Klaus: Zemanovy vulgarity nejsou náhoda, jindy tak nemluví

ČTK ČTK
Aktualizováno 5. 11. 2014 13:59
Podle bývalého prezidenta Zeman svými výroky "něco sleduje", zároveň chtěl Zeman nastavit zrcadlo některým lidem v Česku.
Václav Klaus.
Václav Klaus. | Foto: CPA Eduard Erben

Praha - Podle bývalého prezidenta Václava Klause byly nedělní vulgární výroky prezidenta Miloše Zemana kalkulací, kterou něco sledoval. Česku podle něj podobná vyjádření neprospějí. Klaus to řekl novinářům při křtu knihy bývalého Klausova hradního kancléře Jiřího Weigla.

Reagoval tak na nedělní rozhovor Zemana s Českým rozhlasem, ve kterém Zeman použil několik velmi vulgárních slov. Za opakované použití vulgarismů v rozhovoru pro veřejnoprávní rozhlas Zeman sklidil kritiku politiků, médií i veřejnosti.

Nastavené zrcadlo

"Nemyslím, že to spadlo z nebe, nemyslím, že to bylo náhlé pohnutí mysli. Myslím, že tím pan prezident Zeman něco sleduje. Co tím sleduje a jestli mu to zvýší počet potenciálních voličů pro druhou prezidentskou volbu, nebo ne, to myslím, že historie teprve ukáže," řekl Klaus.

Poznamenal, že sám takto nemluví ani v uzavřené společnosti, natož v roli prezidenta v rozhovoru s veřejnoprávním médiem. Hovořit sprostě neslyšel ani Zemana.

"Já jsem s Milošem Zemanem za svůj život párkrát mluvil a já jsem žádný takový výrok od něj nikdy v životě neslyšel ani v soukromém rozhovoru. Takže to jenom posiluje tu mou hypotézu, že on tím něco sledoval," řekl.

Zároveň podle něj chtěl Zeman nastavit zrcadlo "některým lidem" v Česku. Podobné výroky podle Klause Česku v zahraničí neprospějí.

Žádné odvádění pozornosti

Zeman v rozhovoru s Bleskem řekl, že se na kritiku ruské kapely Pussy Riot připravoval. Jediný vulgarismus, který v rozhlase použil sám a nebyl citací či překladem, se podle něj týkal jeho nesouhlasu se služebním zákonem.

Odmítl zároveň, že by rozhovorem chtěl odvést pozornost od svých výroků v Číně či návratu z Číny letadlem pronajatým společnostmi PPF a J&T.

Ukrajina není důsledek vnější agrese

Klaus se na autogramiádě vyjádřil také k současné ukrajinské krizi. Vysvětlovat ji jako důsledek vnější agrese je podle něj nesmysl. Země podle něj selhala v provedení účinné postkomunistické transformace. V podobném duchu chce Klaus v pondělí mluvit na slyšení před britskými politiky ve Sněmovně lordů.

Klaus byl pozván na takzvané slyšení před zahraničním výborem Sněmovny lordů, který se bude zabývat situací na Ukrajině a vztahem EU a Ruska. "To, co budu říkat, není mainstreamový názor, není to připojení se k té neuvěřitelné manipulativní propagandě, která dominuje světovým, a bohužel musím říct, že v nemalé míře i našim médiím, takže já tam budu chtít vyjádřit racionálnější postoj," řekl Klaus.

Ukrajina podle něj selhala "v provedení účinné postkomunistické transformace". "Důsledků toho jsme svědky. Vysvětlovat tuto ukrajinskou krizi jako důsledek vnější agrese nebo něco takového je podle mého názoru naprostým omylem, naprostým nesmyslem a v tomto duchu já tam budu hovořit," dodal exprezident.

Kritika vůči ČNB

Klaus zároveň představil Weiglovu knihu Bez iluzí o světě kolem nás, která je souborem starších Weiglových textů. Zabývá se v nich otázkami ekonomické transformace Česka, spory o Evropu, krizí na Blízkém východě nebo na Ukrajině. Podle Klause v nich například přesně předpověděl důsledky přímé volby prezidenta.

Jedna z kapitol se týká i měnové intervence České národní banky. Podle Weigla je obtížné ji hodnotit vzhledem k vývoji, který během uplynulého roku nastal, a je obtížné říci, jestli byla, nebo nebyla úspěšná. Lidé kolem Klause podle něj zůstávají kritičtí vůči měnovým zásahům. Klaus v této souvislosti připomněl, že Česko pokleslo na 26. místo v rámci EU v úrovni mzdové a příjmové hladiny, což je prý důsledkem devalvace koruny ČNB.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Turecko přesune v první fázi do Sýrie milion uprchlíků, řekl Erdogan

Turecko v první fázi přesune do Sýrie milion syrských uprchlíků ze svého území. Řekl to v úterý turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Turecká armáda od 9. října bojuje na severu Sýrie proti tamním kurdským oddílům s cílem zřídit podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků. Turecko jich přijalo od roku 2011 na 3,6 milionu.

"Zajistíme oblast od Manbidže po iráckou hranici a v první fázi umožníme milionu syrských uprchlíků vrátit se domů. Později zajistíme návrat dvou milionů lidí," prohlásil prezident.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

V Brazílii spadl obytný dům. Nejméně dva lidé jsou mrtví a deset je nezvěstných

Sedmipodlažní obytný dům se dnes náhle zřítil ve městě Fortaleza na severovýchodě Brazílie. Hasiči a záchranáři z trosek zatím vyprostili dva mrtvé a osm zraněných, kteří byli převezeni do nemocnice. Tragická bilance ale může být vážnější, protože pod rozvalinami jsou ještě minimálně další dva živí lidé a deset osob se pohřešuje, informovala brazilská média. Podle svědků několik osob stihlo z budovy vyběhnout a mezi zraněnými je i pár lidí, kteří šli kolem. Příčiny kolapsu domu dosud nejsou jasné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy