Kamarádi se rozhádali a projekt za 400 milionů zkrachoval

Petr Koděra Vojtěch Blažek, Petr Koděra
8. 5. 2015 17:00
Stavba špičkového vědeckého parku v Milovicích, kde měly automobilky testovat aerodynamiku vozů, se zadrhla. Provázejí ji dluhy, exekuce i hádky. Státu tak došla trpělivost a sebral štědrou dotaci.
Foto: VTP AT Milovice

Milovice - Ta krátká informace z ministerstva průmyslu ve středu málem zapadla jako jedna z mnoha tiskových zpráv. Byla přitom hodně důležitá. Úředníci ministra Jana Mládka definitivně zastavili vyplacení jedné z historicky největších dotací na podporu českého podnikání: 400 milionů korun z evropských fondů na projekt obřího centra pro vědce a podnikatele ve středočeských Milovicích.

Plán, který počítal s českým unikátem - obřím větrným tunelem na testování aut, provázely od samého začátku pochybnosti. Třeba kvůli opakované soutěži na dodavatele stavby, kterou napoprvé vyhrála firma z brněnského paneláku bez zaměstnanců a bez zkušeností.

A jak nyní zjistily Hospodářské noviny, mnoho otazníků celý příběh ještě vzbuzuje. Například proč se stavba zadrhla. Proč se rozhádali autoři celého projektu. Nebo kolik se vlastně utratilo peněz a kde skončily desítky milionů korun z částečně vyplacené dotace a také z bankovního úvěru.

Vědeckotechnický park chtěla vybudovat společnost  VTP Milovice, která v roce 2013 získala 400milionovou dotaci. Za společností stála skupina převážně brněnských podnikatelů kolem sdružení Energoklastr, které už podobný park postavilo u Jihlavy. Vše navíc zaštiťovala spolupráce s pražskou ČVUT a jejími profesory, kteří dostali místa ve vedení společnosti.

Hotovo mělo být letos v létě. Jenže místo špičkového technologického parku s laboratořemi se dnes na okraji Milovic kousek od Prahy tyčí jen torzo hrubé stavby. Právě proto, že termín nejde stihnout, ministerstvo průmyslu dotaci sebralo.

Jde o pozemky, říká bývalý šéf

První zdržení přišlo s opakovanou soutěží na dodavatele. A když stavba po ročním zpoždění konečně začala, po několika měsících se znovu zastavila - a už nikdy nezačala.

Jisté je, že sdružení Energoklastr si loni v září zvolilo nové vedení a rozpadlo na dvě znepřátelené části. "Přestali spolupracovat. Opakovaně jsme je upozorňovali, že se projekt dostal do ohrožení. Nic ale neudělali," vysvětluje  právník Jan Rakušan, hlavní postava milovické investice.

Rakušan naznačuje, že mohlo jít o záměr. Vědeckotechnickému centru totiž radnice v Milovicích prodala za 23 milionů pozemky. Celkem 200 tisíc metrů.

Parcely, dnes už zasíťované, ale podle Rakušana po letech získaly na hodnotě - dnes prý daly zpeněžit až za 150 milionů. Takže park sice nebude, výhodně získané pozemky však ve společnosti zůstanou. "Všechny kroky nového vedení směřují ke zužitkování areálu," říká Rakušan.

Energoklastru, který celý projekt ovládá, dnes šéfuje podnikatel Josef Komárek, na začátku Rakušanův spojenec a spoluautor milovického centra. "Teorií jsem už za svůj život slyšel..." mává rukou nad slovy svého bývalého kamaráda. Podle Komárka jednoduše Rakušan se svým týmem pracoval na projektu špatně.

Kolik se utratilo? Nikdo neví

Pozoruhodné je, že nikdo spolehlivě nedokáže říct, kolik se v projektu dosud utopilo peněz. Hovoří se o neproplacených fakturách zhruba za 110 milionů, Jan Rakušan počítá s 80 miliony - ale s upozorněním, že už několik měsíců neručí za to, co se ve spolku děje. A nynější hlavní šéf Komárek také neví: dodnes neviděl účetnictví.

Jisté je, že na dotacích projektu skutečně přišlo 28 milionů, které bude nutné vrátit.

 

Právě se děje

před 28 minutami

Ozbrojenci zastřelili na vancouverském letišti muže, podle úřadů šlo o válku gangů

Na mezinárodním letišti sloužícím kanadskému městu Vancouver zastřelili neznámí ozbrojenci v neděli 28letého muže. V pondělí o tom informovala agentura AP s odvoláním na kanadské úřady. Osmadvacetiletý muž byl zastřelen nedaleko odletové haly.

Policie byla přivolána na letiště krátce po 15:00 místního času v neděli a podařilo se jí zastavit auto s dvěma podezřelými. Ti na policisty zahájili palbu a ujeli. Policie našla vozidlo v plamenech o 28 kilometrů dál.

Kanadské úřady uvedly, že oběť byla policii známá a že incident souvisí s konfliktem mezi zločineckými gangy, jehož byla oblast v poslední době svědkem. Letiště zůstává otevřené.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 45 minutami

Při střelbě na oslavě v Coloradu zemřelo sedm lidí

Při střelbě na narozeninové oslavě v americkém městě Colorado Springs zemřelo sedm lidí včetně údajného útočníka. Uvedly to podle agentury Reuters místní úřady.

Útočník podle úřadů dorazil na oslavu, kde se nacházela jeho přítelkyně, a zahájil střelbu. Na místě zemřelo šest osob, jeden člověk podlehl svým zraněním po převozu do místní nemocnice.

V místě oslavy se nacházely i děti, podle prohlášení policie a představitelů města však nebyly mezi oběťmi střelby. Policie uvedla, že střelec spáchal sebevraždu. Dodala, že nyní zjišťuje motiv činu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy