Policii oznámil korupci v kauze soudce Sováka, hlavní svědek teď musí sám do vězení

Jan Horák Jan Horák
13. 1. 2021 19:30
Bývalý policista Ladislav Kirschner je klíčovým svědkem v korupční kauze soudce Vrchního soudu v Praze Zdeňka Sováka. Právě on navedl kriminalisty k tomu, aby úplatky kolem Sováka začali rozkrývat. Podle zjištění Aktuálně.cz se nyní sám octl na druhé straně zákona. Soud ho vyzval k nástupu do vězení, Kirschner spáchal podvody ve výši 35 milionů korun. Vězení se zatím vyhýbá.
Bývalý policista Ladislav Kirschner.
Bývalý policista Ladislav Kirschner. | Foto: ČTK

Na silvestra loňského roku převzal sedmapadesátiletý Kirschner listinu s razítkem Městského soudu v Praze, kterou žádný odsouzený nevyhlíží s radostí. Podle zjištění Aktuálně.cz to byla výzva k nástupu do výkonu trestu. Hlavní svědek korupční kauzy soudce Sováka se měl hlásit v pražské ruzyňské věznici. Čeká ho sedm let vězení.

"Ano. Podrobnosti výzvy z taktických důvodů sdělovat nebudeme," odpověděla mluvčí pražského městského soudu Markéta Puci na otázku Aktuálně.cz, zda instance vypravila Kirschnerovi pokyn k odpykání trestu. Ačkoliv od doručení výzvy uplynuly téměř dva týdny, bývalý policista zůstává na svobodě. "Podle našich informací dosud nenastoupil," dodala mluvčí.

Každá taková výzva určuje lhůtu, dokdy se jí musí odsouzený podřídit a dostavit se do věznice. Platí to i v případě Kirschnera. Pokud ji prolomí, soud přejde k důraznějšímu kroku. "Pokud se odsouzený ve stanoveném termínu nedostaví do určené věznice, bude Policií České republiky do věznice dodán," vysvětlila mluvčí Puci. Policii by zalarmoval právě soud.

Věrohodnost svědka bude posuzována

Trestní stíhání pětice pachatelů v korupčním případu soudce Vrchního soudu v Praze Zdeňka Sováka odstartovalo loni 5. prosince. Vyšetřování je stále v počáteční fázi. Nyní do něj zasáhla skutečnost, že hlavní svědek musí za mříže.

"Svědek byl již k věci policejním orgánem vyslechnut, přičemž lze předpokládat, že vámi uváděná skutečnost průběh vyšetřování nijak neovlivní," sdělil Aktuálně.cz šéf Odboru závažné hospodářské a finanční kriminality Vrchního státního zastupitelství v Praze Zdeněk Štěpánek.

Kirschnerův trestní rejstřík čítá víc položek, v minulosti ho soudy opakovaně potrestaly za vydírání. Naposledy za něj dostal v roce 2015 podmíněný trest tří let vězení se čtyřletou zkušební lhůtou. Dozoroví žalobci v kauze Sovák problémy hlavního svědka se zákonem berou v úvahu.

"Věrohodnost tohoto svědka bude v průběhu dalšího řízení posuzována v kontextu dalších opatřených důkazů, když orgány činné v trestním řízení si jsou samozřejmě kriminální minulosti svědka vědomy," podotkl státní zástupce Štěpánek.

Kirschner žádá obnovu procesu

V případu, kvůli kterému má bývalý policista Kirschner strávit sedm let ve vězení, jde o trojici podvodů. Coby jednatel soukromé detektivní kanceláře nabídl jiné firmě, že pro ni zajistí úvěr od spořitelního družstva ve výši 90 milionů korun. Za službu si naúčtoval 847 tisíc. Jenže půjčku neobstaral a peníze si nechal.

Jako fyzická osoba vytáhl z Jiřího J. 22,3 milionu korun. Získal je pod legendou, že peníze využije v podnikání. Věřiteli je měl vrátit podílem ze zisku, jehož chtěl dosáhnout díky zmíněné půjčce. Stejným způsobem dostal 13 milionů z jiného známého. "Aniž by svým slibům dostál, nevrátil vylákané finanční prostředky a ponechal si je pro vlastní potřebu," stojí v rozsudku, který Aktuálně.cz prostudovalo.

Bývalý soudce Vrchního soudu v Praze Zdeněk Sovák, funkce mu zanikla z důvodu věku, dosáhl 70 let, s koncem loňského roku.
Bývalý soudce Vrchního soudu v Praze Zdeněk Sovák, funkce mu zanikla z důvodu věku, dosáhl 70 let, s koncem loňského roku. | Foto: ČTK

Kirschner se ještě před zasláním výzvy k nástupu za mříže snažil u soudu vybojovat si setrvání na svobodě. Městský soud v Praze požádal jednak o upuštění od trestu, současně si řekl o jeho odklad. Soud však jeho podání zamítl. Loni 7. prosince se proti tomu Kirschner bránil stížností, kterou projedná Vrchní soud v Praze.

