Lidé budou dál vědět, jak ministři hlasovali. Spory ve vládě má i přes kritiku rozhodovat premiér

Veronika Neprašová Veronika Neprašová
Aktualizováno 5. 1. 2018 5:51
Ministerstvo spravedlnosti částečně ustoupí kritice návrhu nového jednacího řádu vlády. Premiér zřejmě nebude muset schválit všechny hosty na jednání kabinetu. Pravomoc rozhodnout spor mezi ministry mu ale nejspíš zůstane.
Když se dva ministři neshodnou na návrhu zákona, rozsoudí je premiér. Navrhuje to ve změně jednacího řádu vlády ministerstvo spravedlnosti. Kritici varují před koncentrací moci.
Když se dva ministři neshodnou na návrhu zákona, rozsoudí je premiér. Navrhuje to ve změně jednacího řádu vlády ministerstvo spravedlnosti. Kritici varují před koncentrací moci. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Na vlnu kritiky naráží některé plánované změny jednacího řádu vlády, se kterými přišlo ministerstvo spravedlnosti. To některým výtkám hodlá ustoupit. Body, proti kterým zaznívají z různých sněmovních stran nejhlasitější námitky, ale v návrhu nejspíš zůstanou. 

"To, co už víme, že tam určitě nebude, je zrušení hlasování po jménech," připustil ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO). Dosud je záznam o tom, jak který ministr pro návrh hlasoval, součástí závěrečné zprávy. Pelikánův návrh to původně chtěl zrušit. "Přiznám se, že to mi v tom materiálu uniklo," dodal. Podle kritiků by se tím jednotliví ministři zbavovali povinnosti své rozhodnutí veřejně odůvodňovat. 

Na jednání vlády by také dál měl mít přístup šéf Nejvyššího kontrolního úřadu. Jeho výslovná účast z původního návrhu vypadla. Pelikán i premiér Andrej Babiš to zdůvodňovali tím, že není nutné, aby se on, ale třeba i předseda Českého statistického úřadu nebo státní tajemník pro evropské záležitosti nutně účastnili každého jednání vlády.

Šéf NKÚ Miloslav Kala ale návrh připomínkoval. "Já mám v zákoně (o NKÚ, pozn. red.) jednoznačně uvedeno, že když se projednávají zákony, tak jsem povinen se toho zúčastnit," komentoval Kala.

"Chtěl bych vyvrátit nedorozumění. Samozřejmě předseda NKÚ se bude dál účastnit jednání vlády," přislíbil po novoročním obědu s prezidentem premiér Andrej Babiš

Ministr Pelikán také nejspíš nakonec ustoupí z toho, aby to v budoucnu byl premiér, který musí odsouhlasit každého účastníka jednání vlády nad rámec ministrů a lidí, které výslovně stanovuje zákon.

Nyní o nich hlasuje vláda jako celek. Pelikán úpravu zprvu obhajoval. "Naším cílem bylo trochu redukovat počet osob, které tam takto přisedají. Je tam často strašná spousta lidí, u kterých vůbec nechápete, co tam dělají," zdůvodňoval napřed Pelikán. Teď ale připouští, že úprava možná neprojde. "Nakonec se asi ukáže, že se to moc redukovat nebude," řekl na dotaz Aktuálně.cz po prvním letošním jednání vlády Pelikán. 

Naopak i přes četnou kritiku nejspíš premiér díky změně jednacího řádu vlády získá novou významnou pravomoc. Pokud se dva ministři dostanou kvůli návrhu do sporu a oba odmítnou ustoupit, má to být nově právě předseda kabinetu, kdo spor rozhodne. A určí, čí námitky budou zohledněny a čí ne. 

To se přitom nelíbí řadě zástupců zbylých osmi sněmovních stran. "Premiér vládu koordinuje, nikoliv řídí jednotlivé ministry a nemá být poslední instancí sporů. Návrhy omezují princip kolektivního rozhodování," nelíbí se šéfovi poslanců STAN Janu Farskému. Na premiéra Babiše se kvůli tomu obrátil dopisem. 

