Koalice couvla, generální ředitelství státní služby nebude

ČTK ČTK
Aktualizováno 6. 8. 2014 23:48
Ústupek koalice umožnil dohodu s opozicí na základních parametrech služebního zákona. Většina kompetencí má připadnout ministerstvu vnitra, kde vznikne funkce náměstka pro státní službu.
Koalice souhlasí s požadavkem ODS a TOP 09 nezavádět generální ředitelství státní služby.
Koalice souhlasí s požadavkem ODS a TOP 09 nezavádět generální ředitelství státní služby. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Vládní koalice ustoupila opozičním ODS a TOP 09 a souhlasila v jejich požadavku nezavádět generální ředitelství státní služby.

Většina kompetencí připadne ministerstvu vnitra, kde vznikne funkce náměstka pro státní službu. O dohodě po středečním jednání sněmovních stran informovali postupně zástupci pravicové opozice i vládní koalice.

Základní parametry služebního zákona jsou po středečním jednání podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) dány a už se nebudou měnit. Náklady vyvolané přijetím novely služebního zákona odhaduje Sobotka na zhruba půl miliardy korun. Hledat je bude v rámci přípravy státního rozpočtu, podotkl.

Sobotka věří, že novela zákona o státní službě bude účinná od ledna 2015. Podle něj zachovává reálnou šanci dohnat zpoždění v čerpání evropských peněz.

Rozumný kompromis

Předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura označil dohodu za rozumný kompromis, který umožní ODS aktivně hlasovat pro přijetí služebního zákona. Podobně se vyslovil i místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Podle poslankyně ODS Jany Černochové je namístě vyslovit poděkování zástupcům vládní koalice za to, že připomínky opozice akceptovali.

Jmenovat a odvolávat státní tajemníky na ministerstvech bude podle Stanjury vláda. V zákoně ale podle něj zůstanou dva typy náměstků, a to náměstci pro řízení sekcí a ti ostatní. "Pak jsme se dohodli i na té podmínce, aby zkoušky nemuseli dělat ti, kteří jsou ve státní službě čtyři roky, původní návrh byl tři," dodal.

Náměstka pro státní službu na ministerstvu vnitra bude jmenovat vláda na pouze jedno šestileté funkční období, řekl Kalousek.

KSČM a Úsvit mají výhrady

Podle šéfa opoziční KSČM Vojtěcha Filipa ale dohoda neúměrně posiluje ministerstvo vnitra. "Protože má bezpečnostní sbory, včetně generální inspekce, a v tuto chvíli bude ovládat i celou státní správu," prohlásil Filip.

Také hnutí Úsvit se dohoda nelíbí a její nynější podobu nepodpoří, sdělil předseda hnutí Tomio Okamura. Dohoda podle něj nezajistí odpolitizování státní správy, ale zavede jiný systém jejího řízení politickými uskupeními.

O novele služebního zákona bude v pátek opět jednat Sněmovna. Podle Sobotky se schůze poslanců krátce po zahájení opět přeruší, a to do středy 27. srpna. Do té doby bude pracovat expertní skupina na přípravě komplexního pozměňovacího návrhu k projednávané předloze, a to i na základě diskuse s opozičními stranami.

Co se dohodlo

Vybrané body z dnešní dohody mezi koalicí a opoziční ODS a TOP 09 k budoucí podobě služebního zákona, jak je po jednání popsali politici:

- Nevznikne generální ředitelství státní služby.

- Státní tajemníky na ministerstvech bude jmenovat vláda na pět let na návrh ministrů.

- V zákoně zůstanou dva typy náměstků na ministerstvech, jedni pro řízení sekce, tedy odborní, a političtí.

- Úřednické zkoušky nebudou muset skládat úředníci, kteří jsou ve službě již čtyři roky, původní návrh zněl tři roky.

- Náměstka pro státní službu na ministerstvu vnitra bude jmenovat vláda na šest let, funkční období se nebude moci opakovat.

- Ministerstvo financí bude sdílet pravomoc s ministerstvem vnitra, obě budou připravovat systemizaci státní správy.

- Na ministerstvo vnitra přejdou kompetence týkající se personalistiky, metodiky výkonu státní správy, vzdělávání a pravomoci odvolacího místa v rámci správního řízení.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Z Pásma Gazy byly na Izrael odpáleny rakety, tvrdí armáda. Čeká střety

Z palestinského Pásma Gazy bylo do Izraele v úterý ráno odpáleno mnoho raket. Podle agentury Reuters to oznámila izraelská armáda s tím, že očekává několikadenní střety. Nejnovější napětí přichází poté, co Izrael v Gaze zabil vysoce postaveného člena militantní skupiny Islámský džihád. Podle listu The Times of Israel proti raketám z Gazy zasáhla izraelská protivzdušná obrana. V Tel Avivu mezitím zazněly varovné sirény.

Podle Reuters nejsou zprávy o žádných zraněných. Izraelská policie ale preventivně uzavřela silnice v blízkosti Pásma Gazy. Mezinárodní Ben Gurionovo letiště oznámilo, že provoz omezovat nebude. Podle The Times of Israel ale byly dnes na pokyn armády uzavřeny školy mezi hranicí s Gazou a Tel Avivem.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 58 minutami

Post předsedy pražské ODS obhájil místostarosta Prahy 9 Portlík

Post předsedy pražské ODS obhájil místostarosta Prahy 9 Tomáš Portlík. Na regionálním sněmu pro něj hlasovalo všech 68 přítomných delegátů. Portlík byl jediným kandidátem a nominovalo jej 12 z 15 oblastních sdružení. Poprvé se stal předsedou pražských občanských demokratů v listopadu 2017, kdy ve funkci nahradil bývalého místostarostu Prahy 10 Filipa Humplíka. Delegáti dnes rovněž zvolili prvního místopředsedu a trojici místopředsedů.

"Vám slibuji dva roky zábavy a oponentům dva roky úzkosti," řekl Portlík po volbě. Ke zvolení mu pogratuloval předseda ODS Petr Fiala. Připomněl, že Portlík říkal, že pražská ODS je jednotná a konsolidovaná. "Ale že takto, to jsem netušil," řekl k volebnímu výsledku Fiala.

Další zprávy