reklama
 
 

Živě: Poslanci přijali sněmovní návrh o národních parcích. Zeman bude zákon vetovat

Aktualizováno 1. 3. 2017 9:59
reklama
Proběhlo hlasování o sporných pravidlech pro národní parky, které sněmovně s úpravami vrátil Senát. Poslanci senátní verzi vetovali a zachovali původní úpravu, která počítá s větší ochranou národních parků. Prezident Miloš Zeman oznámil, že bude zákon ve sněmovní úpravě vetovat. V novele o ochraně přírody chtěl Senát změnit pasáž o účelu národních parků, zvýšit práva tamních obcí a zrušit patnáctileté moratorium na rozdělování parků do jednotlivých zón podle stupně ochrany. Kritici tvrdí, že úpravy jdou na ruku developerům a ohrozily by nejcennější část šumavské přírody.

Živě: Poslanci přijali sněmovní návrh o národních parcích. Zeman bude zákon vetovat

reklama
12:46
TOP 09

Radost má i poslanec TOP 09 Ženíšek.

12:41
Twitter

Jan Zahradník (ODS) považuje výsledek jednání za prohru pro Šumavu.

 

12:38

Expert na ochranu přírody Hnutí DUHA Martin Voráč k výsledku hlasování řekl:
"Poslanci dnes potvrdili nová pozitivní pravidla pro naše čtyři národní parky, přestože prezident Miloš Zeman i ODS velmi usilovali o opak. Prezident Miloš Zeman už avizoval, že bude novelu vetovat. Tím však vytvoří prostor zákulisní bitvě o 'změnu názoru' některých poslanců tak, aby v opakovaném hlasování za měsíc nezískala minimálně potřebných 101 hlasů."

12:32
Miloš Zeman

Prezident Zeman bude zákon vetovat.

 

11:58
ANO

"To klíčové v tom zákoně jsou pravidla, která stanovujeme pro jednotlivé zóny parku. V těch zónách, kde je co chránit, by příroda měla mít možnost fungovat podle svého pravěkého řádu. Nám se to může zdát kruté, ale příroda je hrozně silná. Jeďte se podívat, jak vypadá Šumava po orkánu Kyril," vybízí kritiky ministr Brabec. 

11:56
ANO

Předkladatel vládní verze Richard Brabec z hnutí ANO připustil, že se mu po hlasování ulevilo. "Je to podle našeho nejlepšího svědomí nejlepší, vyvážená varianta mezi ochranou přírody a dalšími účely, protože i tam žijí lidí," řekl Brabec s tím, že počítá s tím, že se novela do dolní komory vrátí ještě jednou poté, co ji dle očekávání vetuje prezident Miloš Zeman. "Radost mi to nedělá, ale věřím, že to zvládneme ještě jednou." 

11:42
Twitter

Radost má i šéf TOP 09 Kalousek.

11:40
Twitter

Premiéra Sobotku výsledek hlasování potěšil.

11:23

Poslanci si dali hodinovou pauzu do 12:20.

11:19

Většinou 117 hlasů poslanci přehlasovali senátní veto novely zákona o národních parcích. 

11:18

Senátní verzi poslanci odmítli. 

11:16
ANO

Předkladatel sněmovní verze, ministr životního prostředí Richard Brabec naposled vyzval kolegy, aby odmítli senátní verzi návrhu. "Při jeho přijetí by zavládl velký právní chaos. Poslanecká verze není dokonalá, ale je cestou ke stabilitě. Vládní verze nebude znamenat žádné rozšiřování nad padesát procent divočiny, nebude představovat žádné ohrožení. Je to skutečně verze národní, ne krajská, ne obecní, ale NÁRODNÍ." 

11:14

Debata je ukončena, za chvíli budou poslanci hlasovat.

11:11
TOP 09

Miroslav Kalousek (TOP 09) ocenil práci na sněmovní verzi zákona. "Výsledkem je z našeho pohledu vyvážený kompromis, jehož schválení umožní zachovat Šumavu dalším generacím."

11:10
ODS

"Sněmovní verze je vítězstvím ekologických aktivistů a porážkou obyvatel Šumavy a jejích samospráv. Nemají pravdu vědci, kteří prosazují divokou přírodu," řekl v diskuzi poslanec ODS Jan Zahradník. 

11:08
KDU-ČSL

"KDU-ČSL jednoznačně podpoří sněmovní verzi a nepodpoří senátní verzi," ujistil lidovecký poslanec Jiří Junek.

11:06
ANO

"Šumavě neuškodil ani tak kůrovec, jako ji uškodili střídající se politické nálady za posledních 25 let," pronesl Miloš Babiš (ANO) a zdůraznil důležitost zakonzervování zón na příštích 15 let a vyzval poslance, aby si uvědomili svou odpovědnost za stav přírody.

11:08
TOP 09

Miroslav Kalousek (TOP 09): "Doufám, že nezpůsobím panu ministru Brabcovi problém v rodinné firmě, ale chci ho pochválit. Ten zákon si poctivě odpracoval, my ho podpoříme." 

10:46
 

"Kůrovcová kalamita nebyla způsobena tímto broučkem, ale že to zavinil člověk," opřel se poslanec Jaroslav Holík (SPD) do toho, že za tuto kalamitu může umělá změna toku Vltavy, čímž hladina spodních vod podle něj klesla o 1,8 metru. "Takže smrk, který je tam nejvíc zastoupený, který má mělké kořeny, byl prakticky tak oslabený, že my jsme všechny ty lesy nabídli kůrovci jako na zlatém podnose."

10:44
TOP 09

František Vácha z TOP 09 se vrátil k proslovu prezidenta ve sněmovně minulý týden. "Vyslovuji zásadní nesouhlas s oplzlostmi, které tu pan prezident pronesl. Vám tyto uslintané úchylnosti opravdu přišly vtipné?", ptal se kolegů, kteří se smáli prezidentově bonmotu o "přeříznutých" ekologických aktivistkách. 

 

autoři: Veronika Neprašová, Radek Bartoníček, Domácí | 1. 3. 2017 9:30

Související

    Hlavní zprávy

    reklama

    Sponzorované odkazy

    reklama