Kolik rublů je odměna? vyhrožoval šéf Slušných lidí Kolářovi. Případ řeší policie

Tomáš Klézl Tomáš Klézl
26. 4. 2020 12:28
Předseda hnutí Slušní lidé a boxer Zdeněk Pernica čelí policejnímu vyšetřování. Na svůj Facebook umístil fotomontáž, na které vyhrožuje likvidací pražskému primátorovi Zdeňku Hřibovi (Piráti), starostovi Prahy 6 Ondřeji Kolářovi (TOP 09) a hlavě Řeporyjí Pavlu Novotnému (ODS). Politici se přitom v tuto chvíli kvůli výhrůžkám nachází pod policejní ochranou. Pernica se hájí, že šlo o satiru.
Hnutí Slušní lidé.
Hnutí Slušní lidé. | Foto: ČTK

Fotomontáž, na kterou na Twitteru upozornil novinář týdeníku Respekt Ondřej Kundra, umístil Pernica na svůj profil v sobotu. Obrázek zachycuje pražské komunální politiky s překvapenými výrazy v obklopení komanda, jehož součástí je také Pernica držící útočnou pušku. "Nevíte, kolik rublů je odměna? Přišel jsem kvůli koroně o peníze a potřebuju to nějak doskočit," stojí v textu doplněném u obrázku.

Policie pod Kundrovým tweetem potvrdila, že už se případem Pernicových výhrůžek politikům zabývá. Boxer v neděli fotomontáž smazal a zveřejnil její cenzurovanou verzi, později ale odstranil i ji. V příspěvku se hájil tím, že šlo pouze o humorný příspěvek a satiru. "Normální člověk pochopí, že je to humor a satira, i když se mu to třeba nelíbí," uvedl.

Podle jeho slov mu kvůli zveřejnění obrázku Piráti pohrozili trestním oznámením. "Já vím, že těmto lidem není udavačství cizí, ale kde je ta jejich svoboda a demokracie? Oni mohou dělat stránky a koláže na různý politiky?" napsal na Facebook ve smazaném příspěvku.

Rodina mě neviděla několik týdnů, říká Kolář

Kolář i Hřib přitom v posledních dnech žijí pod policejní ochranou, jak upozornil týdeník Respekt. Kvůli nedávnému stržení sochy maršála Koněva jim ruský ministr obrany Sergej Šogu pohrozil trestním oznámením a politici čelí také záplavě mailů a facebookových zpráv, jejichž odesílatelé hrozí fyzickou likvidací jim i jejich rodinám.

"Nemálo lidí se například neštítí napsat, že má partnerka by zasloužila do přirození nacpat něco hodně velkého a ostrého, aby nemohla rodit další parchanty," uvedl ve středu Kolář pro deník Aktuálně.cz.

"Má rodina mě pořádně neviděla už několik týdnů; neví, kde jsem, ve spojení jsme prakticky jen přes Skype. Nechápu, proč mám být rukojmím vlastní domoviny jen proto, že mám jiné názory než Zeman nebo Okamura, anebo proto, že pouze a jen vykonávám to, co mi uložilo vykonat demokraticky zvolené zastupitelstvo," dodal.

Na nebezpečí policie upozornila také starostu Řeporyjí Novotného, který má s Ruskem spory kvůli plánované stavbě pomníku generála Vlasova.

Brněnské hnutí Slušní lidé se zapsalo do paměti veřejnosti zejména incidentem, kdy předloni několik jeho členů vstoupilo na pódium při divadelním představení Naše násilí a vaše násilí s odůvodněním, že vystoupili proti prznění české vlajky a tradic. Za akci dostalo 25 členů hnutí pokutu. Ministerstvo vnitra v minulosti označilo Slušné lidi za extremistickou organizaci.

Radnice Prahy 6 odstranila sochu maršála Ivana Stěpanoviče Koněva v Bubenči. Socha poputuje do depozitáře a v budoucnu do Muzea paměti 20. století. | Video: ÚMČ Praha 6
 

Právě se děje

před 9 minutami

Muž nemusí za šíření filmů na webech platit škodu 80 milionů, rozhodl soud

Odvolací Krajský soud v Brně dnes zrušil muži úhradu téměř 80milionové škody za nezákonné šíření filmů prostřednictvím internetu. Obžalovanému Michalovi Pokornému zůstal za čin podmíněný trest, ohledně škody odkázal soud poškozené s jejich nároky na občanskoprávní řízení. Pokorný podle obžaloby v letech 2013 až 2017 umístil na internet víc než 1000 filmů. Znojemský okresní soud mu za to udělil podmíněný trest tři roky vězení odložené na 36 měsíců, v trestu se odrážel i dřívější trest za nakládání s omamnými látkami.

Podmínka muži po středečním rozhodnutí zůstala, krajský soud ale zrušil rozsudek ve výroku o náhradě škody. Bylo by totiž potřeba rozsáhlejšího dokazování. Zhruba desítku poškozených vlastníků filmových práv odkázal na řízení občanskoprávní. Soudce Josef Teplý poznamenal, že podmíněný trest na spodní hranici soud s ohledem na předešlý drogový skutek nepovažuje za přiměřený, nicméně nemohl trest zvýšit, neboť státní zástupce se proti prvoinstančnímu rozsudku neodvolal. Odvolání podal jen Pokorný.

Zdroj: ČTK
před 20 minutami

Telekomunikační marketing asi bude omezen. Sněmovna to schválila v novele

Telekomunikační marketing asi bude do půl roku výrazně omezen. Reklamní operátoři by s telefonickými nabídkami služeb a výrobků mohli nově oslovovat jen ty, kteří si to výslovně přáli. Sněmovna to ve středu schválila v novele o elektronických komunikacích, která má mimo jiné urychlit zavádění vysokorychlostního internetu. Novelu nyní dostane k projednání Senát.

Dolní komora z vládní předlohy vyškrtla ustanovení, jež mělo dát Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže právo získávat provozní a lokalizační údaje z telefonů podnikatelů, které prošetřuje. Podle poslanců by tato pravomoc měla zůstat jen orgánům činným v trestním řízení.

Zdroj: ČTK
před 27 minutami

Nova loni zvýšila zisk o sedm procent na 865 milionů Kč

Televizní skupina Nova loni zvýšila čistý zisk o sedm procent na 865 milionů korun. Tržby klesly o čtyři procenta na 5,24 miliardy Kč. Důvodem poklesu je snížení příjmů z reklamy v terestrickém vysílání. Vyplývá to z výroční zprávy společnosti. Celý zisk firma převede na účet nerozděleného zisku z minulých let.

Příjmy z reklamy tvořily rozhodující část tržeb televize. Výnosy z reklamy v pozemním vysílání klesly o 6,5 procenta na 3,98 miliardy korun, příjmy z internetové inzerce stouply o 0,4 procenta na 252 milionů a tržby z prodeje obchodních sdělení se zvýšily o 0,8 procenta na 511 milionů. Výnosy z předplatného kabelové televize se zvýšily o 17,5 procenta na 410 milionů.

Novu na konci minulého roku koupila od CME investiční skupina PPF.

Zdroj: ČTK
před 43 minutami

Evropská komise schválila první národní plány obnovy

Evropská komise (EK) schválila první národní plány obnovy, na jejichž základě budou země Evropské unie čerpat peníze z mimořádného pandemického fondu. Předsedkyně komise Ursula von der Leyenová ve středu oznámila, že vyráží na návštěvu Portugalska a Španělska, kde zahájí sérii cest po všech státech, jejichž plány komise potvrdila. Mezi prvními zeměmi jsou i Řecko a Dánsko, do unijního summitu plánovaného na příští týden by podle unijních činitelů měla komise schválit 12 národních strategií. Česko, které plán předložilo zatím jako poslední, mezi nimi nebude.

Unijní exekutiva začala před několika dny vydávat dluhopisy, jejichž prostřednictvím chce naplnit bezprecedentní fond o celkovém objemu 750 miliard eur (19,1 bilionu Kč). V úterý oznámila, že díky velké poptávce investorů získala prvních 20 miliard eur, letos by chtěla mít k dispozici zhruba pětinásobek této částky. Z tohoto balíku budou moci státy vyčerpat v rámci předfinancování až 13 procent svých alokací.

Národní plány zohledňují požadavky komise na investice do ekologických či digitálních priorit nebo požadované reformy. Zmíněné čtyři země odevzdaly své plány mezi prvními na přelomu dubna a května. Španělsko bude zemí, která z nevratných grantů dostane největší podíl. Z celkového balíku přímých dotací, který obsahuje 312,5 miliardy eur, by do Madridu mělo putovat až 69,5 miliardy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy