Koronavirus je v 34 sociálních zařízeních. Testování zaměstnanců začne ve středu

ČTK ČTK
8. 4. 2020 13:20
Nemocní s covid-19 jsou v 34 pobytových zařízeních sociálních služeb, v Česku jich je 1900. Ve středu začne testování zaměstnanců, řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Testování obyvatel těchto zařízení, například domovů pro seniory, ministerstvo nechystá. Mezi nakaženými je lidí nad 65 let necelá čtvrtina. V některých zařízeních dlouhodobě nemocných jsou nakažených i desítky.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Shutterstock.com

"Včera byly distribuovány rychlotesty," uvedl ministr. Už v pondělí řekl, že zaměstnanci budou testováni pravidelně jednou za deset či 14 dní. Každý kraj má dostat 20 tisíc testovacích sad, použijí je praktičtí lékaři či zdravotníci, kteří docházejí do domovů. Podle ministra bude brzy vydaná i metodika.

Podle expertů ale nemusí rychlotesty nákazu v rané fázi odhalit. Podle manuálu Státního zdravotního ústavu k rychlotestům se protilátky objevují dostatečně až tři dny po prvních příznacích. Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) už dřív řekla, že by se měli přednostně plošně testovat jak zaměstnanci, tak obyvatelé domovů.

Testování jsou zatím jen klienti noví nebo navrátivší

Nákaza se začala šířit v zařízeních pro seniory, kteří jsou spolu s chronicky nemocnými nerizikovější skupinou. Zatím stát zavedl testování nových klientů a obyvatel domovů, kteří se vrací po pobytu v nemocnici. Ministerstvo zdravotnictví přikázalo krajům, aby pro nakažené seniory vyhradily 60 lůžek na 100 000 obyvatel, nemusí to být přímo místa v nemocnicích.

Ministerstvo považuje za nejlepší, aby i nakažení senioři, jejichž stav nevyžaduje péči lékaře v nemocnici, pobývali v zařízeních, kde žijí. Měla pro ně vyhradit desetinu kapacity, sociální zařízení i personál. Povinnost vyhradit lůžka nemocnice zavedla poté, co si někteří provozovatelé stěžovali, že tyto podmínky nebude možné splnit. Vadil jim zejména nedostatek ochranných prostředků pro personál.

Organizace na pomoc seniorům i expertky a experti z vysokých škol před týdnem vyzvali vládu, aby zajistila plošné testování klientů a personálu v domovech pro seniory a podobných zařízeních. Na nedostatečnou ochranu klientů i pečovatelů opakovaně upozorňovala Česká gerontologická a geriatrická společnost od začátku epidemie.

 

Právě se děje

před 33 minutami

Irving dovedl basketbalisty Brooklynu k výhře nad New Orleans

Basketbalisté Brooklynu zvítězili na hřišti New Orleans Pelicans 134:129. Oslabené Nets v koncovce podržel Kyrie Irving osmi body v poslední minutě. Brooklyn je tak o jedinou prohru druhý ve Východní konferenci NBA za Philadelphií. Zazářil také Paul George, který zařídil Los Angeles Clippers výhru 113:112 nad Portlandem, přičemž sám v poslední minutě smazal pětibodovou ztrátu.

Výsledky NBA:

Atlanta - Orlando 112:96, New Orleans - Brooklyn 129:134, New York - Charlotte 109:97, Portland - LA Clippers 112:113, Sacramento - Minnesota 120:134.

před 40 minutami

Policie v Ohiu postřelila mladou černošku, ta zemřela

Policie ve městě Columbus v americkém státě Ohio v úterý postřelila mladou černošku, dívka na následky zranění zemřela. Strážníci podle úřadů i rodiny zemřelé na místo přijeli poté, co obdrželi hlášení o násilném incidentu. Informovala o tom agentura Reuters.

Střelba se odehrála krátce předtím, než soudce v Minneapolisu oznámil, že porota shledala bývalého policistu Dereka Chauvina vinným z vraždy a zabití černocha George Floyda. Ten zemřel poté, co mu Chuavin loni v květnu při zatýkání klečel na krku.

Policie v Ohiu zveřejnila záběry z kamer na uniformách policistů několik hodin po úterní střelbě. Policejní ředitel Michael Woods uvedl, že strážníci na místo přijeli poté, co obdrželi hlášení, že se v jihovýchodní části města schyluje k útoku nožem. Podle videozáznamu policie dorazila k domu, před nímž stála skupina lidí. Mladá žena, která měla patrně v ruce nůž, se rozeběhla k další ženě. Policisté pak začali na útočnici střílet a ta se skácela k zemi. Nedaleko jejího těla podle videozáznamu patrně ležel kuchyňský nůž.

Zdroj: ČTK
Další zprávy