Video: Fotopast na Šumavě zachytila rysí rodinu, jak hoduje na uloveném kolouchovi

Barbora Němcová Barbora Němcová
20. 2. 2017 15:35
V Národním parku Šumava se podařilo zachytit rysici a její tři asi roční mláďata, jak hodují na strženém kolouchovi. Podle správy parku je unikátní, že se rysí rodinu takto podařilo zachytit. "Natočit se je podařilo náhodou. Jeden pracovník správy našel strženou kořist a kolegové, kteří mají na starosti monitoring, tam umístili fotopast," vysvětluje mluvčí NP Šumava Jan Dvořák. Kolouchové jsou hlavní potravou rysů. Podle Dvořáka žije nyní v NP Šumava na české i německé straně stabilně zhruba osm desítek rysů. "Vzhledem k tomu, že rysi jsou teritoriální zvířata a potřebují svůj okruh, tak se stěhují dál," říká s tím, že NP Šumava je rysy zaplněn.
Video: Národní park Šumava
 

Právě se děje

před 10 minutami

Interpol varuje před falešnými vakcínami, na koronaviru budou chtít vydělat i zločinci

Organizovaný zločin se bude snažit napojit na distribuci vakcín proti koronaviru, varovala nyní své členské státy mezinárodní policejní organizace Interpol. Široká veřejnost bude podle Interpolu v ohrožení kvůli falešných internetovým stránkám, ale zejména kvůli falešným vakcínám, které by mohly ohrozit zdraví nebo i lidské životy, píše se v tiskové zprávě.

"Zatímco vlády připravují rozjezd očkování, kriminální organizace plánují infiltraci nebo narušení dodavatelských řetězců," uvedl generální tajemník Interpolu Jürgen Stock.

S rušením restrikcí na cestování poroste význam testů na koronavirus a Interpol varuje, že spolu s tím se rozroste i výroba a distribuce neschválených a falešných testovacích sad. Jednotka Interpolu zaměřená na kyberkriminalitu už upozornila, že ze 3000 webů, které nabízejí potencionálně nebezpečná léčiva a zdravotní potřeby, přibližně 1700 skrývá také kybernetickou hrozbu, nejčastěji spamy a phishingové útoky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy