Živě: Poslanci přijali sněmovní návrh o národních parcích. Zeman bude zákon vetovat

Živě
Proběhlo hlasování o sporných pravidlech pro národní parky, které sněmovně s úpravami vrátil Senát. Poslanci senátní verzi vetovali a zachovali původní úpravu, která počítá s větší ochranou národních parků. Prezident Miloš Zeman oznámil, že bude zákon ve sněmovní úpravě vetovat. V novele o ochraně přírody chtěl Senát změnit pasáž o účelu národních parků, zvýšit práva tamních obcí a zrušit patnáctileté moratorium na rozdělování parků do jednotlivých zón podle stupně ochrany. Kritici tvrdí, že úpravy jdou na ruku developerům a ohrozily by nejcennější část šumavské přírody.
Ministr životního prostředí Richard Brabec.
Ministr životního prostředí Richard Brabec. | Foto: Vojtěch Marek
Živě
Aktualizovat reportáž
12:46

Radost má i poslanec TOP 09 Ženíšek.

12:41

Jan Zahradník (ODS) považuje výsledek jednání za prohru pro Šumavu.

 

12:38

Expert na ochranu přírody Hnutí DUHA Martin Voráč k výsledku hlasování řekl:
"Poslanci dnes potvrdili nová pozitivní pravidla pro naše čtyři národní parky, přestože prezident Miloš Zeman i ODS velmi usilovali o opak. Prezident Miloš Zeman už avizoval, že bude novelu vetovat. Tím však vytvoří prostor zákulisní bitvě o 'změnu názoru' některých poslanců tak, aby v opakovaném hlasování za měsíc nezískala minimálně potřebných 101 hlasů."

12:32

Prezident Zeman bude zákon vetovat.

 

11:58

"To klíčové v tom zákoně jsou pravidla, která stanovujeme pro jednotlivé zóny parku. V těch zónách, kde je co chránit, by příroda měla mít možnost fungovat podle svého pravěkého řádu. Nám se to může zdát kruté, ale příroda je hrozně silná. Jeďte se podívat, jak vypadá Šumava po orkánu Kyril," vybízí kritiky ministr Brabec. 

11:56

Předkladatel vládní verze Richard Brabec z hnutí ANO připustil, že se mu po hlasování ulevilo. "Je to podle našeho nejlepšího svědomí nejlepší, vyvážená varianta mezi ochranou přírody a dalšími účely, protože i tam žijí lidí," řekl Brabec s tím, že počítá s tím, že se novela do dolní komory vrátí ještě jednou poté, co ji dle očekávání vetuje prezident Miloš Zeman. "Radost mi to nedělá, ale věřím, že to zvládneme ještě jednou." 

11:42

Radost má i šéf TOP 09 Kalousek.

11:40

Premiéra Sobotku výsledek hlasování potěšil.

11:23

Poslanci si dali hodinovou pauzu do 12:20.

11:19

Většinou 117 hlasů poslanci přehlasovali senátní veto novely zákona o národních parcích. 

11:18

Senátní verzi poslanci odmítli. 

11:16

Předkladatel sněmovní verze, ministr životního prostředí Richard Brabec naposled vyzval kolegy, aby odmítli senátní verzi návrhu. "Při jeho přijetí by zavládl velký právní chaos. Poslanecká verze není dokonalá, ale je cestou ke stabilitě. Vládní verze nebude znamenat žádné rozšiřování nad padesát procent divočiny, nebude představovat žádné ohrožení. Je to skutečně verze národní, ne krajská, ne obecní, ale NÁRODNÍ." 

11:14

Debata je ukončena, za chvíli budou poslanci hlasovat.

11:11

Miroslav Kalousek (TOP 09) ocenil práci na sněmovní verzi zákona. "Výsledkem je z našeho pohledu vyvážený kompromis, jehož schválení umožní zachovat Šumavu dalším generacím."

11:10 ikona ODS online

"Sněmovní verze je vítězstvím ekologických aktivistů a porážkou obyvatel Šumavy a jejích samospráv. Nemají pravdu vědci, kteří prosazují divokou přírodu," řekl v diskuzi poslanec ODS Jan Zahradník. 

11:08

"KDU-ČSL jednoznačně podpoří sněmovní verzi a nepodpoří senátní verzi," ujistil lidovecký poslanec Jiří Junek.

11:06

"Šumavě neuškodil ani tak kůrovec, jako ji uškodili střídající se politické nálady za posledních 25 let," pronesl Miloš Babiš (ANO) a zdůraznil důležitost zakonzervování zón na příštích 15 let a vyzval poslance, aby si uvědomili svou odpovědnost za stav přírody.

11:08

Miroslav Kalousek (TOP 09): "Doufám, že nezpůsobím panu ministru Brabcovi problém v rodinné firmě, ale chci ho pochválit. Ten zákon si poctivě odpracoval, my ho podpoříme." 

10:46

"Kůrovcová kalamita nebyla způsobena tímto broučkem, ale že to zavinil člověk," opřel se poslanec Jaroslav Holík (SPD) do toho, že za tuto kalamitu může umělá změna toku Vltavy, čímž hladina spodních vod podle něj klesla o 1,8 metru. "Takže smrk, který je tam nejvíc zastoupený, který má mělké kořeny, byl prakticky tak oslabený, že my jsme všechny ty lesy nabídli kůrovci jako na zlatém podnose."

10:44

František Vácha z TOP 09 se vrátil k proslovu prezidenta ve sněmovně minulý týden. "Vyslovuji zásadní nesouhlas s oplzlostmi, které tu pan prezident pronesl. Vám tyto uslintané úchylnosti opravdu přišly vtipné?", ptal se kolegů, kteří se smáli prezidentově bonmotu o "přeříznutých" ekologických aktivistkách. 

 

10:41

"Příroda bez lidí přežije, ale my bez přírody ne. Dejme šanci přírodě," vyzval Jaroslav Holík, nezařazený poslanec ze Zlínského kraje.  

10:27 ikona ODS online

Vladislav Vilímec (ODS): "Jsem z Plzeňského kraje, na Šumavu jezdím od dětství. Na Šumavě vždy žili lidé a nevidím důvod, aby tomu bylo jinak. Neměli bychom dopustit, aby zákon o ochraně přírody zadupal do země zákon o obcích." 

10:03

Igor Jakubčík z ČSSD obvinil poslance, kteří podporují ministerskou předlohu novely zákona, že jsou zlobbovaní ekologickým hnutím DUHA. 

9:57

Karel Schwarzenberg (TOP 09): "Jsme zvláštní národ, který rád podvádí sám sebe. Senátní regule je paskvilem. Podle regulí musí být národní park bezzásahový. A my se máme i tak tvářit, že se v něm může hospodařit." 

9:54

Ministr Brabec obvinil kolegy z obstrukcí: "Kolegové zjistili, že nemají dost hlasů k podpoře senátní verze. Jejich cíl je tedy zdržovat debatu, aby nebyla schválená ani ta poslanecká. To je regulérní způsob, ale prosím, alespoň v diskusi nelžete." 

9:49

Zatímco minulý týden debatu o novele zákona i díky projevu prezidenta sledovala nabitá sněmovna, dnes je lavice určená kabinetu téměř prázdná. Jedinými zástupci vlády, kteří diskusi sledují ze svého místa v sále, jsou ministryně práce Michaela Marksová (ČSSD) a předkladatel úpravy Richard Brabec (ANO). 

9:49

Michal Kučera (TOP 09): "Měli bychom se vrátit k diskusi o Šumavě a neměli bychom se osočovat z toho, zda tu někdo hledá či nehledá voliče. Problematiku zdiskreditovaly akce jako fotovoltaika na Moldavě."

9:43

Martin Komárek (ANO): "Stojí tu proti sobě dva oprávněné zájmy. První lidí z obcí na území národních parků a druhý zájem je přírody. Celá debata je zbytečná, protože ten zákon vytváří kompromis mezi oběma těmito zájmy. Je to velmi dobrý, slušný a ohleduplný zákon." 

9:43 ikona ODS online

Jan Zahradník (ODS) znovu vyjádřil podporu senátní verzi. "Bohužel či bohudík je před námi období volební a některé strany hledají i voliče mezi ekologickými aktivisty," řekl Zahradník.

9:39

Igor Jakubčík (ČSSD) zdůraznil, že šumavský národní park na rozdíl od ostatních parků obsahuje obce a nesmí se zapomínat na požární ochranu. Hasičské vrtulníky jsou podle něj naprosto nedostačující.

9:35

František Laudát (TOP 09) upozornil, že se nejedná pouze o Šumavu, ale o další národní parky, na které se často zapomíná. "Běžní občané Šumavy ani nevědí, co by je čekalo, než by je obklopila taková monstra, jako jsou ve Špindlerově Mlýně," varoval Laudát.

9:05

Exministr životního prostředí Ladislav Miko vysvětluje rozdíly mezi oběma návrhy novely o ochraně přírody a krajiny zde:

 

9:00

Vracíme se s přenosem dění z Poslanecké sněmovny, kde bude ve středu pokračovat rozhodování o pravidlech pro národní parky. Shrnutí změn mezi sněmovní a senátní verzí najdete v následující infografice:

 

19:00

Podle ministra Brabce se o novele bude hlasovat buď v pátek, nebo až příští týden.

18:30

Jednání se tak již dnes nestihne dokončit, a hlasovat se tedy bude jindy.

18:20 ikona ODS online

ODS si vyžádala přestávku pro poradu poslaneckého klubu v délce 45 minut.

17:43 ikona ODS online

Jan Zahradník (ODS) se připojil s tím, že bude hlasovat pro schválení senátní novely. Zdůraznil sílu a délku souvisejícího informačního boje. "Kampaň nemá obdoby jak v délce trvání, tak v intenzitě. Byla mimořádně osobní a co do podkladů, ze kterých vycházela, mimořádně lživá. Hnutí duha odvedlo velkou práci. Ne dobrou, ale velkou."

17:33

Václav Votava (ČSSD) vyjádřil podporu senátnímu návrhu a dlouze citoval z dopisu starostky jedné z šumavských obcí adresovaného ministrovi životního prostředí. Přidal i výběr z emotivních emailů, které v souvislosti s novelou dostal.

17:29

Shrnutí změn v senátní verzi poslancům představuje senátorka Jitka Seitlová.

17:28

Po skončení projevu prezidenta dostali prostor poslanci. Miroslav Kalousek reagoval nejen historkou o ztracených čepicích, ale posléze i na twitteru:

16:31

Současný stav šumavské přírody podle Zemana připomíná neoromantické zříceniny hradů z 19. století. "Vytvoření 'bursíkovské' umělé divočiny zničilo 60 tisíc krásných stromů. A já jsem ve svém pokročilém věku jen málokdy zažil smutnější pohled než na obrovský uschlý les."

16:28

Ve svém projevu se Zeman dlouze věnuje historii šumavských lesů a jejich tradičnímu hospodářskému využití. "Ve Volarech byla dřevozpracující fabrika, dnes je tam solární elektrárna. Chápu, že v šumavském podhůří je počet slunečných dnů tak vysoký, že se vyplácí, zvláště když dotace na solární energetiku je patnáctinásobná, než je tržní cena běžné silové elektřiny," kritizuje současný stav.

16:26

Přímý přenos z Poslanecké sněmovny: pusťte si ho kliknutím na hlavní objekt hned pod titulkem online přenosu.

Přímý přenos z Poslanecké sněmovny

Přímý přenos z Poslanecké sněmovny | Video: Poslanecká sněmovna
16:21

Zeman si rýpnul do Kateřiny Bursíkové Jacques: "Šumava je ničena zelenými fanatiky. Záměrně říkám zelenými, a ne ekologickými. Ekologové alespoň vědí, co je to biomasa."

16:11

Prezident Miloš Zeman ve Sněmovně hned na začátku svého projevu podpořil senátní verzi návrhu.

16:05

Novináři se šikují před vystoupením prezidenta Zemana.

16:01

Výhrady vůči oběma projednávaným verzím novely zákona o ochraně přírody pak mají komunisté. "Současný stav zákona 114 je lepší než návrh vrácený Senátem a je méně nebezpečný než návrh, který schválila Poslanecká sněmovna. Největším nebezpečím sněmovní verze je, že obsahuje ustanovení pro všechny čtyři národní parky v ČR. Může to znamenat, že do budoucna celý systém ochrany přírody zkolabuje, protože se nepodaří skloubit zájmy ochránců přírody, průmyslu, obcí a místních lidí. Spatlat dohromady pět zákonů je tak velké riziko, že pan ministr Brabec vůbec neví, co do budoucna dělá," řekl předseda KSČM Vojtěch Filip.

15:45 ikona ODS online

Pro senátní verzi zákona bude hlasovat pouze ODS, řekl před jednáním sněmovny Zbyněk Stanjura: "V té senátní verzi jsou zachována stávající práva obcí a měst na území národních parků. A stávající stav je vyhovující, slouží jednak k ochraně přírody a zároveň umožňuje přiměřený rozvoj zdejších měst a obcí."

15:43

Za necelou půlhodinu vystoupí v Poslanecké sněmovně prezident Miloš Zeman. Před zákonodárci chce podpořit senátní návrh novely zákona o ochraně přírody. Ten chce prosadit větší hospodářské využívání ploch národního parku. Větší podporu ale podle očekávání při hlasování bude mít původní, sněmovní předloha. Podporu jí přislíbili poslanci hnutí ANO, lidovců a starostů, Úsvitu a také část sociální demokracie. Senátní veto by tak měli poslanci přehlasovat pohodlnou většinou.

15:27 ikona ODS online

Jan Zahradník (ODS) své kolegy vyzval, aby se zamysleli, proč senátoři s původním návrhem nesouhlasili. Upozornil, že senátoři mohou mít blíž k obcím, občanům a problémům, které je trápí. Doporučil svým spolustraníkům, aby sněmovní verzi nepodpořili.

15:10

Před hlasováním ve sněmovně vystoupil ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) a zažádal o znovuschválení sněmovní verze návrhu. "Cílem bylo opravit nelogičnosti, kdy stát organizacím platí za omezení, které si sám stanovil. Dalo by se říct, že stát si peníze vytahuje z jedné kapsy a dává si je do druhé. Práva soukromých osob a hospodaření na soukromých pozemcích tím nejsou vůbec dotčena."

14:28

"Chceme, aby pro nás i naše děti byly zachovány takové kouty přírody, kde bude k vidění ještě divoká příroda bez silných zásahů člověka," řekl předseda lidoveckého poslaneckého klubu Jiří Mihola. KDU-ČSL podle něj má ohlasy i od mnoha šumavských obcí, které sněmovní verzi zákona podporují. Lidovecký klub proto tuto verzi podpoří, stejně jako to udělal i v předchozím hlasování.

14:27

ČSSD nemá k zákonu jednotný postoj a rozhodnutí ponechá na jednotlivých poslancích. Předseda poslaneckého klubu Roman Sklenák ale v úterý prohlásil, že většina zákonodárců strany bude hlasovat pro původní sněmovní verzi.

14:25

Podobně se vyjadřuje i TOP 09. "Neprávem se říká, že sněmovní verze omezuje šumavské obce. Není to pravda, přítomnost národního parku přináší regionu prosperitu," řekl poslanec TOP 09 Michal Kučera. Podle něj díky existenci národního parku na Šumavu ročně přichází milion návštěvníků, kteří přinášejí peníze a rozvoj služeb.

14:24

Přijetí senátní verze by podle ministra životního prostředí Brabce (ANO) znamenala faktický konec národních parků v Česku. "Není to patetické zvolání nebo novinový titulek, ale je to bohužel realita. Vyplývá z dračích vajec, které Senát do té novely vložil. Ty naprosto proti směru současných trendů NP ve světě a v Evropě vlastně ruší dlouhodobý cíl ochrany přírody," řekl ministr.

Rozvoj samosprávných celků nebo rekreace není podle Brabce rolí národních parků, ale regionálních rozvojových agentur.

13:39

Demonstrace na na Malostranském náměstí.

Demonstranti kvůli Šumavě zaplnili Malostranské náměstí. Zazněla i modlitba

13:38

"Dnes se rozhodne, jestli se vrátíme ne o 25 let, ale o 50 let zpátky," varoval Richard Brabec na brífinku po jednání poslanců hnutí ANO.

13:02

Výzvu Hnutí duha podepsalo za poslední měsíc čtyřicet tisíc lidí.

Foto: Radek Bartoníček
12:52

Demonstrace se zúčastnili vlk, tetřev i lišák.

 

12:32

Na Malostranském náměstí došlo i na objímání "stromů".

12:31

Na místě je i předseda zelených Matěj Stropnický.

Již za pár momentů budou poslanci jednat o osudu národních parků. Zůstanou zachovány pro další generace, nebo se promění v kůlničky na dříví? Jde o osud české divočiny, kterou jsme jako Zelení povinni chránit.

Zveřejnil(a) Strana zelených dne 21. Únor 2017
12:28

Před Poslaneckou sněmovnou se sešli odpůrci senátní verze.

12:22

V senátní verzi je ochrana přírody v národních parcích na stejné úrovni jako udržitelný rozvoj samospráv nebo turistika. Sněmovní verze ale podporuje další účely parku jenom v případě, že nejsou v rozporu s ochranou přírody. 

12:21

Odpůrcem senátní verze je i ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO), který o zákonu před týdnem jednal s prezidentem Zemanem.  "Dokázal jsem mu argumentovat, proč poslaneckou verzi považuji za zásadní. Senátní verze by byla opravdu velmi komplikující až zničující pro národní parky - zaváděla by výrazný právní chaos," řek ministr po jednání.

12:14

Pět minut před polednem na Malostranském náměstí v sousedství sněmovny začal mítink, na němž politici, vědci, ekologičtí aktivisté nebo umělci hodlají podpořit ochranu divoké přírody v národních parcích a apelovat na poslance, aby odmítli "ničivou" verzi horní komory. "Přijetí senátního zákona by podkopalo ochranu nejcennějších klenotů naší přírody. Z národních parků by zbyl jenom název," tvrdí Hnutí Duha.

11:33

Odmítnout senátní úpravu ale poslance vyzvaly i stovky vědců, univerzity a vědecké ústavy. "Je absurdní, že stát na jedné straně investuje peníze do vědeckých výzkumů, ale senátoři pak tvoří legislativu zcela v rozporu s vědeckými fakty a zdeformují tak kvalitní a dlouho připravovaný poslanecký návrh. U kterého senátora jde o diletantství a u koho o úmysl a podlehnutí tlaku lobbistů, to si můžeme jen domýšlet," řekl Pavel Kindlmann, vedoucí pracovník Mezivládní platformy pro biodiverzitu a ekologické služby pod záštitou OSN. "Senátem navržené změny neberou v potaz nejnovější poznatky o stavu a vývoji přírody a jdou zcela proti evropskému trendu v její ochraně. Ve většině evropských států se neustále zvyšuje jak počet národních parků, tak i rozsah bezzásahových oblastí ponechaných přírodě bez lidských zásahů," dodal Michal Marek, ředitel Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd ČR.

11:30

Obavy ochránců přírody se snažil mírnit předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD). "Jen nerad poslouchám hysterické výroky o zániku Národního parku Šumava, který by měla přinést senátní verze zákona o ochraně přírody. Tak to samozřejmě není, ale někteří ekologové rádi vidí a prezentují problém černobíle," napsal.

11:25

Starostové šumavských obcí napsali otevřené dopisy zastupitelům Jihočeského kraje a poslancům.

Starostové šumavských obcí napsali otevřené dopisy zastupitelům Jihočeského kraje a poslancům: OTEVŘENÝ DOPIS POSLANCŮM POSLANECKÉ SNĚMOVNY PARLAMENTU ČR V Lenoře 14.2. 2017 Vážené paní poslankyně, vážení pánové poslanci, my, starostové šumavských obcí Lenora, Prášily, Srní, Želnava a Kubova Huť, si dovolujeme obrátit se na Vás ještě před znovu projednáním novely zákona 114/92 Sb. o ochraně přírody a krajiny. V prosinci 2016 jste schválením novely zákona o ochraně přírody a krajiny udělali velkou radost všem, kdo si uvědomují nedozírnou hodnotu přírody na Šumavě. Problém je, že nejvíce jsou slyšet ti, kteří schválení novely kritizují a jsou nadšeni senátními pozměňovacími návrhy. Proto cítíme povinnost zastat se Šumavy jménem nás, šumavských obyvatel, kterým je koncepce NPŠ blízká, a také všech mimo šumavských zastánců zachování přirozeného prostředí pro neobyčejně bohatý druhový život, který v takto velkém měřítku nemá ve střední Evropě obdoby. Rádi bychom Vás poprosili, abyste se do jisté míry oprostili od právních výkladů jednotlivých paragrafů a při rozhodování se řídili zdravým selským rozumem. A také svým srdcem a svědomím. Odpovězte si na jednoduchou otázku: chcete národní park na Šumavě mít a zachovat unikátní přírodu dalším generacím? Pokud si odpovíte ano, prosím Vás, zůstaňte osvícení a stateční, jako jste byli při prvním hlasování, a schvalte novelu v původní podobě. Tak, jak ji vymysleli lidé, kteří se přírodou profesionálně zabývají, prožili v ní mnohdy celý život a rozumí jí. Možná se ukáže, že novela není ideální, že se časem bude muset změnit. Je to však maximum, čeho lze v dané chvíli dosáhnout. Snad Vám rozhodování ulehčí vědomí, že na Šumavě žije spoustu podporovatelů NPŠ. Za všechny zasíláme alespoň náš názor jako obyčejných šumavských obyvatel, kteří zároveň vykonávají funkci starostů v šumavských obcích. Nikdy jsme nezaznamenali, že by nám osobně národní park činil nějaká příkoří. Určitá omezení vyplývající ze samotné podstaty existence národního parku samozřejmě existují, ale pokud chceme národní park, jsou nezbytná. Žijeme a pracujeme spokojeně na Šumavě stejně jako většina našich rodin. Považujeme to za velké životní štěstí a jsme pyšní, že tady národní park máme. Z pohledu starostů to vidíme stejně. Naše obce neměly s NPŠ či CHKOŠ konflikt. Vždy jsme vše dokázali vyřešit a domluvit přijatelný kompromis, a to včetně základního rozvojového dokumentu obcí, kterým je územní plán. Přínos parku pro naše obce je nesrovnatelně větší, než je újma způsobená obcím a jejím občanům. Od založení parku se vedou spory o tom, jak má ochrana přírody vypadat. Narážejí tu na sebe dva pohledy. První – dosavadní tradiční hospodářský přístup – těžit, pěstovat, ošetřovat, řídit a ovlivňovat přírodní procesy. Druhý – ochranářský – ponechat přírodní procesy na části území přírodě, nezasahovat, nechat ji, aby ukázala, že si dovede poradit bez naší laskavé péče. A zadarmo. Odpověď, který přístup patří do národního parku, je nasnadě. Navzdory tomu, že NPŠ už má pětadvacáté narozeniny a po celou dobu své existence čelí nejrůznějším obviněním a chmurným předpovědím, park přitahuje stále více turistů. Jsou označeny stovky kilometrů turistických stezek, cyklostezek, funguje řada informačních center, uvnitř obcí se staví, region se rozvíjí. Pravda je, že oproti období před rokem 1989 ubylo spoustu pracovních míst. Hlavně v manuálních profesích. Uvedeme příklad. V regionu bývaly hlavním zaměstnavatelem Státní lesy a Státní statky. Půlka obyvatel vsi šla ráno do lesa, druhá půlka do rostlinné nebo živočišné výroby na statek. U současných LČR nebo NPŠ vidíme v lese jen pár kmenových zaměstnanců, zato se často objevují vysoutěžené externí firmy. Tak to ovšem vyžaduje současná legislativa. Namísto statků, kde potřebovali 20 – 30 zaměstnanců v jednom středisku, dnes takové hospodářství obslouží farmář s jedním traktoristou a s jedním pomocným dělníkem. Další příklad: sklárna v Lenoře na Šumavě byla nešťastně zprivatizována, dnes jsou z ní ruiny a slávu sklářství připomíná jen sklářské muzeum. Lidé si prostě museli poradit jinak. U nás na Šumavě jsme oproti jiným regionům ve výhodě. Spousta lidí najde práci nejen v dělnických profesích a ve službách v sousedním Německu nebo Rakousku. I samotný NPŠ je významným zaměstnavatelem v regionu, protože zde vznikly pracovní pozice spojené s ochranou přírody či výkonem státní správy. A mnoho pracovních příležitostí přináší turistický ruch, byť tu hodně zápasíme se sezónností. Míra nezaměstnanosti na Šumavě se dlouhodobě pohybuje na nejnižších hodnotách v rámci celé naší země. Přesto dochází k odchodu mladých lidí, hlavně vzdělaných, do měst, protože tolik vhodných pracovních míst zas region nenabízí. Ta logicky bývají k dispozici ve městech, kde jsou úřady a další instituce. Ostatně tak tomu je v celé republice. Tady se však měří dvojím metrem. Za úbytek tradičních šumavských profesí v parkových obcích podle rétoriky odpůrců parku může NPŠ. V ostatních šumavských obcích, potažmo v obcích po celé republice, kde dochází k naprosto stejnému vylidňování, se to prostě bere jako fakt, který přinesla doba. A tak je to se vším. Bylo sucho v celé republice? Dobrá. Ale u nás máme viníka a tím je národní park. Je nedostatek palivového dřeva? Může za to park. Že v sousední vesnici, která už neleží na území parku, neprodají LČR zájemcům ani metr, už nikoho nezajímá. Prý nám NPŠ brání ve výstavbě. Podívejte se do centrálních šumavských obcí, kolik tam jen v poslední době vzniklo nových staveb. A tak bychom mohli pokračovat. Dejte svým rozhodnutím šanci přírodě alespoň někde existovat bez zásahu člověka. Tím přijmete území to nejmoudřejší rozhodnutí nejen pro přírodu samotnou, ale i pro obyvatele dotčených obcí. Vždyť kdo je kompetentnější? Lidstvo se svou touhou vše si podmanit nebo příroda sama? Z dosud krásné a dosud ještě trochu divoké šumavské přírody srdečně zdraví a hodně šťastných rozhodnutí přejí Mgr. Jaroslava KRNÁKOVÁ, starostka obce Lenora Libor POSPÍŠIL, starosta obce Prášily Ing. Stanislav DOLEJŠÍ, starosta obce Srní Richard RAMBA, starosta obec Želnava Ing. Zbyněk KLOSE, starosta obce Kubova Huť

Zveřejnil(a) NP Šumava dne 20. Únor 2017
11:18

Hrozí konec rysů v národních parcích? "Existence národního parku je důležitá a smysluplná," zdůrazňuje Národní park Šumava.

11:11

Do sněmovny se k národním parkům přijde vyjádřit i prezident Miloš Zeman a nejspíše podpoří senátní verzi. V té je ochrana přírody v národních parcích na stejné úrovni jako udržitelný rozvoj samospráv nebo turistika.

Veronika Neprašová Radek Bartoníček Domácí Veronika Neprašová, Radek Bartoníček, Domácí
Aktualizováno 1. 3. 2017 9:59
 

Právě se děje

Další zprávy