Kdo se ujme kultury stále není jasné. Řízení náměstkem je neudržitelné, míní Hamáček

ČTK Radek Dragoun ČTK, Radek Dragoun
Aktualizováno 30. 7. 2019 17:41
Premiér Andrej Babiš nepožádá prezidenta Miloše Zemana o pověření jiného člena vlády řízením ministerstva kultury po odchodu ministra Antonína Staňka (ČSSD), protože si to nepřeje předseda ČSSD Jan Hamáček a premiér by tím porušil koaliční smlouvu. Předpokládá, že ve středu Staněk pověří jednoho z náměstků řízením resortu. Babiš řekl, že si uvědomuje, že postup neodpovídá kompetenčnímu zákonu. Nechce ale porušit koaliční dohodu. Podle Hamáčka může za zmatky prezidentovo otálení.
Jan Hamáček.
Jan Hamáček. | Foto: Libor Fojtík

"Podle zákona nemůžu vést resort ani nikoho pověřit. Mohu navrhnout prezidentovi, že pověřím jiného ministra řízením resortu, ale to si pan předseda ČSSD nepřeje," uvedl.

Dodal, že věc nevnímá jako dramatickou, protože kabinet čeká třítýdenní dovolená. Se Staňkem v úterý o situaci mluvil. "Nevyjádřil se jasně, koho pověří, ale předpokládám že někoho z náměstků zítra," uvedl předseda vlády.

Ministerstvo kultury podle Staňka analyzuje, kdo má úřad vést. Podle něj služební zákon řeší zastupování ministra pouze v případě, kdy je ministr ve funkci a nachází se na služební cestě či na dovolené. Ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) řekla, že nečlena vlády nelze pověřit podle kompetenčního zákona. Předpokládá, že problém vyřeší Babiš s Hamáčkem.

"Pan ministr Staněk bude odvolán a po nějakou dobu bude zastupovat ministra při řízení resortu dovnitř, nikoli s pravomocí člena vlády, někdo z jeho náměstků," řekl Hamáček. Uvedl, že rozumí tomu, že podle kompetenčního zákona musí v čele ministerstva stát jeden z ministrů, třeba jiného resortu, či premiér.

"To je otázka na Pražský hrad, protože ministra jmenuje prezident republiky, nikoli předseda sociální demokracie. My jsme udělali maximum. Pan premiér udělal maximum, návrh na Pražský hrad poslal. Pokud v čele ministerstva nestojí ministr, tak to je věc pana prezidenta," uvedl. Později napsal, že žádnou schůzku s premiérem už na toto téma neplánuje.

Aféra kolem výměny na ministerstvu podle Staňka přinesla absurdní tlak na prezidenta Miloše Zemana. Staněk chce ještě ve středu podepsat návrh rozpočtu. Svoje působení v čele resortu hodnotí pozitivně. Před svou poslední účastí na jednání vlády řekl, že jeho angažmá skončí ve středu o půlnoci, do té doby musí být jasno i o dočasném vedení úřadu. Který z náměstků se toho ujme, v úterý neuvedl. Řekl pouze, že ví, který z nich to nebude.

"V tuto chvíli analyzujeme jak služební zákon, tak další věci, protože situace není vůbec jednoduchá. Zákon řeší zastupování ministra v případě, že ministr existuje, je ale třeba na služební cestě nebo na dovolené. Nicméně neřeší situaci, kdy ministr vůbec není. Já bych nerad uvedl kohokoli do složité situace, kdy by měl cokoli podepisovat a neměl to právně úplně jasné," řekl Staněk.

Na středu chystá Staněk bilanční tiskovou konferenci, na níž chce zhodnotit své působení v čele ministerstva. "Myslím, že ministerstvo kultury budu předávat ve stabilizované podobě. Myslím, že tam je několik otevřených kauz a několik, které jsou rozpracované a bude je potřeba sledovat. Myslím, že zítra (ve středu) ještě podepíšu návrh rozpočtu," uvedl končící ministr. "Práci, kterou jsem na vládě odvedl, ti, kterých se dotýkala, určitě poznali, ať už je to péče o památky a podobně," dodal.

Staněk pravděpodobně pověří vedením jednoho z náměstků

Spor o odvolání Staňka se táhl od poloviny května, kdy Staněk podal demisi. Zeman ji ale nepřijal. Premiér Andrej Babiš (ANO) následně na žádost ČSSD navrhl odvolání ministra a současně jmenování místopředsedy ČSSD Michala Šmardy.

Zatímco demisi prezident přijmout nemusí, žádosti předsedy vlády o odvolání vyhovět musel. Staňka Zeman odvolal k 31. červenci. "Bezesporu si myslím, že je to vyřešení velmi komplikované a složité situace, která nebyla dobrá pro nikoho. Myslím, že zbytečně vystavovala pana prezidenta absurdnímu tlaku," řekl Staněk.

Vedení sociální demokracie trvá na tom, že by se Staňkovým nástupcem měl stát Šmarda. Zeman chce o jejich nominaci rozhodnout v polovině srpna. ČSSD hrozí tím, že pokud se Šmarda nestane ministrem, její ministři odejdou z vlády.

"Nejsme to my, kteří to blokujeme. Pan premiér není ochoten některé věci prosazovat důrazněji a pan prezident jasně řekl, že se rozhodne 15. srpna. To jediné, co můžeme udělat, je, že zítra (ve středu) podáme demisi," řekl předseda ČSSD Jan Hamáček.

Ministerstvo v pondělí uvedlo, že Staněk pravděpodobně pověří řízením úřadu některého ze dvou náměstků člena vlády, kterými jsou Alois Mačák a Jiří Vzientek.

"Já se moc omlouvám, máme jednání, obraťte se na tiskové oddělení," odmítl rozhovor Mačák a zavěsil. Druhý jmenovaný, náměstek Vzientek, Aktuálně.cz řekl, že podle něj může ministr vybírat ze všech náměstků, případně pověřit státního tajemníka. "Jestli jsem to správně pochopil, má pan ministr na výběr ze sedmi lidí. Tak někdo z těch sedmi," odpověděl na otázku, kdo by podle něj mohl být řízením resortu pověřen.

Premiér, který ve středu plánuje jednání na ministerstvu kultury, dříve řekl, že by se dočasně vedení resortu mohla ujmout náměstkyně pro řízení živého umění Kateřina Kalistová (ČSSD), která už ministra několikrát na jednáních kabinetu zastoupila. Poté ale zjistil, že k jejímu pověření nemá kompetence.

"Počkáme na rozhodnutí pana prezidenta, ale jsem přesvědčen, že situace teď, jak vypadá na ministerstvu kultury, to znamená, že v čele ministerstva nebude ministr a bude ho řídit náměstek, je dlouhodobě neudržitelná. To si myslím, že musí vnímat i pan prezident," doplnil Hamáček.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Auto jedoucí v protisměru způsobilo na D7 nehodu, jeden mrtvý

Dálnici D7 uzavřela na 12. kilometru ve směru na Slaný hromadná nehoda šesti aut. Nehodu zavinilo auto jedoucí v protisměru, řidič tohoto vozu při nehodě zemřel. Informace o případných dalších zraněných zatím nejsou k dispozici, řekla ČTK policejní mluvčí Michaela Richterová.

Policie obdržela podle Richterové před 21:15 na tísňovou linku nejdříve oznámení, že na dálnici jede auto v protisměru. "Minutu na to došlo k dopravní nehodě šesti vozidel. Řidič, co jel v protisměru, na místě zemřel," řekla Richterová.

Dálnice je v místě uzavřena, policie dopravu odklání na devátém kilometru na Bouchalku, zpět se mohou řidiči vracet na 18. kilometru u Knovíze.

Další zprávy