Koronavirus je v 34 sociálních zařízeních. Testování zaměstnanců začne ve středu

ČTK ČTK
8. 4. 2020 13:20
Nemocní s covid-19 jsou v 34 pobytových zařízeních sociálních služeb, v Česku jich je 1900. Ve středu začne testování zaměstnanců, řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Testování obyvatel těchto zařízení, například domovů pro seniory, ministerstvo nechystá. Mezi nakaženými je lidí nad 65 let necelá čtvrtina. V některých zařízeních dlouhodobě nemocných jsou nakažených i desítky.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Shutterstock.com

"Včera byly distribuovány rychlotesty," uvedl ministr. Už v pondělí řekl, že zaměstnanci budou testováni pravidelně jednou za deset či 14 dní. Každý kraj má dostat 20 tisíc testovacích sad, použijí je praktičtí lékaři či zdravotníci, kteří docházejí do domovů. Podle ministra bude brzy vydaná i metodika.

Podle expertů ale nemusí rychlotesty nákazu v rané fázi odhalit. Podle manuálu Státního zdravotního ústavu k rychlotestům se protilátky objevují dostatečně až tři dny po prvních příznacích. Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) už dřív řekla, že by se měli přednostně plošně testovat jak zaměstnanci, tak obyvatelé domovů.

Testování jsou zatím jen klienti noví nebo navrátivší

Nákaza se začala šířit v zařízeních pro seniory, kteří jsou spolu s chronicky nemocnými nerizikovější skupinou. Zatím stát zavedl testování nových klientů a obyvatel domovů, kteří se vrací po pobytu v nemocnici. Ministerstvo zdravotnictví přikázalo krajům, aby pro nakažené seniory vyhradily 60 lůžek na 100 000 obyvatel, nemusí to být přímo místa v nemocnicích.

Ministerstvo považuje za nejlepší, aby i nakažení senioři, jejichž stav nevyžaduje péči lékaře v nemocnici, pobývali v zařízeních, kde žijí. Měla pro ně vyhradit desetinu kapacity, sociální zařízení i personál. Povinnost vyhradit lůžka nemocnice zavedla poté, co si někteří provozovatelé stěžovali, že tyto podmínky nebude možné splnit. Vadil jim zejména nedostatek ochranných prostředků pro personál.

Organizace na pomoc seniorům i expertky a experti z vysokých škol před týdnem vyzvali vládu, aby zajistila plošné testování klientů a personálu v domovech pro seniory a podobných zařízeních. Na nedostatečnou ochranu klientů i pečovatelů opakovaně upozorňovala Česká gerontologická a geriatrická společnost od začátku epidemie.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Policie pátrá na Nymbursku po seniorovi, který odjel do Kerska na houby. Může být v ohrožení života

Středočeská policie pátrá po osmdesátiletém muži, který dnes po poledni odjel na motokole ze Sadské na Nymbursku na houby směrem na Kersko a nevrátil se. Muž je po několika operacích srdce, trpí výpadky paměti, proto může být v ohrožení života. Policie to uvedla dnes večer na Twitteru, zveřejnila také fotografii hledaného. Lidé se s informacemi k pátrání mají obracet na linku 158.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

V Namibii objevili nový kmen kulhavky a slintavky. Vyvezené maso může být zasažené, varoval ministr

V Namibii odhalili nový kmen slintavky a kulhavky. S odvoláním na namibijské ministerstvo zemědělství to dnes uvedla agentura Reuters. Virové onemocnění, které se obvykle nepřenáší na člověka, se v zemi poprvé potvrdilo v květnu. Od té doby se nakazily tisíce kusů dobytka.

„Je důležité zdůraznit, že nový sérotyp FMD O také způsobuje klinické případy u koz a ovcí, které mohou onemocnění rozšířit na další citlivá zvířata,“ uvedl v prohlášení ministr zemědělství Carl Schlettwein.

První případy onemocnění se prokázaly v květnu v oblasti Zambezi, která sousedí ze Zambií. Nemoc se mezi dobytkem šíří navzdory vysoké proočkovanosti zasažených stád, což vedlo úředníky k hlubšímu prozkoumání problému.

Schlettwein uvedl, že nová mutace byla poprvé objevena v srpnu na jihu země. Vyšetřování podle něj ukázalo, že kmen se do země dostal ze Zambie kvůli nelegálnímu převozu zvířat přes hranice. Maso vyvezené z Namibie, která ho exportuje do Číny, Evropské unie a Spojených států, může být zasažené, varoval ministr. Nákaza podle něj také negativně ovlivní nedávné dohody o vývozu, které země podepsala například s Ghanou.

Slintavka a kulhavka je vysoce infekční virové onemocnění sudokopytníků, které se na člověka většinou nepřenáší. Nákaza se může přenášet větrem nebo na automobilech či šatech lidí, kteří přijdou do styku s nakaženými zvířaty. Na území České republiky se nemoc vyskytla naposledy v roce 1975.

Zdroj: ČTK
Další zprávy