Kellner po nehodě žil ještě dvě hodiny, hledal satelitní telefon, píše aljašský deník

Barbora Doubravová Domácí Barbora Doubravová, Domácí
Aktualizováno 8. 4. 2023 19:11
Miliardář Petr Kellner, který zemřel při leteckém neštěstí v březnu 2021, byl po nehodě ještě nejméně dvě hodiny naživu. Chodil kolem vrtulníku a hledal satelitní telefon, píše aljašský deník Anchorage Daily News s odvoláním na svědectví českého snowboardisty Davida Horvátha, který jako jediný člen posádky neštěstí přežil. Rodina nejbohatšího Čecha požádala aljašský soud o prošetření případu.
Trosky zříceného vrtulníku, ve kterém zahynul nejbohatší Čech Petr Kellner.
Trosky zříceného vrtulníku, ve kterém zahynul nejbohatší Čech Petr Kellner. | Foto: Reuters

Horváth se svěřil své advokátce Tracey Knutsonové. Snowboardistu dostali záchranáři z vraku asi šest hodin po nehodě.

"Mluvili mezi sebou česky a říkali si: Neboj se, dnes na té hoře nezemřeme. Musí pro nás přijít do hodiny," uvedla Knutsonová. Kellner a známý průvodce Gregory Harms podle Horváthovy právničky přežili náraz a zemřeli před příjezdem záchranářů. Harms podle něj zemřel přibližně během jedné hodiny.

Vrtulník s Kellnerem, dvěma dalšími klienty a dvěma horskými vůdci předloni v březnu havaroval poblíž ledovce Knik krátce poté, co manévroval nad hřebenem. Stroj se následně svezl asi 150 metrů po svahu, kde zůstal ležet. 

Aljašský deník připomněl, že Kellnerova rodina žaluje leteckou společnost, která stroj provozovala, včetně ubytování a průvodcovské služby. Tvrdí, že za smrt miliardáře může jejich nedbalost a pomalá reakce. Žaloba míří na firmy Soloy Helicopters, majitele chaty Triumvirate LLC a Third Edge Heli.

Podle žaloby o neoprávněnou smrt, podané 24. března u vrchního soudu v Anchorage jménem Kellnerovy vdovy a čtyř dětí, byl Kellner po nehodě vážně zraněn, ale naživu a při vědomí.

Horváth rovněž žaluje firmu, která členům výjezdu poskytovala ubytování. A to kvůli zraněním, která utrpěl při čekání na záchranu, a bolesti pramenící z toho, že musel naslouchat tomu, jak dva další přeživší nehody umírají.

Horváth zůstal uvězněn na sedadle. Měl zlomená žebra a vykloubená kolena. Přišel o všechny prsty na levé ruce a o několik prstů na té pravé, napsal aljašský deník. "Nesete si v sobě smutek a vinu za to, že jste jediný, kdo přežil," uvedla Knutsonová.

Kellnerova zranění se dala přežít

"V době, kdy našli tělo pana Kellnera, podlehl zraněním, která se dala přežít," uvádí se v žalobě od Kellnerovy rodiny. Neuvádí podrobnosti o povaze zranění ani o tom, co způsobilo jeho smrt.

Tři společnosti uvedené v žalobě měly o havárii okamžitě vědět a informovat úřady, což by vyvolalo "život zachraňující lékařskou péči", tvrdí Kellnerovi. Místo toho ale nedokázaly sledovat vrtulník ani udržet kontakt s pilotem. Záchrana tak na místo dorazila až pět hodin od zřícení vrtulníku.

Žaloba také tvrdí, že firma Soloy Helicopters nedokázala zajistit, aby správně fungoval nouzový lokalizační maják. Vysílač měl spustil nouzový signál pro záchranáře poté, co se těsně po 18:30 následkem nárazu zastavil sledovací signál. Trvalo skoro dvě hodiny, než někdo začal vrtulník pohřešovat.

Nehodu vyšetřuje Národní úřad pro bezpečnost dopravy. Konečná zpráva se očekává v létě.

Havárie byla jednou z nejsmrtelnějších leteckých nehod na heli-skiingu v historii Severní Ameriky a vzbudila mezinárodní pozornost. Kromě Kellnera zemřeli  i český trenér snowboardingu Benjamin Larochaix, pilot Zachary Russell a dva horští vůdci: Gregory Harms a Sean McManamy.

"Jsem Petr Kellner, podnikatel a táta." PPF zveřejnila zpověď tragicky zesnulého šéfa. | Video: Twitter/ Vladimír Mlynář
 

Právě se děje

Další zprávy