Kauzu Svoboda neodkládejte, nařídil žalobce policii

Petr Koděra Petr Koděra
3. 2. 2015 19:46
Detektivové oživili případ milionového auditu v dopravním podniku, který exprimátor Prahy a nyní poslanec Bohuslav Svoboda zadal advokátovi Václavu Láskovi. Policie žádá Sněmovnu o poslancovo vydání.
Bohuslav Svoboda
Bohuslav Svoboda | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Policisté sice loni na podzim odložili trestní oznámení na exprimátora Prahy a nyní poslance ODS Bohuslava Svobodu kvůli auditům v pražském dopravním podniku, teď ale museli případ znovu vytáhnout ze šuplíku.

Nařídil jim to žalobce Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 1 Jan Maršálek, který na vyšetřování dohlíží.

Podle Maršálka se kriminalisté s odložením kauzy ukvapili a na jeho pokyn teď museli poslat do Poslanecké sněmovny žádost o vydání Svobody k trestnímu stíhání.

"Kolega Maršálek dospěl k závěru, že rozhodnutí policie o odložení bylo předčasné. Policie se nevypořádala se všemi skutečnostmi, které byly důležité pro její rozhodnutí," řekl deníku Aktuálně.cz Maršálkův nadřízený Jan Lelek.

Další detaily případu odmítl komentovat s tím, že případ je ve fázi prověřování a dosud v něm nikdo nebyl obviněn.

Lelek pouze potvrdil, že jde o totožný případ, který se již v médiích objevil právě v souvislosti s odložením trestního oznámení.

Z těchto indicií tak vyplývá, že jde o kauzu, kterou na policii přinesl bývalý šéf dopravního podniku Martin Dvořák. Ve svém trestním oznámení tvrdil, že Svoboda neoprávněně podepsal s advokátem a nynějším senátorem Václavem Láskou smlouvu o auditu vybraných zakázek dopravního podniku.

Podle Dvořáka k tomu neměl Svoboda právo a připravil tak městskou pokladnu o více než milion korun.

Svoboda tvrdí, že zákon neporušil, přestože kontrakt s Láskou podepsal bez vědomí městské rady. Podle advokáta Lásky k tomu mandát měl.

"Pokud vím, tak pravomoc měl, protože existovalo rozhodnutí rady, které umožňovalo vedení města zadávat podobné posudky. A bylo to i běžnou praxí,“ řekl Láska Aktuálně.cz.

Podle něj to byla nejlevnější právní služba, jakou kdy město dostalo. Sám prý kvůli tomuto případu již na policii vypovídal na začátku loňského roku.

Dvořákova pomsta?

Svoboda i Láska považují policejní vyšetřování za pomstu Martina Dvořáka, který je sám stíhaný kvůli zakázkám pro největší městskou firmu.

Policie ale Dvořákovo oznámení nevzala na lehkou váhu. A přestože kauzu odložila, podle kriminalistů Svoboda skutečně porušil zákon a způsobil Praze milionovou škodu.

Že věc odložili, vysvětlili detektivové takzvanou neúčelností trestního stíhání. To proto, že Svobodovi by hrozil v případě odsouzení v kauze "audity" nižší trest než v závažnější kauze s údajnou škodou 25 milionů korun - případu Opencard.

V tomto příběhu už totiž Svobodu a dalších čtrnáct bývalých radních policie stíhá. Žalobce dokonce podal obžalobu, ovšem zatím narazil. Městský soud v Praze mu případ před Vánoci vrátil k došetření, prý scházejí přesvědčivé důkazy. Žalobci si proti rozhodnutí podali stížnost, o které má rozhodnout pražský vrchní soud.

Podle obžaloby radní v čele se Svobodou podepsali bez soutěže dodatky ke smlouvě s provozovatelem systému Opencard, přestože mohli služby vytendrovat. Členové bývalého vedení města ovšem tvrdí, že jen hasili požár způsobený jejich předchůdci z éry Pavla Béma.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Praha o 30 procent zdraží svoz komunálního odpadu

Pražský magistrát zvedne o 30 procent cenu za svoz komunálního odpadu. Zastupitelé hlavního města ve čtvrtek schválili novelizaci vyhlášky, která cenu služby stanovuje. Město by mělo zdražením ročně získat 220 milionů korun navíc, což má významně snížit množství peněz, které musí na systém svozu a likvidace odpadu doplácet. Součástí změny je také zavedení služby svozu bioodpadu, jejíž cena bude proti současnosti o polovinu nižší.

Proti zdražení se postavila opozice. V současnosti domácnosti v metropoli platí za svoz běžného odpadu měsíčně od 86 do 5737 korun, podle četnosti a velikosti kontejneru.

Primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN) uvedl, že cena za svoz se neměnila od roku 2005, kdy vyhláška vstoupila v platnost. Náklady města na svoz komunálního odpadu ročně činí přes 977 milionů korun, na poplatcích vybere 723 milionů. Zbytek dotuje z rozpočtu. Náklady na svoz se navíc podle vedení magistrátu zvyšují. Po zvýšení, které má do rozpočtu města přinést asi 220 milionů korun navíc, by se finanční účast města měla snížit z loňských 26 na tři procenta.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

U zlínských hokejistů skončil kouč Stavjaňa, vrací se Svoboda

Hokejisty Zlína už nevede Antonín Stavjaňa, vedení klubu dnes hlavního trenéra večer odvolalo z funkce. Na lavičku posledního celku extraligy se po půlroce vrací Robert Svoboda. Berani o tom informovali na svých webových stránkách.

Zlínští hokejisté získali v 11 kolech jen šest bodů za dvě vítězství. Aktuálně mají na kontě sérii tří porážek při skóre 4:16. S celkovými 41 inkasovanými góly mají nejhorší obranu v soutěži.

"Členové prezidia, představenstva klubu a rady jednatelů se domluvili na změně trenéra. Po neúspěšném působení Antonína Stavjani se vrací Robert Svoboda, který do konce minulé sezony mužstvo trénoval a zná tak jeho kvality. Byla to logická volba," uvedl generální manažer klubu Martin Hosták.

Další zprávy