Změny se obává i předseda poslaneckého klubu ČSSD Jan Chvojka. "Premiér není nadřízený ministrů, určitě tedy může neformálně pomáhat dohodě. Ale jsem zvědavý na to, jak to bude fungovat prakticky," dodává Chvojka

Pelikán ale návrh hájí. "Ono to bývalo dobrou tradicí, pamětníci mi říkali, že se to tak dělávalo. Opravdu nedává smysl, aby se ty věci řešily až na vládě," myslí si. Změna má zamezit situacím z minulosti, kdy jeden ministr předloží až na jednání vlády návrh a jiný kolega ho smete ze stolu.

Podobně se to v minulém funkčním období stalo třeba ministryni práce Michaele Marksové s návrhem na změny péče o ohrožené děti. Nebo ministru zdravotnictví Svatopluku Němečkovi, jehož návrh zákona o neziskových nemocnicích potopil tehdejší šéf financí Babiš. 

Nově se mají na vládu dostávat pouze návrhy, které mají dopředu vyjednanou podporu. Případné výhrady jednotlivých resortů mají napřed řešit náměstci. Pokud neuspějí, má se spor posunout na úroveň ministrů. Když ani oni nedojdou ke smíru a hrozí, že by na vládě návrh narazil, má mít konečné slovo právě premiér. "Předpokládá se, že předseda vlády jako osoba stojící v čele vlády by měl přispět k vyřešení rozporu," píše se v materiálu.

Řadu úprav jednacího řádu vlády ale zákonodárci naopak chválí. Třeba to, že  by se nově nemusely všechny materiály předkládat zároveň elektronicky i vytištěné na papíře.

Bývalý ministr pro legislativu Jan Chvojka také oceňuje zúžení připomínkových míst, která mají mít oprávnění se k návrhům zákonů vyjadřovat. "Má to celkem logiku. Není potřeba, aby se ke každému materiálu vyjadřovalo každé ministerstvo," říká. Čistě technické nebo organizační materiály by se nově měly projednávat jen se členy vlády nebo vedoucími úřadů, kterých se týkají. 

Naopak předseda Starostů a nezávislých Petr Gazdík si myslí, že má původní šíře připomínkového procesu smysl. "Takovouto snahu vlády zrychlit jednání a předkládání zákonů považujeme za nemístnou. Nepotřebujeme více nových zákonů a rychleji přijímaných, potřebujeme co nejkvalitnější zákony," dodává  Gazdík.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 7 minutami

Provoz na dálnici D1 přerušila na 169. kilometru nehoda kamionu, tvoří se dlouhé kolony

Provoz na 169. kilometru dálnice D1 je kvůli nehodě kamionu z pondělního večera stále přerušen a v obou směrech se tvoří dlouhé kolony. Vyplývá to z informací Ředitelství silnic a dálnic a policie. Doprava je z dálnice odkláněna mezi exity 168 a 178. I objízdná trasa je ale podle policie přetížená. Policie původně v noci na dnešek na twitteru informovala o obnovení provozu na D1, ale zprávu pak smazala a vydala nové informace.

Bulharský kamion se převrátil v pondělí okolo 19:15 v zúženém úseku. Zcela tak zablokoval oba směry D1. Při nehodě nikdo neutrpěl vážnější zranění, řekl mluvčí jihomoravských policistů Bohumil Malášek. V kamionu byly krabice s pivem, které bylo potřeba přeložit do jiného vozu. "V průběhu noci se podařilo vyprostit havarovaný kamion. Nyní probíhá úklid vozovky. Objízdná trasa je přetížená, v ranní špičce je na ní velké riziko tvorby kolon," sdělila policie v úterý ráno na twitteru.

Zdroj: ČTK
před 59 minutami

Söder to nebude. Německá CDU chce jako nástupce Merkelové Armina Lascheta

Celostátní vedení Křesťanskodemokratické unie (CDU) se jasně vyslovilo pro předsedu strany Armina Lascheta jako kandidáta unie CDU/CSU na německého kancléře v zářijových volbách. Oznámil to podle agentury DPA mluvčí strany po šestihodinovém jednání špiček křesťanských demokratů v Berlíně. Pro Lascheta podle něj hlasovalo 31 členů vedení, devět pro jeho soupeře, předsedu sesterské Křesťansko-sociální unie (CSU) a bavorského premiéra Markuse Södera a šest členů se zdrželo.

Agentura AFP poznamenala, že populární bavorský vůdce Söder v předstihu přislíbil, že se podřídí rozhodnutí CDU. Laschet je současně premiérem Severního Porýní-Vestfálska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy