Joachim Gauck mluvil o utrpení, budoucnost vidí optimisticky

ČTK ČTK
7. 5. 2014 19:10
Německý prezident se i při své druhé návštěvě v Česku snažil o odčinění historických křivd.
Foto: Vojtěch Marek

Praha - Ve znamení smutné minulosti, dramatické přítomnosti i optimistické budoucnosti se nesla návštěva německého prezidenta Joachima Gaucka v České republice, která ve středu skončila.

Tradičně položil velký důraz na připomínku společných dějin, které poznamenala nacistická okupace českých zemí a následné vysídlení německé menšiny. Tentokrát ji Gauck demonstroval cestou do Terezína. S českými politiky ale řešil i krizi na Ukrajině a chválil sblížení Čechů a Němců v jednotné Evropě.

Gauck přijel do Česka podruhé od svého nástupu do úřadu před dvěma roky. Už při své první návštěvě v roce 2012 omluvným dopisem za nacistické vyhlazení Lidic a uctěním památky jeho obětí ukázal, že bude usilovat o odčinění historických křivd mezi oběma sousedy.

Své pověsti dostál i tento týden, když se spolu s prezidentem Milošem Zemanem poklonil památce desetitisíců převážně Židů, kteří za války zahynuli v terezínské pevnosti.

Předtím na Univerzitě Karlově označil nacistickou okupaci Čech a Moravy za smutný vrchol mnohasetletého soužití Čechů a Němců. "Poslední akt tohoto dramatu následoval po osvobození v roce 1945, kdy museli své domovy opustit i Němci, útěkem, vyhnáním, nuceným přesídlením, etnickým vyčištěním, odsunem - ať už se to nazývá jakkoli - vinní i nevinní zároveň," připomněl poválečné vysídlení tří milionů Němců z Československa a ocenil, že se touto temnou kapitolou zabývá stále více mladých Čechů. Za jeho slova se mu dostalo uznání od šéfa vysídlených sudetských Němců Bernda Posselta a německého tisku.

Se svými českými partnery se Gauck věnoval ale i pozitivnějším stránkám nedávné historie. Několikrát v Praze vyzdvihl osobnost prvního polistopadového prezidenta Václava Havla, s nímž ho pojila minulost kritika komunistického režimu ve své zemi a kterého nazval svým velkým vzorem.

Se Zemanem si při návštěvě závodu Škoda Auto v Mladé Boleslavi pochvalovali spojení tradiční české automobilky s německým koncernem Volkswagen na počátku 90. let.

Německý prezident se při pobytu v Česku nevyhnul ani aktuálnímu dění na Ukrajině, jehož aktéry vyzval k návratu k jednacímu stolu a na Moskvu apeloval, aby spolupracovala s Organizací pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), která se snaží o urovnání ukrajinsko-ruského konfliktu.

Zeman, který si s Gauckem vyměnil vysoká státní vyznamenání, naproti tomu varoval před rostoucí hrozbou vypuknutí občanské války na Ukrajině.

Ačkoli dějiny česko-německých vztahů nazval i dějinami utrpení, jejich budoucnost během své návštěvy vylíčil Gauck optimisticky. Důvod vidí ve členství obou zemí v Evropské unii a nynějším proevropském kurzu Česka. "V Evropě máme společně jednu povinnost: už nikdy nepřipustit, aby mnohotvárnost byla zničena a násilí triumfovalo nad duchem - nikdy a nikde," vzkázal z Prahy německý prezident.

 

Právě se děje

před 6 minutami

V liberecké nemocnici zemřel muž zraněný při výbuchu v Hamru

Kvůli úternímu neštěstí v provozovně likvidace nebezpečných odpadů firmy Purum v Hamru na Jezeře na Českolipsku přišel o život jeden člověk. Dnes zemřel muž hospitalizovaný v Liberci. Řekl to mluvčí nemocnice Václav Řičář. "Zemřel na následky svých zranění," uvedl Řičář. Zranění utrpěl při výbuchu po nečekané chemické reakci spojené s únikem škodlivin do ovzduší.

Zdroj: ČTK
před 57 minutami

Trump slíbil, že ještě před volbami zveřejní "finanční hlášení" o svém majetku

Americký prezident Donald Trump slíbil, že před prezidentskými volbami v roce 2020 zveřejní "finanční hlášení" o svém majetku. Šéf Bílého domu to ve čtvrtek napsal na Twitteru. Zda to bude daňové přiznání, které Trump vytrvale odmítá publikovat a kvůli němuž ho žalují opoziční demokraté, není z prezidentova tweetu zřejmé.

Opozice, usilující o prosazení ústavní žaloby prezidenta kvůli takzvané ukrajinské kauze, vede proti Trumpovi boj hned na několika frontách. Jednou z nich jsou právě daňová přiznání, jejichž zveřejnění sice americké zákony prezidentům nenařizují, ale od dob Richarda Nixona je to v USA běžné. Trump se dosud hájil tím, že jeho majetek je auditován.

Zdroj: ČTK
Další zprávy