Joachim Gauck mluvil o utrpení, budoucnost vidí optimisticky

ČTK ČTK
7. 5. 2014 19:10
Německý prezident se i při své druhé návštěvě v Česku snažil o odčinění historických křivd.
Foto: Vojtěch Marek

Praha - Ve znamení smutné minulosti, dramatické přítomnosti i optimistické budoucnosti se nesla návštěva německého prezidenta Joachima Gaucka v České republice, která ve středu skončila.

Tradičně položil velký důraz na připomínku společných dějin, které poznamenala nacistická okupace českých zemí a následné vysídlení německé menšiny. Tentokrát ji Gauck demonstroval cestou do Terezína. S českými politiky ale řešil i krizi na Ukrajině a chválil sblížení Čechů a Němců v jednotné Evropě.

Gauck přijel do Česka podruhé od svého nástupu do úřadu před dvěma roky. Už při své první návštěvě v roce 2012 omluvným dopisem za nacistické vyhlazení Lidic a uctěním památky jeho obětí ukázal, že bude usilovat o odčinění historických křivd mezi oběma sousedy.

Své pověsti dostál i tento týden, když se spolu s prezidentem Milošem Zemanem poklonil památce desetitisíců převážně Židů, kteří za války zahynuli v terezínské pevnosti.

Předtím na Univerzitě Karlově označil nacistickou okupaci Čech a Moravy za smutný vrchol mnohasetletého soužití Čechů a Němců. "Poslední akt tohoto dramatu následoval po osvobození v roce 1945, kdy museli své domovy opustit i Němci, útěkem, vyhnáním, nuceným přesídlením, etnickým vyčištěním, odsunem - ať už se to nazývá jakkoli - vinní i nevinní zároveň," připomněl poválečné vysídlení tří milionů Němců z Československa a ocenil, že se touto temnou kapitolou zabývá stále více mladých Čechů. Za jeho slova se mu dostalo uznání od šéfa vysídlených sudetských Němců Bernda Posselta a německého tisku.

Se svými českými partnery se Gauck věnoval ale i pozitivnějším stránkám nedávné historie. Několikrát v Praze vyzdvihl osobnost prvního polistopadového prezidenta Václava Havla, s nímž ho pojila minulost kritika komunistického režimu ve své zemi a kterého nazval svým velkým vzorem.

Se Zemanem si při návštěvě závodu Škoda Auto v Mladé Boleslavi pochvalovali spojení tradiční české automobilky s německým koncernem Volkswagen na počátku 90. let.

Německý prezident se při pobytu v Česku nevyhnul ani aktuálnímu dění na Ukrajině, jehož aktéry vyzval k návratu k jednacímu stolu a na Moskvu apeloval, aby spolupracovala s Organizací pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), která se snaží o urovnání ukrajinsko-ruského konfliktu.

Zeman, který si s Gauckem vyměnil vysoká státní vyznamenání, naproti tomu varoval před rostoucí hrozbou vypuknutí občanské války na Ukrajině.

Ačkoli dějiny česko-německých vztahů nazval i dějinami utrpení, jejich budoucnost během své návštěvy vylíčil Gauck optimisticky. Důvod vidí ve členství obou zemí v Evropské unii a nynějším proevropském kurzu Česka. "V Evropě máme společně jednu povinnost: už nikdy nepřipustit, aby mnohotvárnost byla zničena a násilí triumfovalo nad duchem - nikdy a nikde," vzkázal z Prahy německý prezident.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Vedoucí Lille jen remizovalo, PSG může snížit ztrátu na jediný bod

Fotbalisté vedoucího celku francouzské ligy Lille ve 33. kole jen remizovali 1:1 s Montpellierem a zaznamenali ztrátu v boji o titul. Alespoň bod jim pět minut před koncem zachránil Luiz Araújo.

Lille vede tabulku o čtyři body před obhájcem titulu Paris St. Germain, který má k dobru nedělní zápas se St. Etienne. Montpellier, kterému k bodu několika skvělými zákroky pomohl brankář Jonas Omlin, je osmý se ztrátou pěti bodů na pohárové příčky.

Francouzská fotbalová liga - 33. kolo:

Lille - Montpellier 1:1 (85. Araujo - 21. Delort).

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Lipsko opět ztratilo a dalo vedoucímu Bayernu šanci odskočit

Fotbalisté Lipska ve 29. kole německé ligy remizovali bez branek s Hoffenheimem a dali šanci Bayernu Mnichov navýšit náskok na prvním místě tabulky. Hostům k bodu ze hřiště druhého celku tabulky pomohl i český obránce Pavel Kadeřábek, který odehrál celý zápas.

Lipsku se sice v nastavení podařilo skórovat, ale po zásahu videorozhodčího nebyl gól Yussufa Poulsena uznán. Tým trenéra Juliana Nagelsmanna zaznamenal třetí domácí ztrátu za sebou a Bayern, který má k dobru sobotní zápas s Wolfsburgem, mu může v případě výhry odskočit na rozdíl sedmi bodů.

Hoffenheim remizoval podruhé za sebou bez branek a v bundeslize natáhl sérii bez vítězství na pět zápasů. V tabulce mu patří jedenácté místo.

Německá fotbalová liga - 29. kolo:

Lipsko - Hoffenheim 0:0.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

U tuniských břehu ztroskotala loď s migranty z Afriky, nejméně 41 jich zemřelo

Nejméně 41 afrických migrantů utonulo při ztroskotání lodi u tuniských břehů. Podle tuniských úřadů loď směřovala na italský ostrov Lampedusa. Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) v pátek večer oznámila, že loď se potopila ve čtvrtek.

Tuniská pobřežní stráž původně ohlásila 21 nalezených těl. Úřady uváděly, že dvacítka lidí z lodě se pohřešuje. Všichni uprchlíci pocházeli ze subsaharské Afriky.

Loď s migranty podle úřadů vyrazila z tuniského Sfaxu ve čtvrtek večer. "Tato tragická ztráta životů znovu podtrhuje, jak je důležité rozšířit státem řízené záchranné operace napříč střední částí Středozemního moře," uvedla v prohlášení IOM. Mezi dosud vylovenými těly jsou i ženy a jeden kojenec.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Raúl Castro na sjezdu potvrdil, že předává vedení mladší generaci

Kubánský vůdce Raúl Castro v pátek na úvod osmého stranického sjezdu potvrdil, že předá vedení mocné Kubánské komunistické strany (PCC) mladší generaci, která je "plná vášně a protiimperialistického ducha". Informovala o tom agentura Reuters.

Čtyřdenní sjezd PCC se koná za zavřenými dveřmi, ale kubánská televize odvysílala úryvky Castrova úvodního projevu. Devětaosmdesátiletý Raúl Castro v něm vyjádřil spokojenost nad tím, že může předat vedení skupině věrných, kteří za sebou mají desítky let zkušeností, během nichž stoupali po stranickém žebříčku.

Předáním moci formálně skončí éra bratrů Castrových na Kubě. Ve vedení PCC má na sjezdu Raúla Castra vystřídat kubánský prezident Manuel Díaz-Canel (61).

Zdroj: ČTK
Další zprávy