Kolik rublů je odměna? vyhrožoval šéf Slušných lidí Kolářovi. Případ řeší policie

Tomáš Klézl Tomáš Klézl
26. 4. 2020 12:28
Předseda hnutí Slušní lidé a boxer Zdeněk Pernica čelí policejnímu vyšetřování. Na svůj Facebook umístil fotomontáž, na které vyhrožuje likvidací pražskému primátorovi Zdeňku Hřibovi (Piráti), starostovi Prahy 6 Ondřeji Kolářovi (TOP 09) a hlavě Řeporyjí Pavlu Novotnému (ODS). Politici se přitom v tuto chvíli kvůli výhrůžkám nachází pod policejní ochranou. Pernica se hájí, že šlo o satiru.
Hnutí Slušní lidé.
Hnutí Slušní lidé. | Foto: ČTK

Fotomontáž, na kterou na Twitteru upozornil novinář týdeníku Respekt Ondřej Kundra, umístil Pernica na svůj profil v sobotu. Obrázek zachycuje pražské komunální politiky s překvapenými výrazy v obklopení komanda, jehož součástí je také Pernica držící útočnou pušku. "Nevíte, kolik rublů je odměna? Přišel jsem kvůli koroně o peníze a potřebuju to nějak doskočit," stojí v textu doplněném u obrázku.

Policie pod Kundrovým tweetem potvrdila, že už se případem Pernicových výhrůžek politikům zabývá. Boxer v neděli fotomontáž smazal a zveřejnil její cenzurovanou verzi, později ale odstranil i ji. V příspěvku se hájil tím, že šlo pouze o humorný příspěvek a satiru. "Normální člověk pochopí, že je to humor a satira, i když se mu to třeba nelíbí," uvedl.

Podle jeho slov mu kvůli zveřejnění obrázku Piráti pohrozili trestním oznámením. "Já vím, že těmto lidem není udavačství cizí, ale kde je ta jejich svoboda a demokracie? Oni mohou dělat stránky a koláže na různý politiky?" napsal na Facebook ve smazaném příspěvku.

Rodina mě neviděla několik týdnů, říká Kolář

Kolář i Hřib přitom v posledních dnech žijí pod policejní ochranou, jak upozornil týdeník Respekt. Kvůli nedávnému stržení sochy maršála Koněva jim ruský ministr obrany Sergej Šogu pohrozil trestním oznámením a politici čelí také záplavě mailů a facebookových zpráv, jejichž odesílatelé hrozí fyzickou likvidací jim i jejich rodinám.

"Nemálo lidí se například neštítí napsat, že má partnerka by zasloužila do přirození nacpat něco hodně velkého a ostrého, aby nemohla rodit další parchanty," uvedl ve středu Kolář pro deník Aktuálně.cz.

"Má rodina mě pořádně neviděla už několik týdnů; neví, kde jsem, ve spojení jsme prakticky jen přes Skype. Nechápu, proč mám být rukojmím vlastní domoviny jen proto, že mám jiné názory než Zeman nebo Okamura, anebo proto, že pouze a jen vykonávám to, co mi uložilo vykonat demokraticky zvolené zastupitelstvo," dodal.

Na nebezpečí policie upozornila také starostu Řeporyjí Novotného, který má s Ruskem spory kvůli plánované stavbě pomníku generála Vlasova.

Brněnské hnutí Slušní lidé se zapsalo do paměti veřejnosti zejména incidentem, kdy předloni několik jeho členů vstoupilo na pódium při divadelním představení Naše násilí a vaše násilí s odůvodněním, že vystoupili proti prznění české vlajky a tradic. Za akci dostalo 25 členů hnutí pokutu. Ministerstvo vnitra v minulosti označilo Slušné lidi za extremistickou organizaci.

Radnice Prahy 6 odstranila sochu maršála Ivana Stěpanoviče Koněva v Bubenči. Socha poputuje do depozitáře a v budoucnu do Muzea paměti 20. století. | Video: ÚMČ Praha 6
 

Právě se děje

před 27 minutami

Bývalý imám Shehadeh nepodal dovolání proti desetiletému trestu

Bývalý pražský imám Samer Shehadeh, který si má odpykat deset let ve vězení, nepodal dovolání k Nejvyššímu soudu. Mimořádný opravný prostředek využil ve sledované kauze jen obhájce jeho bratra Omara, jenž si má odpykat o rok více. Dovolání podle dostupných informací nepodala ani partnerka Omara Shehadeha Fátima Hudková. Dostala šestiletý trest.

Z justiční databáze InfoSoud je patrné, že k nejvyšší instanci odešlo na konci listopadu spolu se spisem pouze jedno dovolání, které podle dřívějšího vyjádření mluvčí Městského soudu v Praze Markéty Puci podal právě obhájce Omara Shehadeha. Česká justice stíhala Omara Shehadeha jako uprchlého, stejně jako Hudkovou.

Zdroj: ČTK
před 28 minutami

Německý řetězec kadeřnictví Klier je v platební neschopnosti

Největší německý řetězec kadeřnictví Klier je kvůli propadu tržeb způsobenému pandemií nemoci covid-19 v platební neschopnosti. Oznámila to dnes agentura DPA. Firma má podle svých slov v Německu kolem 1400 poboček a další v zahraničí, včetně Česka. Firma doufá v reorganizaci a obnovení činnosti na jaře. Jak se situace dotkne poboček v zahraničí zatím není jasné.

Finanční potíže Klieru rostly od začátku pandemie kvůli prudkému poklesu poptávky. Na začátku září firma požádala o ochranu před věřiteli za účelem reorganizace. Nyní soud v německém Wolfsburgu, kde má firma sídlo, uvolnil cestu hlavnímu konkurznímu řízení.

Zdroj: ČTK
Další zprávy