Koronavirus je v 34 sociálních zařízeních. Testování zaměstnanců začne ve středu

ČTK ČTK
8. 4. 2020 13:20
Nemocní s covid-19 jsou v 34 pobytových zařízeních sociálních služeb, v Česku jich je 1900. Ve středu začne testování zaměstnanců, řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Testování obyvatel těchto zařízení, například domovů pro seniory, ministerstvo nechystá. Mezi nakaženými je lidí nad 65 let necelá čtvrtina. V některých zařízeních dlouhodobě nemocných jsou nakažených i desítky.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Shutterstock.com

"Včera byly distribuovány rychlotesty," uvedl ministr. Už v pondělí řekl, že zaměstnanci budou testováni pravidelně jednou za deset či 14 dní. Každý kraj má dostat 20 tisíc testovacích sad, použijí je praktičtí lékaři či zdravotníci, kteří docházejí do domovů. Podle ministra bude brzy vydaná i metodika.

Podle expertů ale nemusí rychlotesty nákazu v rané fázi odhalit. Podle manuálu Státního zdravotního ústavu k rychlotestům se protilátky objevují dostatečně až tři dny po prvních příznacích. Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) už dřív řekla, že by se měli přednostně plošně testovat jak zaměstnanci, tak obyvatelé domovů.

Testování jsou zatím jen klienti noví nebo navrátivší

Nákaza se začala šířit v zařízeních pro seniory, kteří jsou spolu s chronicky nemocnými nerizikovější skupinou. Zatím stát zavedl testování nových klientů a obyvatel domovů, kteří se vrací po pobytu v nemocnici. Ministerstvo zdravotnictví přikázalo krajům, aby pro nakažené seniory vyhradily 60 lůžek na 100 000 obyvatel, nemusí to být přímo místa v nemocnicích.

Ministerstvo považuje za nejlepší, aby i nakažení senioři, jejichž stav nevyžaduje péči lékaře v nemocnici, pobývali v zařízeních, kde žijí. Měla pro ně vyhradit desetinu kapacity, sociální zařízení i personál. Povinnost vyhradit lůžka nemocnice zavedla poté, co si někteří provozovatelé stěžovali, že tyto podmínky nebude možné splnit. Vadil jim zejména nedostatek ochranných prostředků pro personál.

Organizace na pomoc seniorům i expertky a experti z vysokých škol před týdnem vyzvali vládu, aby zajistila plošné testování klientů a personálu v domovech pro seniory a podobných zařízeních. Na nedostatečnou ochranu klientů i pečovatelů opakovaně upozorňovala Česká gerontologická a geriatrická společnost od začátku epidemie.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Marcon chce posílit vztahy s Bidenovou Amerikou. Prezidenti chtějí spolupracovat v rámci WHO

Nový americký prezident Joe Biden v neděli poprvé od nástupu do funkce mluvil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem a vyjádřil touhu po upevnění vzájemných vztahů obou zemí, uvedl Bílý dům. Podle Macrona měli oba vůdci velmi blízké názory, a to zejména co se týče přístupu k mezinárodním problémům, jakými je například boj s pandemií či klimatickými změnami, uvedl Elysejský palác.

Prezidenti se shodli na nutnosti spolupracovat v oblasti globálního veřejného zdraví v rámci Světové zdravotnické organizace (WHO). Z té USA vyvedl předchozí prezident Donald Trump, Biden však hned po nástupu do funkce nařídil, aby se k ní Spojené státy vrátily. Stejně tak tomu bylo i u pařížské klimatické dohody z roku 2015.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Koulař Crouser vylepšil 32 let starý halový světový rekord

Americký koulař Ryan Crouser vytvořil na mítinku ve Fayetteville světový halový rekord. Osmadvacetiletý olympijský vítěz z Ria de Janeiro předčil pokusem 22,82 metru o šestnáct centimetrů výkon krajana Randyho Barnese, který se v čele historických tabulek držel 32 let.

Crouser se na devět centimetrů přiblížil svému absolutnímu maximu z loňského roku. Pod střechou měl jeho dosavadní osobní rekord hodnotu 22,60. Ve Fayetteville Barnsův výkon překonal dokonce dvakrát. Nejdál poslal kouli hned v první sérii, ve třetí ještě předvedl pokus dlouhý 22,70.

"Velmi dobrý start do roku 2021," řekl televizi ESPN Crouser. Historickým zápisem si upevnil první místo v letošních tabulkách, v nichž se za něj v sobotu zařadil výkonem 21,48 český rekordman Tomáš Staněk.

Barnes zůstává nadále absolutním světovým rekordmanem výkonem 23,12 z roku 1990. Za 23 metrů poslal 7,26 kg těžké náčiní také němec Ulf Timmermann (23,06), Crouser se výkonem 22,91 dělí o třetí místo v tabulkách s krajanem Joem Kovacsem a Italem Alessandrem Andreiem.

před 3 hodinami

Portugalský prezident de Sousa podle odhadů obhájil mandát

Portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa podle odhadů obhájil mandát, hned v prvním kole dnešních voleb se mu podařilo získat přes polovinu hlasů. S odkazem na projekci veřejnoprávní televize RTP o tom informují tiskové agentury.

De Sousa, který je zástupcem pravého středu, si podle odhadů zajistil 57 až 62 procent odevzdaných hlasovacích lístků. V čele Portugalska tak bude dalších pět let.

Další zprávy