Kolik rublů je odměna? vyhrožoval šéf Slušných lidí Kolářovi. Případ řeší policie

Tomáš Klézl Tomáš Klézl
26. 4. 2020 12:28
Předseda hnutí Slušní lidé a boxer Zdeněk Pernica čelí policejnímu vyšetřování. Na svůj Facebook umístil fotomontáž, na které vyhrožuje likvidací pražskému primátorovi Zdeňku Hřibovi (Piráti), starostovi Prahy 6 Ondřeji Kolářovi (TOP 09) a hlavě Řeporyjí Pavlu Novotnému (ODS). Politici se přitom v tuto chvíli kvůli výhrůžkám nachází pod policejní ochranou. Pernica se hájí, že šlo o satiru.
Hnutí Slušní lidé.
Hnutí Slušní lidé. | Foto: ČTK

Fotomontáž, na kterou na Twitteru upozornil novinář týdeníku Respekt Ondřej Kundra, umístil Pernica na svůj profil v sobotu. Obrázek zachycuje pražské komunální politiky s překvapenými výrazy v obklopení komanda, jehož součástí je také Pernica držící útočnou pušku. "Nevíte, kolik rublů je odměna? Přišel jsem kvůli koroně o peníze a potřebuju to nějak doskočit," stojí v textu doplněném u obrázku.

Policie pod Kundrovým tweetem potvrdila, že už se případem Pernicových výhrůžek politikům zabývá. Boxer v neděli fotomontáž smazal a zveřejnil její cenzurovanou verzi, později ale odstranil i ji. V příspěvku se hájil tím, že šlo pouze o humorný příspěvek a satiru. "Normální člověk pochopí, že je to humor a satira, i když se mu to třeba nelíbí," uvedl.

Podle jeho slov mu kvůli zveřejnění obrázku Piráti pohrozili trestním oznámením. "Já vím, že těmto lidem není udavačství cizí, ale kde je ta jejich svoboda a demokracie? Oni mohou dělat stránky a koláže na různý politiky?" napsal na Facebook ve smazaném příspěvku.

Rodina mě neviděla několik týdnů, říká Kolář

Kolář i Hřib přitom v posledních dnech žijí pod policejní ochranou, jak upozornil týdeník Respekt. Kvůli nedávnému stržení sochy maršála Koněva jim ruský ministr obrany Sergej Šogu pohrozil trestním oznámením a politici čelí také záplavě mailů a facebookových zpráv, jejichž odesílatelé hrozí fyzickou likvidací jim i jejich rodinám.

"Nemálo lidí se například neštítí napsat, že má partnerka by zasloužila do přirození nacpat něco hodně velkého a ostrého, aby nemohla rodit další parchanty," uvedl ve středu Kolář pro deník Aktuálně.cz.

"Má rodina mě pořádně neviděla už několik týdnů; neví, kde jsem, ve spojení jsme prakticky jen přes Skype. Nechápu, proč mám být rukojmím vlastní domoviny jen proto, že mám jiné názory než Zeman nebo Okamura, anebo proto, že pouze a jen vykonávám to, co mi uložilo vykonat demokraticky zvolené zastupitelstvo," dodal.

Na nebezpečí policie upozornila také starostu Řeporyjí Novotného, který má s Ruskem spory kvůli plánované stavbě pomníku generála Vlasova.

Brněnské hnutí Slušní lidé se zapsalo do paměti veřejnosti zejména incidentem, kdy předloni několik jeho členů vstoupilo na pódium při divadelním představení Naše násilí a vaše násilí s odůvodněním, že vystoupili proti prznění české vlajky a tradic. Za akci dostalo 25 členů hnutí pokutu. Ministerstvo vnitra v minulosti označilo Slušné lidi za extremistickou organizaci.

Radnice Prahy 6 odstranila sochu maršála Ivana Stěpanoviče Koněva v Bubenči. Socha poputuje do depozitáře a v budoucnu do Muzea paměti 20. století. | Video: ÚMČ Praha 6
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Očkování v USA jde rychle, Universal odkládá premiéru filmu Rychle a zběsile 9 už jen o měsíc

Jen o měsíc odkládá filmové studio Universal velkorozpočtový snímek Rychle a zběsile 9, který měl také do českých kin dorazit koncem května. Nově se s premiérou počítá na 25. června, píše agentura Reuters. Podle ní se hollywoodská firma vlastněná nadnárodním konglomerátem Comcast snaží vytipovat dobu, kdy se do biografů bude moci vrátit co nejvíce lidí, aby z prodeje vstupenek zaplatila náklady. Snímek měl rozpočet přes 200 milionů dolarů, v přepočtu 4,4 miliardy korun.

Universal film odložil jen o měsíc. Podle Reuters to dokazuje, že studio vkládá naděje do rychlého průběhu očkování v USA a Kanadě, které společně tvoří největší filmový trh světa. V New Yorku se sítě biografů AMC, Cineworld či Cinemark po roční pauze způsobené pandemií znovu otevřely tento pátek. Provozovatelé doufají, že v lukrativní letní sezóně už na velkorozpočtové filmy jako Rychle a zběsile 9 přitáhnou opět davy nyní již naočkovaných diváků. Jako první má do kin 7. května zamířit Black Widow, ve které stejnojmennou superhrdinku hraje Scarlett Johanssonová.

Zdroj: Reuters
Další zprávy