Světová média o Zemanovi: Je to vulgární konzument alkoholu

ČTK ČTK
5. 11. 2014 12:10
Nedělní vulgární výstup prezidenta Miloše Zemana v rádiu řeší také zahraniční média. Australský rozhlas jej označil za sprostého sedmdesátiletého bývalého levičáka se zálibou v pití a kouření.
Středeční článek britského The Telegraph o vulgárních Zemanových výrocích.
Středeční článek britského The Telegraph o vulgárních Zemanových výrocích. | Foto: The Telegraph

Praha - Média v různých zemích světa se i ve středu vracejí k vulgárním výrokům českého prezidenta Miloše Zemana v nedělním rozhlasovém pořadu Hovory z Lán.

Citují názory českých politiků i komentátorů a připomínají znechucenou veřejnost a množství stížností adresovaných mediálním kontrolním orgánům. Skandálu si mimo jiné povšimli novináři v Austrálii, ve Spojených státech či v Makedonii

Australský rozhlas o Zemanovi informuje jako o "sprostém sedmdesátiletém bývalém levičákovi, který se až do loňského zásahu lékařů vyznačoval zálibou v pití a v kouření".

Český prezident jako vulgární konzument alkoholu

Britský The Telegraph poznamenává, že český prezident svým interview prošpikovaným sprostými slovy veřejnost šokoval. List zároveň upozornil, že pokud kontrolní orgány dospějí k názoru, že nedělní Hovory ohrozily morální vývoj dětí, může Český rozhlas dostat pokutu až 281 tisíc liber (deset milionů korun).

Prezident Zeman v nedělním přímém přenosu Českého rozhlasu použil výrazů "k**da", "z***vit", "h***o" a "k***y". Hrad později prohlásil, že Zeman tak otevřel klíčové téma, zda je přípustné takové výrazy v politice používat, a že není důvod, aby se prezident za svá slova omlouval.

The Washington Post informuje o stovkách stížností, kterými na Hovory z Lán zareagovali posluchači, a věnuje se možným zdrojům Zemanova chování.

List píše, že český prezident je známý svým vulgárním slovníkem, ale je také častým konzumentem alkoholu. Deník přitom popsal loňský incident, při němž Zeman na veřejnosti vypadal jako opilý a své nejisté pohyby dodatečně vysvětloval chřipkou.

Problematická česká politika

The Washington Post také věnuje pozornost názorům českých komentátorů, kteří výroků z Hovorů použili k širšímu hodnocení Zemanova působení na Hradě. Americký list přitom cituje Jiřího Peheho, podle něhož "Zeman si prezidentský úřad zprivatizoval, a fakt, že si to mohl dovolit, je částečně dán slabostí českých politických stran".

The Washington Post současně hodnotí situaci v Česku pětadvacet let po pádu Berlínské zdi jako problematickou. "Přetrvává korupce a ekonomika mnoha zemí východní Evropy je stále slabá. Loni kvůli obvinění z úplatků musel odstoupit český premiér (Petr Nečas). Navíc byla jeho milenka obviněna z využívání vládních prostředků ke sledování premiérovy manželky."

Smířlivěji se k Zemanovu vystoupení postavila makedonská tisková agentura MINA. "Politiky mohly Zemanovy výroky rozzlobit, avšak my bychom měli ocenit, že český prezident stejně jako jeho předchůdce umí jasně říci, co si myslí, a to je v dnešním politickém světě rarita".

Německý zpravodajský server taz.de se zmiňuje o Zemanově kritice vlády kvůli přijatému služebnímu zákonu, který prezident hodlá napadnout u ústavního soudu, a píše, že každý, kdo je byť vzdáleně obeznámen se Zemanovým stylem, u něj nemůže očekávat diplomatickou citlivost.

Server se také ptá, zda za nedělním vystoupením českého prezidenta - "konzumujícího denně nejméně šest sklenic vína a tři sklenky tvrdého alkoholu" - je fakt, že nemá sám sebe pod kontrolou, anebo zda vulgarita byla záměrná ve snaze zastřít špatný dojem ze Zemanovy návštěvy Číny.

Server připomíná, že na Facebooku se už přihlásilo tři tisíce lidí, kteří chtějí přijít na demonstraci proti Zemanovi plánovanou na 17. listopad, tedy v den 25. výročí sametové revoluce. "V zemi, kde je prezident nedotknutelným symbolem státnosti, je to skoro nová revoluce," poznamenává taz.de.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Seemanová překonala český rekord i na kraulové čtyřstovce

Plavkyně Barbora Seemanová překonala v Taškentu další český rekord. Po čtvrteční kraulové dvoustovce posunula nejlepší čas i na dvojnásobné trati. Časem 4:08,89 vylepšila svůj předchozí rekordní zápis z loňského mistrovství světa v Kwangdžu o 84 setin sekundy.

"Čtyřstovka se mi stejně jako včera dvoustovka jela skvěle. Cítila jsem silný záběr, což je pro mě hodně důležité. I když je to čtyřstovka, která vždycky bolí, tak jsem se snažila ke konci do toho ještě kopnout, ale abych nevytuhla, což se ale pochopitelně trochu stalo," popsala rekordní závod dvacetiletá Seemanová v tiskové zprávě.

"Opět skvělý výsledek, vylepšený osobní rekord, český rekord, no prostě paráda. Stále ale cílíme na olympijský A-limit, který Báře stále uniká. Na druhou stranu se zlepšuje a uvidíme, co se stane na jaře," uvedla trenérka Petra Škábová.

Na vynikající časy z International Swimming League v Budapešti navázala v Taškentu Simona Kubová. Po náročném programu posledních týdnů dokázala na 100 metrů znak zaplavat čas 1:00,03 a zopakovat olympijský A-limit. Ten už má splněný od loňského jara.

Zdroj: ČTK
Další zprávy