Kolik rublů je odměna? vyhrožoval šéf Slušných lidí Kolářovi. Případ řeší policie

Tomáš Klézl Tomáš Klézl
26. 4. 2020 12:28
Předseda hnutí Slušní lidé a boxer Zdeněk Pernica čelí policejnímu vyšetřování. Na svůj Facebook umístil fotomontáž, na které vyhrožuje likvidací pražskému primátorovi Zdeňku Hřibovi (Piráti), starostovi Prahy 6 Ondřeji Kolářovi (TOP 09) a hlavě Řeporyjí Pavlu Novotnému (ODS). Politici se přitom v tuto chvíli kvůli výhrůžkám nachází pod policejní ochranou. Pernica se hájí, že šlo o satiru.
Hnutí Slušní lidé.
Hnutí Slušní lidé. | Foto: ČTK

Fotomontáž, na kterou na Twitteru upozornil novinář týdeníku Respekt Ondřej Kundra, umístil Pernica na svůj profil v sobotu. Obrázek zachycuje pražské komunální politiky s překvapenými výrazy v obklopení komanda, jehož součástí je také Pernica držící útočnou pušku. "Nevíte, kolik rublů je odměna? Přišel jsem kvůli koroně o peníze a potřebuju to nějak doskočit," stojí v textu doplněném u obrázku.

Policie pod Kundrovým tweetem potvrdila, že už se případem Pernicových výhrůžek politikům zabývá. Boxer v neděli fotomontáž smazal a zveřejnil její cenzurovanou verzi, později ale odstranil i ji. V příspěvku se hájil tím, že šlo pouze o humorný příspěvek a satiru. "Normální člověk pochopí, že je to humor a satira, i když se mu to třeba nelíbí," uvedl.

Podle jeho slov mu kvůli zveřejnění obrázku Piráti pohrozili trestním oznámením. "Já vím, že těmto lidem není udavačství cizí, ale kde je ta jejich svoboda a demokracie? Oni mohou dělat stránky a koláže na různý politiky?" napsal na Facebook ve smazaném příspěvku.

Rodina mě neviděla několik týdnů, říká Kolář

Kolář i Hřib přitom v posledních dnech žijí pod policejní ochranou, jak upozornil týdeník Respekt. Kvůli nedávnému stržení sochy maršála Koněva jim ruský ministr obrany Sergej Šogu pohrozil trestním oznámením a politici čelí také záplavě mailů a facebookových zpráv, jejichž odesílatelé hrozí fyzickou likvidací jim i jejich rodinám.

"Nemálo lidí se například neštítí napsat, že má partnerka by zasloužila do přirození nacpat něco hodně velkého a ostrého, aby nemohla rodit další parchanty," uvedl ve středu Kolář pro deník Aktuálně.cz.

"Má rodina mě pořádně neviděla už několik týdnů; neví, kde jsem, ve spojení jsme prakticky jen přes Skype. Nechápu, proč mám být rukojmím vlastní domoviny jen proto, že mám jiné názory než Zeman nebo Okamura, anebo proto, že pouze a jen vykonávám to, co mi uložilo vykonat demokraticky zvolené zastupitelstvo," dodal.

Na nebezpečí policie upozornila také starostu Řeporyjí Novotného, který má s Ruskem spory kvůli plánované stavbě pomníku generála Vlasova.

Brněnské hnutí Slušní lidé se zapsalo do paměti veřejnosti zejména incidentem, kdy předloni několik jeho členů vstoupilo na pódium při divadelním představení Naše násilí a vaše násilí s odůvodněním, že vystoupili proti prznění české vlajky a tradic. Za akci dostalo 25 členů hnutí pokutu. Ministerstvo vnitra v minulosti označilo Slušné lidi za extremistickou organizaci.

Radnice Prahy 6 odstranila sochu maršála Ivana Stěpanoviče Koněva v Bubenči. Socha poputuje do depozitáře a v budoucnu do Muzea paměti 20. století. | Video: ÚMČ Praha 6
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Sir András Schiff v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021

Britský klavírista a dirigent maďarského původu András Schiff na koncertu v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021. Na závěr koncertu s Panochovým kvartetem na festivalu Dvořákova Praha mu ocenění za aplausu zaplněného sálu předali dirigent Jakub Hrůša, laureát ceny z posledních let, a ředitel Dvořákovy Prahy Jan Simon.

"Získání Ceny Antonína Dvořáka si nesmírně vážím, bude pro mne čest převzít ji během festivalu Dvořákova Praha. Hudba Antonína Dvořáka a česká hudba je velmi blízká mému srdci," uvedl Schiff.

Jeden z nejrespektovanějších světových klavíristů je zároveň rezidenčním umělcem letošního festivalu Dvořákova Praha. Při sólovém recitálu 17. září přednesl skladby Leoše Janáčka a Roberta Schumanna. Dnes spolu se členy Panochova kvarteta a violoncellistou Petrem Hejným představil oba Dvořákovy Klavírní kvintety a Maličkosti pro dvoje housle, violoncello a harmonium. Na závěrečném koncertu 24. září se pak ujme taktovky v čele orchestru České filharmonie i sólového partu Mozartova Klavírního koncertu d moll.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Útok z dronu v severozápadní Sýrii zabil dva džihádisty, uvedl syrský exil

Americký útok dronem na severozápadě Sýrie usmrtil dva radikály, kteří měli blízko k teroristické skupině Al-Káida. Uvedla dnes podle agentury AFP exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR).

Americká armáda potvrdila zabití představitele Al-Káidy krátce poté, co Spojenými státy vedená protidžihádistická koalice uvedla, že dnešní nálety v provincii Idlib nebyly její práce, píše AFP.

"Americké síly dnes provedly protiteroristický zásah v Idlibu v Sýrii a jeho cílem byl vysoce postavený představitel Al-Káidy," uvedla mluvčí velitelství ozbrojených sil USA pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku (CENTCOM). "Podle našich prvních odhadů, jsme zasáhli osobu, na kterou jsme mířili, a nejsou zde žádné náznaky toho, že by došlo k civilním obětem," pokračovalo prohlášení.

Cílem zásahu podle SOHR byl vůz na silnici vedoucí z města Idlib na severovýchod. Část stejnojmenné provincie přitom ovládají džihádisté. Jeden ze zabitých velitelů radikálů byl podle SOHR z Tuniska, druhý z Jemenu nebo Saúdské Arábie. K jaké skupině muži patřili, SOHR neupřesnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 6 hodinami

Policie v doplněném spisu ke kauze Čapí hnízdo opět navrhla podání obžaloby. Uvedl to mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze

Obhájci premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové (nyní Nagyové) se v pondělí seznámili s doplněným trestním spisem v dotační kauze Čapí hnízdo. Uvedl to Deník N. Policie předala doplněný spis  Městskému státnímu zastupitelství v Praze, konkrétně státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi k rozhodnutí o dalším postupu. Opět navrhla podání obžaloby. 

Babiš i Mayerová jsou v souvislosti s udělením padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo obviněni z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Vinu dlouhodobě odmítají.

"Už jsme se dnes seznámili se spisem Čapí hnízdo. Pro nás se nic nezměnilo a nic nového jsme se nedozvěděli. Seznamovali jsme se s tím zhruba hodinu," řekl Deníku N Babišův advokát Josef Bartončík, který spolu se svým bratrem Michaelem hájí oba obviněné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy