Klaus, Prymula a Faltýnek dostanou za porušení vládních opatření pokutu 3000 korun

ČTK ČTK
Aktualizováno 8. 12. 2020 16:34
Bývalý prezident Václav Klaus dostane podle České televize od pražské hygienické stanice rozhodnutí o pokutě 3000 korun za nenošení roušky na veřejnosti a porušení vládního nařízení. Stejná sankce čeká někdejšího ministra zdravotnictví Romana Prymulu a předsedu poslaneckého klubu ANO Jaroslava Faltýnka za to, že 21. října navštívili v Praze na Vyšehradě restauraci, která měla být zavřená.
Prezident Václav Klaus 17. listopadu s nenasazenou rouškou.
Prezident Václav Klaus 17. listopadu s nenasazenou rouškou. | Foto: ČTK

Prymula ČT řekl, že se nebude proti rozhodnutí odvolávat. Faltýnek žádnou informaci od hygieny ani od jiných orgánů zatím neobdržel, ani ho nikdo neoslovil. "Nicméně uhradím okamžitě, co mi bude uloženo," uvedl. Klausovo vyjádření ČTK shání.

Klaus byl na veřejnosti bez zakrytých úst a nosu při oslavách výročí událostí spojených se 17. listopadem na Národní třídě. Bez roušky ale na veřejnosti vystoupil opakovaně, nicméně na Národní třídu dorazilo 17. listopadu více lidí bez roušky.

Policisté k tomu tehdy na Twitteru uvedli, že na Národní třídě zadokumentovali několik takových lidí, mezi kterými byla i jedna veřejně známá osoba. Toto možné přestupkové jednání oznámí policie správnímu orgánu, dodala policie.

Prymula po schůzce, při které byl vyfotografován, jak bez roušky vychází ze zavřené vyšehradské restaurace, skončil ve funkci ministra. Prymula již dříve připustil, že schůzka byla politická chyba. ČT nyní řekl, že se nebude proti rozhodnutí odvolávat.

Schůzky se tehdy účastnil i Faltýnek a další lidé. Faltýnek tehdy uvedl, že nechá na hygieně posoudit své prohřešky a v případě pokuty požádá Poslaneckou sněmovnu o vydání k správnímu řízení.

Mluvčí pražských hygieniků Zbyněk Boublík potvrdil, že stanice nyní dokončuje několik správních řízení týkajících se veřejně známých lidí, které bude o výsledcích v nejbližších dnech informovat. Konkrétní jména však nesdělil. "Vzhledem k zákonné úpravě, podle které je správní řízení vedené správním orgánem výhradně neveřejné, nelze k daným záležitostem sdělovat jakékoli bližší podrobnosti," uvedl.

Video: Bývalý prezident Klaus přišel uctít památku 17. listopadu bez roušky

Václav Klaus při uctění památky 17. listopadu odmítl mít nasazenou roušku | Video: ČTK
 

Právě se děje

před 6 hodinami

Po protestech na Kubě poslalo Rusko do Karibiku humanitární pomoc

Rusko po masivních protestech na Kubě poslalo do karibské země více než 88 tun humanitární pomoci. Dva letouny Antonov An-124 dopravily do země potraviny a zboží pro ochranu obyvatel, včetně milionu roušek. Oznámilo to dnes ruské ministerstvo obrany.

Kvůli koronavirové krizi se na Kubě v poslední době výrazně zhoršila hospodářská situace. To vyvolalo tento měsíc masivní protesty, největší za 30 let.

Další zprávy