Korunní svědek kauzy Sovák se u pražské městské instance domáhá také obnovení procesu. Soud se jím začne zabývat, až nadřízená instance vyřídí Kirschnerovu zmíněnou stížnost. Žádný z jeho podnětů nemá odkladný účinek. "Odsouzený musí respektovat výzvu k nástupu do výkonu trestu," upozornila mluvčí soudu Puci.

Svědek spojkou do Metrostavu

Na Kirschnerovu roli v korupční kauze soudce Vrchního soudu v Praze Zdeňka Sováka upozornily Seznam Zprávy. Podstatou případu je, že soudce měl za slíbené úplatky vypořádávat odvolání odsouzených v jejich prospěch.

Spolu se soudcem čelí stíhání čtyři lidé - jeho dobrý známý Milan Bíba, Bíbova partnerka, podnikatel arménského původu Gagik Tonyan a známý pražský advokát Jiří Teryngel. Tři z nich včetně Sováka jsou od 7. prosince ve vazbě.

Ke skupině se vztahuje obvinění z nadržování, přijímání úplatku, podplácení, zneužití pravomoci úřední osoby a legalizace výnosů z trestné činnosti. Za tyto činy hrozí až dvanáct let vězení. Nejvýraznější motiv případu je slib úplatku 50 milionů korun za to, že se Sovák pokusí zlepšit pozici stavební firmy Metrostav, jež uvázla v korupčním případu Davida Ratha. Odvolání má na stole právě vrchní soud.

Z šestiletého trestu zproštění obžaloby

Spojkou soudce Sováka a jeho kamaráda Bíby do Metrostavu měl být právě Kirschner. Údajně si ho vybrali proto, že měl ve firmě dobré kontakty. Místo toho se však obrátil na policii. Na jeho popud spustila Národní centrála proti organizovanému zločinu prověřování.

Metrostav ovšem v kauze jako podezřelý nefiguruje, od policií vyšetřovaných korupčních aktivit Sováka a Bíby se naopak distancuje. Podal kvůli nim v listopadu na Vrchní státní zastupitelství v Praze trestní oznámení.

Sovák měl za protislužbu pomoci i s odvoláním arménskému podnikateli Gagiku Tonyanovi, který za vydírání dostal původně šest let vězení. Sovákův senát vrchního soudu Tonyanovi vyhověl. "Vrchní soud v Praze rozhodl tak, že obžalovaného zprostil obžaloby, neboť v žalobním návrhu označený skutek není trestným činem," řekla už dříve Aktuálně.cz mluvčí soudu Kateřina Kolářová.

Advokát Jiří Teryngel měl zase pro Sováka zprostředkovat úplatek sto tisíc korun. Za peníze měl "zpracovat" jiného soudce, který rozhodoval o jednom z Teryngelových klientů. Advokát svou účast na korupci popírá. Připouští jen, že se Sovákem konzultoval. Znají se 40 let. "V té době (loni 30. května, pozn. aut.), kdy se to mělo stát, jsem tam odvolání žádného svého klienta neměl," sdělil už dříve Aktuálně.cz.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Bayern i v oslabení zvládl bundesligový zápas ve Fürthu a vyhrál 3:1

Fotbalisté Bayernu Mnichov porazili v předehrávce 6. kola německé ligy Fürth 3:1, přestože proti nováčkovi hráli takřka celý druhý poločas v oslabení. Po úvodní remíze vyhráli v sezoně páté utkání za sebou a vedou neúplnou tabulku o tři body před Wolfsburgem, který má sobotní zápas k dobru.

Skóre otevřel v 10. minutě Thomas Müller, po půlhodině hry zvýšil na 2:0 Joshua Kimmich. Tři minuty po začátku druhého poločasu ale dostal za ostrý faul červenou kartu Benjamin Pavard a bavorský tým se v deseti na výhru ještě hodně nadřel. Ve vyhrocené atmosféře dostal žlutou kartu v 64. minutě i trenér Bayernu Julian Nagelsmann.

Uklidnění úřadujícím šampionům přinesl v 68. minutě vlastní gól Sebastiana Griesbecka, po němž Bayern vedl už o tři branky. V závěru už jen zkorigoval stav přesnou hlavičkou Cedric Itten.

Aktualizováno před 1 hodinou

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy.  Polský prezident Duda ke sporu řekl v televizi, že se Polsko nemůže připravit o 7 procent energetického trhu a že vybízí k dialogu.

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro v pátek podle agentury PAP řekl, že Soudní dvůr Evropské unie neměl v dané etapě sporu o důl Turów právo uložit Polsku pokutu. Spor o Turów před unijním soudem ještě nedospěl k verdiktu. 

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
Další zprávy