Lidé budou dál vědět, jak ministři hlasovali. Spory ve vládě má i přes kritiku rozhodovat premiér

Veronika Neprašová Veronika Neprašová
Aktualizováno 5. 1. 2018 5:51
Ministerstvo spravedlnosti částečně ustoupí kritice návrhu nového jednacího řádu vlády. Premiér zřejmě nebude muset schválit všechny hosty na jednání kabinetu. Pravomoc rozhodnout spor mezi ministry mu ale nejspíš zůstane.
Když se dva ministři neshodnou na návrhu zákona, rozsoudí je premiér. Navrhuje to ve změně jednacího řádu vlády ministerstvo spravedlnosti. Kritici varují před koncentrací moci.
Když se dva ministři neshodnou na návrhu zákona, rozsoudí je premiér. Navrhuje to ve změně jednacího řádu vlády ministerstvo spravedlnosti. Kritici varují před koncentrací moci. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Na vlnu kritiky naráží některé plánované změny jednacího řádu vlády, se kterými přišlo ministerstvo spravedlnosti. To některým výtkám hodlá ustoupit. Body, proti kterým zaznívají z různých sněmovních stran nejhlasitější námitky, ale v návrhu nejspíš zůstanou. 

"To, co už víme, že tam určitě nebude, je zrušení hlasování po jménech," připustil ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO). Dosud je záznam o tom, jak který ministr pro návrh hlasoval, součástí závěrečné zprávy. Pelikánův návrh to původně chtěl zrušit. "Přiznám se, že to mi v tom materiálu uniklo," dodal. Podle kritiků by se tím jednotliví ministři zbavovali povinnosti své rozhodnutí veřejně odůvodňovat. 

Na jednání vlády by také dál měl mít přístup šéf Nejvyššího kontrolního úřadu. Jeho výslovná účast z původního návrhu vypadla. Pelikán i premiér Andrej Babiš to zdůvodňovali tím, že není nutné, aby se on, ale třeba i předseda Českého statistického úřadu nebo státní tajemník pro evropské záležitosti nutně účastnili každého jednání vlády.

Šéf NKÚ Miloslav Kala ale návrh připomínkoval. "Já mám v zákoně (o NKÚ, pozn. red.) jednoznačně uvedeno, že když se projednávají zákony, tak jsem povinen se toho zúčastnit," komentoval Kala.

"Chtěl bych vyvrátit nedorozumění. Samozřejmě předseda NKÚ se bude dál účastnit jednání vlády," přislíbil po novoročním obědu s prezidentem premiér Andrej Babiš

Ministr Pelikán také nejspíš nakonec ustoupí z toho, aby to v budoucnu byl premiér, který musí odsouhlasit každého účastníka jednání vlády nad rámec ministrů a lidí, které výslovně stanovuje zákon.

Nyní o nich hlasuje vláda jako celek. Pelikán úpravu zprvu obhajoval. "Naším cílem bylo trochu redukovat počet osob, které tam takto přisedají. Je tam často strašná spousta lidí, u kterých vůbec nechápete, co tam dělají," zdůvodňoval napřed Pelikán. Teď ale připouští, že úprava možná neprojde. "Nakonec se asi ukáže, že se to moc redukovat nebude," řekl na dotaz Aktuálně.cz po prvním letošním jednání vlády Pelikán. 

Naopak i přes četnou kritiku nejspíš premiér díky změně jednacího řádu vlády získá novou významnou pravomoc. Pokud se dva ministři dostanou kvůli návrhu do sporu a oba odmítnou ustoupit, má to být nově právě předseda kabinetu, kdo spor rozhodne. A určí, čí námitky budou zohledněny a čí ne. 

To se přitom nelíbí řadě zástupců zbylých osmi sněmovních stran. "Premiér vládu koordinuje, nikoliv řídí jednotlivé ministry a nemá být poslední instancí sporů. Návrhy omezují princip kolektivního rozhodování," nelíbí se šéfovi poslanců STAN Janu Farskému. Na premiéra Babiše se kvůli tomu obrátil dopisem. 

Změny se obává i předseda poslaneckého klubu ČSSD Jan Chvojka. "Premiér není nadřízený ministrů, určitě tedy může neformálně pomáhat dohodě. Ale jsem zvědavý na to, jak to bude fungovat prakticky," dodává Chvojka

Pelikán ale návrh hájí. "Ono to bývalo dobrou tradicí, pamětníci mi říkali, že se to tak dělávalo. Opravdu nedává smysl, aby se ty věci řešily až na vládě," myslí si. Změna má zamezit situacím z minulosti, kdy jeden ministr předloží až na jednání vlády návrh a jiný kolega ho smete ze stolu.

Podobně se to v minulém funkčním období stalo třeba ministryni práce Michaele Marksové s návrhem na změny péče o ohrožené děti. Nebo ministru zdravotnictví Svatopluku Němečkovi, jehož návrh zákona o neziskových nemocnicích potopil tehdejší šéf financí Babiš. 

Nově se mají na vládu dostávat pouze návrhy, které mají dopředu vyjednanou podporu. Případné výhrady jednotlivých resortů mají napřed řešit náměstci. Pokud neuspějí, má se spor posunout na úroveň ministrů. Když ani oni nedojdou ke smíru a hrozí, že by na vládě návrh narazil, má mít konečné slovo právě premiér. "Předpokládá se, že předseda vlády jako osoba stojící v čele vlády by měl přispět k vyřešení rozporu," píše se v materiálu.

Řadu úprav jednacího řádu vlády ale zákonodárci naopak chválí. Třeba to, že  by se nově nemusely všechny materiály předkládat zároveň elektronicky i vytištěné na papíře.

Bývalý ministr pro legislativu Jan Chvojka také oceňuje zúžení připomínkových míst, která mají mít oprávnění se k návrhům zákonů vyjadřovat. "Má to celkem logiku. Není potřeba, aby se ke každému materiálu vyjadřovalo každé ministerstvo," říká. Čistě technické nebo organizační materiály by se nově měly projednávat jen se členy vlády nebo vedoucími úřadů, kterých se týkají. 

Naopak předseda Starostů a nezávislých Petr Gazdík si myslí, že má původní šíře připomínkového procesu smysl. "Takovouto snahu vlády zrychlit jednání a předkládání zákonů považujeme za nemístnou. Nepotřebujeme více nových zákonů a rychleji přijímaných, potřebujeme co nejkvalitnější zákony," dodává  Gazdík.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Brémy podlehly Frankfurtu 0:3, Pavlenka inkasoval po 342 minutách

Fotbalisté Brém v dohrávce 24. kola německé ligy podlehli Frankfurtu 0:3 a zůstali na předposledním místě tabulky. Brankář Jiří Pavlenka byl v bundeslize překonán po 342 minutách, celý zápas za domácí Werder odehrál i krajní obránce Theodor Gebre Selassie.

Brémy prohrály poprvé po třech ligových zápasech a ztrácí dva body na šestnáctý Düsseldorf, který drží barážovou pozici. Eintracht zvítězil podruhé za sebou a poskočil na 11. příčku.

Domácí si v úvodním poločase vytvořili víc nebezpečných šancí než soupeř, ale brankář Trapp zneškodnil dalekonosnou ránu Klaasena nebo Selkeho pokus z úhlu.

Druhé dějství jasně patřilo Frankfurtu. V 61. minutě si na Kostičův centr naskočil Silva a přesnou hlavičkou překonal Pavlenku. Reprezentační gólman podruhé inkasoval v 81. minutě z rohu od nepokrytého Ilsankera a hostující náhradník ještě v poslední minutě uzavřel skóre hlavou.

Hráči Werderu potvrdili pozici nejhoršího domácího týmu německé ligy, v aktuální sezoně na Weserstadionu ze 14 utkání získali pouhých šest bodů a vyhráli jen v září nad Augsburgem (3:2).

před 5 hodinami

V případě Maddie McCannové, jež zmizela před třinácti lety, je podezřelý Němec

Němečtí vyšetřovatelé podezřívají z vraždy britské dívky Maddie McCannové, která zmizela před 13 lety při rodinné dovolené v Portugalsku, 43letého muže z Německa. Vyšetřování otevřelo státní zastupitelství v Braunschweigu, informoval dnes Spolkový kriminální úřad. Podezřelý, který byl už v minulosti podle agentury DPA vícekrát trestán kvůli sexuálním deliktům i na dětech, si v současnosti odpykává víceletý trest ve vězení.

Tehdy tříletá Madeleine McCannová zmizela v květnu 2007 z apartmánu v turistickém komplexu v Praia da Luz u jihoportugalského města Lagos v regionu Algarve. Její rodiče byli tehdy na večeři v blízké restauraci. O osud dívenky se zajímala média na celém světě. 

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Anderson, Ozon, McQueen. Festival v Cannes zveřejnil výběr filmů pro letošní ročník

Nové filmy amerického režiséra Wese Andersona, francouzského Françoise Ozona či britského Steva McQueena jsou součástí oficiálního výběru 56 snímků pro letošní ročník mezinárodního filmového festivalu v Cannes. Filmový svátek se letos v květnu nekonal kvůli koronavirové pandemii, pro snímky je ale zařazení na jeho program prestižním oceněním, uvedla agentura AFP. Žádný český film se do výběru neprobojoval.

Na seznamu oficiálního výběru se nachází Andersonův film The French Dispatch (Francouzská spojka), Ozonův Eté 85 (Léto 85), britský filmař Steve McQueen má ve výběru snímky hned dva - Lovers Rock (Skála milenců) a Mangrove (Mangrovník).

Žádný český film v letošním oficiálním výběru festivalu nefiguruje. Ze zemí střední a východní Evropy zde mají své zástupce pouze Litva (film Soumrak režiséra Šarunase Bartase) a Bulharsko (snímek Únor od režiséra Kamena Kaleva).

Zdroj: ČTK
Další zprávy