Klaus před volbami na mítinku podpoří německé populisty. Do dětí na hranicích by ale nestřílel

Jan Hejl Jan Hejl
Aktualizováno 11. 3. 2016 12:26
Exprezident Václav Klaus v Německu před důležitými zemskými volbami podpoří populistickou a antiimigrační stranu Alternativa pro Německo. V pátek večer vystoupí po boku její předsedkyně Frauke Petryové na mítinku v západoněmeckém Neuwiedu. Klaus podle jeho mluvčího řadu názorů AfD sdílí, a proto se rozhodl se aktivně zapojit do německé předvolební kampaně. Podle ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka Klausova podpora AfD Českou republiku nepoškodí.
Bývalý prezident Václav Klaus.
Bývalý prezident Václav Klaus. | Foto: AfD Rheinland-Pfalz/Facebook

Praha/Neuwied – Bývalý prezident Václav Klaus se rozhodl aktivně zapojit do kampaně před důležitými zemskými volbami v Německu. V pátek vystoupí po boku předsedkyně pravicové populistické strany Alternativa pro Německo (AfD) Frauke Petryové, která ostře vystupuje proti migraci a Evropské unii.

Klaus bude řečnit v západoněmeckém městě Neuwied spolu s předsedkyní AfD a lídrem kandidátky v Porýní-Falci Uwe Jungem.

Stranu podpoří v samém závěru kampaně před volbami, které se konají v neděli ve třech spolkových zemích zároveň a budou klíčové zejména pro pozici kancléřky Angely Merkelové.

Mluvčí exprezidenta Petr Macinka řekl, že Václav Klaus AfD podporuje dlouhodobě. "Prezident Klaus do Německa jezdí na pozvání, jeho názory tam jsou vnímány," vysvětlil Macinka s tím, že na AfD je v Německu vyvíjen obrovský nátlak a členové strany čelí výhrůžkám. "V Německu panuje cenzura," dodal.

Macinka na dotaz, zda exprezident sdílí také názor předsedkyně AfD Frauke Petryové, že běžencům se musí zabránit vstupu do země i za použití střelných zbraní, odpověděl, že média výrok překroutila.

"Vy říkáte 'střílet do lidí.' Posouváte to úplně někam jinam, než to je. Takhle to paní Petryová neřekla. Média se v Německu z AfD snaží udělat partu, která střílí malé děti," zdůraznil Macinka. "Ale ptáte-li se na to, zda by Václav Klaus souhlasil s tím, že se bude na hranicích střílet do malých dětí, tak nesouhlasil."

Ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek o Klausově podpoře AfD přímo v Německu ví. Na dotaz Aktuálně.cz, zda vystoupení exprezidenta nemůže poškodit Českou republiku v očích kancléřky, reagoval stručně: "Nepoškodí nás to."

Podobný názor má i Hrad. "Je plným právem pana exprezidenta Václava Klause podpořit kohokoliv. Žijeme ve svobodné společnosti," sdělil Jiří Ovčáček, mluvčí prezidenta Miloše Zemana.

Prvního místopředsedu TOP 09 a stranického experta na zahraniční politiku Marka Ženíšek plánovaný projev exprezidenta nepřekvapil. "Konečně se Václav Klaus ocitne opět mezi svými," řekl.

Střelba do migrantů i oplocení hranic

AfD je v Německu známá zejména radikálním postojem vůči migrantům. Její předsedkyně Frauke Petryová vyvolala vlnu kritiky, když v únoru prohlásila, že policisté musí běžencům zabránit vstupu do Německa a "v případě nutnosti použít i střelnou zbraň." Uvedla také, že by – pokud bude třeba – měla být oplocena německá státní hranice.

Místopředsedkyně strany Beatrix von Storchová později slova Petryové potvrdila. Na otázku, zda chce AfD zbraněmi zabránit ve vstupu do země i ženám a dětem, odpověděla, že ano.

Víkendové zemské volby se v Německu konají v Sasku-Anhaltsku, Bádensku-Württembersku a v Porýní-Falci, kde exprezident AfD podpoří. Celkem třináct milionů Němců bude mít příležitost vyjádřit se, zda souhlasí s migrační politikou kancléřky Angely Merkelové.

Právě migrační krize může překreslit rozložení sil v zemských parlamentech, kam mohou poprvé zamířit radikální a populistické strany, jako je AfD. Její popularita navíc roste a podle posledních průzkumů by ji v Bádensku-Württembersku volilo až 11 procent voličů. Podobné preference má strana chemičky Frauke Petryové v Porýní-Falci.

Podle odborníků je však výsledek voleb i podporu krajně pravicových sil v Německu obtížné předvídat. Stále vysoké procento voličů není rozhodnuto, komu dá hlas, a hlasování tak může výrazně ovlivnit volební účast.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Hlídky zachránily 84 migrantů v Lamanšském průlivu

Hlídky vojenského námořnictva a francouzského četnictva zachránily v sobotu u pobřeží severní Francie 84 migrantů, kteří se na palubě čtyř plavidel pokoušeli překonat Lamanšský průliv a doplout do Británie. Ve dvou případech byly mezi trosečníky i ženy a děti.

Další zprávy