluje autor studie Filip Pertold. Kluci zároveň chodí do hospod a barů častěji než děvčata, jsou tak kouřícími hosty ovlivněni více.

Přišel na to tak, že zkoumal studenty, kteří na základní škole nekouřili a přišli do různých tříd s různým množstvím kuřáků. Sledoval, jaký na ně mělo dopad, když se dostali do třídy s více kuřáky oproti třídě, kde je kuřáků méně.

U dívek se vliv spolužáků na to, zda začnou či nezačnou kouřit, prokázat nepodařilo. "Nemám k tomu tvrdá data, ale odhaduji, že je to tím, že dívky tráví více času se staršími kamarády a také je více ovlivňuje rodina," míní Pertold.

Dá se předpokládat, že zákaz kouření v restauracích by měl vliv i na ně. Pokud si v hospodě cigaretu nezapálí jejich starší kamarádi, nebude to svádět ani je.

Když přestane kouřit jeden, přestanou i další

Podle Pertolda je škoda, že se v současné debatě o tom, jestli zakázat či nezakázat kouření v restauracích, úplně opomíjí otázka mladých či nezletilých, kteří tam také chodí. 

"Pokud se opatřeními zaměřenými na snížení kouření podaří odradit od kouření jednoho středoškolského studenta, díky jeho vlivu na vrstevníky bude konečný dopad této politiky ještě větší," upozorňuje Pertold.

Jeho studie prokázala i souvislost s alkoholem, můžeme tak předpokládat, že by zákaz kouření pomohl snížit i konzumaci alkoholu mezi nezletilými.

Ministerstvo zdravotnictví má akční plán 

Pozitivní vliv zákazu kouření na omezení kouření u mladistvých potvrdila i náměstkyně ministra zdravotnictví Lenka Teska Arnoštová.

"Z našich studií vychází, že mladiství by si vůbec nedali cigaretu, kdyby nebyli někde v baru nebo kdyby jim ji někdo nenabídl. Proto v návrhu zákona prosazujeme, aby byl v barech absolutní zákaz kouření," řekla náměstkyně.

Omezit kouření ve společnosti si klade za cíl Akční plán pro oblast kontroly v ČR. V tom si kladou za cíl snížit počet kouřících mladistvých nad 15 let o osm procent do roku 2018, do roku 2020 o deset procent.

První čtení návrhu zákona o zákazu kouření proběhlo v Poslanecké sněmovně v prosinci. Znovu se k němu poslanci mají vrátit v polovině února. K omezení kouření na veřejných místech přistoupila řada evropských států. Česko patří k zemím, které jsou vůči kouření nejbenevolentnější.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Cyklista Řepa vyhrál závod Kolem Malopolska

Cyklista Vojtěch Řepa vyhrál závod Kolem Malopolska. Bronzový medailista z mistrovství Evropy jezdců do 23 let skončil druhý v závěrečné královské etapě o jedenáct sekund za Norem Torsteinem Träenem. V konečné klasifikaci závodu druhé kategorie kalendáře UCI bylo pořadí opačné, Řepa zvítězil s náskokem tří sekund.

Člen stáje Topforex Lapierre se stal druhým českým vítězem během 58 ročníků závodu. V roce 2004 Kolem Malopolska vyhrál Ondřej Fadrný.

Zdroj: ČTK
před 26 minutami

Ve Varšavě mají nový kostel, nese jméno istanbulského chrámu

Ve Varšavě byl dnes slavnostně vysvěcen nový pravoslavný kostel, první po více než 100 letech. Nazván byl chrám Boží moudrosti, Hagia Sofia, tedy stejně jako istanbulský chrám, který novostavbě posloužil jako předloha. Představený polské pravoslavné církve, varšavský metropolita Sawa při obřadu připomněl, že istanbulský chrám, který po staletí býval nejvýznamnější křesťanskou svatyní na světě, byl letos v létě přeměněn z muzea v mešitu. Píše o tom list Gazeta Wyborcza na svém webu. 

Varšavský chrám se vypíná jen do výše dvou desítek metrů, protože leží na trase příletů letadel na varšavské letiště, ale i tak podle deníku dělá dojem. Vlastní stavba začala před pěti lety. Farnost odhaduje, že se chrám podaří zcela dokončit na jaře příštího roku a zhotovení fresek v interiéru může zabrat další dva roky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy